V předvečer vídeňského knižního veletrhu Buch Wien se i letos udělovala Rakouská knižní cena. V hlavní kategorii uspěl uznávaný prozaik Norbert Gstrein s novinkou Als ich jung war, cenu za nejlepší prvotinu si odnesla Angela Lehnerová za titul Vater unser.

Román Anglické roky se jako první z tvorby rakouského spisovatele Norberta Gstreina dočkal českého překladu. Dostává se k nám s dvacetiletým odstupem od originálu. A přece pro seznámení nemohl nakladatel vybrat lépe, než když vsadil na příběh uprchlíka na pozadí druhé světové války. Román zdařile kombinuje doložená fakta s uvěřitelnou fikcí a nastavuje kritické zrcadlo i dnešní době.

Léto, o kterém chci vyprávět, a o všem, co bylo předtím a potom, skončilo před deseti roky, a i když jsem si myslel, že jsem na leccos zapomněl, mohu své vzpomínce důvěřovat. Dlouho jsem pak u toho domu u řeky, který si tak spojuju s Danielem a několika tehdejšími týdny, nebyl, jako by ten svět venku už vůbec neexistoval.

Jak velký vliv má učitel na vývoj žáka? A může kontroverzní literatura přivést mladého člověka na scestí? V románu Rakušana Norberta Gstreina se samotářský učitel pídí po důvodech, které talentovaného mladíka Daniela přivedly až k náboženskému fanatismu.

Tyrolský rodák Norbert Gstrein představuje v prozaickém debutu z konce 80. let odvrácenou stranu cestovního ruchu. Povídka Einer portrétuje samotářského vyděděnce Jakoba, který nedokáže zapadnout ani v intelektuálním prostředí města, ani v pokryteckém milieu oblíbeného lyžařského střediska.