Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: antologie
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Čí je to sen? Antologie frankofonních povídek 2
Autor článku: Jovanka Šotolová - 15. 1. 2004
recenze
Antologie Čí je to sen? nabízí výběr textů ze sborníku Festivalu frankofonní povídky a novely, který se každoročně už přes dvacet let koná ve francouzském městě Saint Quentin.
Čí je to sen? Antologie současných frankofonních povídek 1
Autor článku: Sylva Ceballosová - 15. 1. 2004
recenze
Antologie obsahuje třináct povídek, vybraných a přeložených dle vlastního výběru studenty francouzštiny z Masarykovy univerzity v Brně...
Dědinová, Tereza (ed.): Na rozhraní světů
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 3. 2017
recenze
70%
Autoři sborníku nevyvyšují fantastickou literaturu nad vše ostatní, snaží se pouze upozornit na její přednosti a legitimizovat ji jako hodnotnou četbu i důstojný předmět studia. Nikoli neúspěšně.
Denemarková, Radka: Na zámečku Cerrini
Autor článku: Jitka Nešporová - 6. 12. 2019
ukázka
Literární dům ve Štýrském Hradci vydal k patnáctiletému výročí své existence literární bedekr s příspěvky šedesáti spisovatelů, již se stali průvodci po zajímavých místech druhého největšího města v Rakousku, k nimž je pojí nějaké citové pouto. Do sborníku přispěli mj. Elfriede Jelinek, Josef Winkler, Olga Flor, Clemens Setz a také Radka Denemarková jako čestná spisovatelka města Graz 2017/2018. Otiskujeme její esejistický příspěvek o zámku Cerrini.
Děti stepní Hellady. Pražská škola ukrajinských emigrantských...
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 8. 10. 2003
recenze
Publikace přibližující život a tvorbu ukrajinských básníků, kteří žili v Čechách mezi dvěma světovými válkami.
Devadesát devět básní o lásce a smrti ze staré Itálie...
Autor článku: Jiří Špička - 11. 8. 2003
recenze
90%
Nakladatelství BB art představuje “nový, dosud nevydaný soubor překladů Jana Vladislava…
Devla, devla! básně a povídky o Romech
Autor článku: Karolína Ryvolová - 17. 3. 2008
recenze
V úterý 18. 3. bude v kavárně Obratník na Smíchově slavnostně pokřtěna publikace s názvem Devla, devla! Tématem jsou, jak napovídá název („devla“ znamená romsky „bože“), Romové, a ve sbírce jsou soustředěny kratší prózy a básně 15 tvůrců.
Doležal, Jan (ed.): Chorvatské lidové pohádky a povídky bunjevacké
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 1. 12. 2014
recenze
Sbírka chorvatských lidových příběhů – pohádek a humorek (nikoli však povídek) – přináší dvacet zajímavých textů, ale bohužel je tak trochu nedotažená.
Drak má dvojí jazyk, sborník velšské poezie
Autor článku: Ladislav Nagy - 8. 4. 2003
recenze
Výbor Drak má dvojí jazyk uspořádaný Sioned Puw Rowlandsovou a Petrem Mikešem, na němž se překladatelsky podíleli Edita Drozdová, Eva Karasková, Jana Mesárošová, Petr Mikeš a Ivan Ryčovský, si klade za cíl představit českému čtenáři současnou velšskou poezii.
Eliáš, Marek (ed.): Zárodky hviezd 2010 (zborník sci-fi poviedok)
Autor článku: Peter F. 'Rius Jílek - 21. 7. 2011
recenze
Administrátor webového portálu scifi.sk Alexander Schneider mal ku mne prosbu, či by som sa nepozrel na zborník poviedok, ktorý obsahuje výber toho najlepšieho, čo sa za rok 2010 objavilo na ich stránkach.
Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky
Autor článku: Irena Fesjuková - 9. 3. 2009
recenze
Tato sbírka povídek zve českého čtenáře na exkurzi do ukrajinské moderní literatury a nabízí jiný a pro českou společnost netradiční pohled na Ukrajinu a ukrajinskou kulturu.
Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky 2 (in...
Autor článku: Alexej Sevruk - 1. 10. 2010
recenze
Že Ukrajinci nejsou jen zdatní loupežníci, pasáci, prostitutky a vymahači výpalného, ale mj. také pozoruhodní spisovatelé deklaruje nedávno vydaná antologie současné ukrajinské povídky Expres Ukrajina.
Fárová, Lenka (ed.): Za letních nocí se tu nespí lehce
Autor článku: Ema Stašová - 11. 10. 2019
recenze
70%
Antologie povídek z finského severu představuje literární území polárního dne v různých žánrových a tematických podobách současné finské literatury. Prostřednictvím příběhů, které umí být syrové i odlehčené, dává českému čtenáři příležitost dohlédnout dál za všechna klišé o depresivní evropské pustině.
Fárová, Lenka; Parente-Čapková, Viola; Dlask, Jan (eds.): Lesní...
Autor článku: Michal Švec - 1. 11. 2016
recenze
70%
Výbor sedmi povídek etablovaných finských autorů Lesní lišky a jiné znepokojivé příběhy dokazuje, že fantastická literatura je v posledních desetiletích pevně zakořeněná i ve Finsku, není-li tato země na evropském Severu dokonce její výspou.
Finkielkraut, Alain: Co kdyby láska nikdy neskončila
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 7. 2014
recenze
70%
I když autor cituje i některé jiné myslitele a spisovatele, než je ona vybraná čtveřice, nedozvíme se, proč si zvolil právě ji. Celkově kniha působí snad poněkud torzovitě. Z kompozičního hlediska ale musíme ocenit, že když už svoje – nijak zvlášť souvislé – vyprávění Finkielkraut začíná až v sedmnáctém století, jeho text vrcholí návratem k antickému mýtu. Takže vlastně končí tam, kde jiná podobná díla začínají…
Fischerová, Sylva; Starý, Jiří (eds.): Původ poezie. Proměny...
Autor článku: Alena Scheinostová - 13. 10. 2008
recenze
Vzhledný a pečlivě vypravený sborník Původ poezie, uspořádaný Sylvou Fischerovou a Jiřím Starým, je výstupem přednáškového cyklu ÚČL AV, Ústavu řeckých a latinských studií a Ústavu filozofie a religionistiky FF UK o inspiračních zdrojích básnictví napříč věky i kulturami. Nad společným tématem se setkávají badatelé zvláště mladší generace a podávají zacílené vhledy do vybraných okruhů.
Fischerová, Sylva; Starý, Jiří (eds.): Starodávné bejlí: obrysy...
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 3. 2017
recenze
70%
Jestliže pro dřívější literární historiky představovala mnohá fantastická či parodická díla smutné produkty „zdivočelého vkusu“, tato publikace podobné příkré soudy přehodnocuje. A to jistě i pod vlivem postmoderního obratu, který dává teoretikům oprávnění či záminku zabývat se soudobými populárními seriály jako legitimním výzkumným předmětem.
Fischerová, Viola - španělská recepce díla
Autor článku: Petr Zavadil - 9. 11. 2009
recenze
Začátkem léta vydalo nakladatelství Bassarai zajímavou antologii Violy Fischerové (1935), české spisovatelky, jejíž toulavý a zmítaný život se dá vystopovat v této knize, která shromažďuje básně celkem z devíti děl.
Fišer, Zbyněk (a kolektiv): Tvůrčí psaní v literární výchově
Autor článku: Michael Alexa - 21. 10. 2013
recenze
Monografie tvůrčího psaní, která vznikla pod vedením Zbyňka Fišera, dnes nejaktivnějšího českého badatele věnujícího se této disciplíně, citelně zaplňuje mezeru v tematických titulech a svojí technickou kvalitou a vědeckou cenností výrazně vyčnívá nad jiné „univerzitní“ publikace.
Floss, Pavel (ed.), Poselství J. A. Komenského současné Evropě
Autor článku: Jana Nechutová - 5. 1. 2006
recenze
Profesor olomoucké univerzity filozof Pavel Floss, přední znalec Komenského díla i filozofie humanismu a raného novověku, uspořádal z díla slavného českého myslitele antologii nanejvýš aktuálně zacílenou, jak je zřejmé již z titulu knihy.
Frankl, M. ; Toman, J. (eds.): Jan Neruda a Židé. Texty a kontexty
Autor článku: Petr Nagy - 22. 4. 2013
recenze
Několik měsíců po prvních ohláškách přece jen vyšel sborník s názvem Jan Neruda a Židé. Texty a kontexty, který je knižním výstupem workshopu pořádaného v roce 2010 Židovským muzeem v Praze a Ústavem pro českou literaturu AV ČR.
Fryčer, Jaroslav: Slovník francouzsky píšících spisovatelů
Autor článku: Jan Kapoun - 22. 4. 2003
recenze
Slovník eviduje autory zemí a oblastí, kde je francouzština buď mateřským jazykem obyvatel, nebo jazykem běžně užívaným aspoň v některých vrstvách obyvatelstva či v některých oblastech veřejného života.
Fryčer, Jaroslav: Slovník francouzsky píšících spisovatelů (in...
Autor článku: Jovanka Šotolová - 23. 4. 2003
recenze
Český Slovník francouzsky píšících spisovatelů u nás vyšel naposledy před téměř čtyřiceti lety...
Giboda, Michal: K věci: rozhovory s lidmi, kteří mají co říct...
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 8. 2011
recenze
60%
Kniha K věci je souborem rozhovorů s lidmi, ať již s umělci, vědci, pedagogy či spisovateli s často svéráznou filozofií a životním postojem, které mohli čtenáři slyšet na Veřejných debatách v Českých Budějovicích. Na otázky postupně odpovídali osobnosti jako Milan Knížák, Bořek Šípek, Karel Hvížďala, Petr Vopěnka, Boris Cvek, Vladimír Kokolia, Cyril Höschl, Zdeněk Lukeš, Jindřich Štreit a Robin Šóen Heřman.
Gintel, Allan (ed.): Zahrady pozemských radostí
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 7. 2019
recenze
70%
Nápaditě sestavená kniha o seberozvoji v přírodě může přispět k poznání dějin pedagogiky v Čechách, ale třeba také k úvahám, jestli mládí některých čtenářů nebylo až příliš usedlé, a o něco podstatného tak náhodou nepřišli.
Glovjuk, S. N.; Dobiaš, D: Iz veka v vek. Češskaja poezija
Autor článku: Alena Machoninová - 30. 1. 2006
recenze
Objemná antologie české poezie 2. poloviny 20. stoletívyšla letos v Moskvě pod názvem Iz věka věk: Češskaja poezija (Ze století do století: Česká poezie).
Gracq, Julien: Entretiens
Autor článku: Jovanka Šotolová - 30. 4. 2002
recenze
Knižní vydání rozhovorů, které spisovatel Julien Gracq (*1910) poskytl v období let 1970 až 2001 nejrůznějším tazatelům.
Gunić, Vehid: Moji savremenici
Autor článku: Enes Mustafović - 11. 11. 2005
recenze
Pomerne zaujímavú publikáciu v tomto roku uviedol na bosniansky knižný trh novinár, publicista, cestopisec, dokumentarista a neúnavný zapisovateľ sevdaliniek Vehid Gunić. Kniha Moji savremenici (Moji súčasníci, Tešanj 2005) prináša ojedinelú „antológiu osobností“ nielen bosnianskeho kultúrneho priestoru.
Hájek, Jonáš (et al.): Versschmuggel / Překladiště
Autor článku: Jakub Vaněk - 5. 8. 2019
recenze
80%
Česko-německá antologie VERSschmuggel (pašování veršů) / Překladiště vzešla ze spolupráce básníků a tlumočníků obou zemí v rámci tradiční překladatelské dílny pořádané při Festivalu poezie v Berlíně. Přináší zajímavý pohled na četbu uměleckého textu, která je přiměřenější jazykové pluralitě současného evropského prostoru. Odhlédnutí od jediného (původního) jazyka básně totiž dovoluje spatřit něco podstatného v jazyce samotném i v podobách jeho (ne)přeložitelnosti.
Halada, Jan (ed.): Žánry a průniky literatury faktu
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 1. 2019
recenze
50%
Otázek kolem aktuální non fiction je bezpočet. V recenzované knize, která se místy až příliš utápí v nářcích na Ministerstvo kultury, kritiky a vůbec na současné poměry, ale mnoho relevantních odpovědí bohužel nenajdeme.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 7:
1
2
3
4
5
6