Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Typ článku: recenze
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Strana 5 / 284:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ellison, Harlan: Vrchol vulkánu
Autor článku: Pavel Mandys - 19. 1. 2021
recenze
80%
U nás dosud neznámého velikána americké sci-fi českým čtenářům představuje rozsáhlý soubor povídek, za které byl Harlan Ellison oceněn rozličnými žánrovými cenami.
Elíasson, Gyrðir: Okno na jih
Autor článku: Marie Voslářová - 18. 1. 2021
recenze
„Písmo je čím dál nezřetelnější. Písmena brzy přestanou být vidět úplně a tím dovedu spisovatelské umění k dokonalosti,“ ušklíbá se na čtenáře vypravěč novely Okno na jih, který se potýká s opotřebovanou páskou v psacím stroji. Islanďan Gyrðir Elíasson tím sebeironicky naznačuje leccos o svém přístupu k literární tvorbě: čím míň (slov, děje, efektů…), tím líp.
Vybíral, Zbyněk: Literární psychologie
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 1. 2021
recenze
70%
Klasické literární psychologii je recenzovaný titul velmi vzdálen. Beletrie jako by autorovi spíše sloužila jako prostředek, jak si vyrovnat osobní účty s některými směry psychologie – tedy jeho vlastního oboru.
Tung, Debbie: Když se introvertka vdá
Autor článku: Pavel Mandys - 16. 1. 2021
recenze
50%
Každodenní, jemně humorné příhody mladé ženy, které ke štěstí stačí kniha a šálek čaje, dospěly v nejnovějším svazku stripů do chvíle, kdy jí do života vstupuje partner. Humoru tak ubývá a přibývá sentimentality.
Hayat, Samuel: Quand la république était révolutionnaire
Autor článku: Hana Fořtová - 15. 1. 2021
recenze
Podrobný popis událostí z jara 1848 v Paříži a analýza dobových pramenů – pamfletů, plakátů, peticí a dalších tiskovin – vede Saumela Hayata k porozumění tomu, co mohla idea republiky znamenat pro revolucionáře roku 1848. Autor ukazuje, jak pestré a proměnlivé byly názory na to, co je republika, jakou roli v ní má sehrát lid, co je podstatou občanství. Těmito otázkami se zabývá v době, kdy pojem republika ztratil skutečný význam.
Ritter, Christiane: Žena v polární noci
Autor článku: Barbora Grečnerová - 15. 1. 2021
recenze
80%
Fascinující deník mladé Rakušanky s českými kořeny, která se v roce 1934 odvážila strávit rok na Špicberkách, vychází poprvé v českém překladu. S humorem, ženským pragmatismem, ale současně s nebývalým pozorovatelským talentem v něm tato výjimečná cestovatelka popisuje své zážitky i arktickou krajinu.
Tichý, František: Labyrint nedokončených setkání
Autor článku: Jitka Nešporová - 14. 1. 2021
recenze
90%
Skutečné i imaginární prolnutí životních příběhů dnešních teenagerů a židovských chlapců, kteří žili za druhé světové války, působivě ukazuje, s čím si doba nezadá: kamarádství a osobní statečnost platily tenkrát stejně jako nyní.
Csicsely, Lukáš: Nejkrásnější pohřeb Jana Huga
Autor článku: Daniel Mukner - 13. 1. 2021
recenze
60%
Oblíbený autor knih pro děti Lukáš Csicsely publikoval druhou knihu určenou dospělým čtenářům. Román, jejž vypráví dandy a fintil Jan Hugo, však svého autora nezapře. Nejkrásnější pohřeb Jana Huga stejně jako Csicselyovy dětské knihy srší nápady, a představuje tak typ literatury, který je na poli české prózy v posledních letech vzácný.
Černík, Zbyněk: Cesty na sever
Autor článku: Jitka Jindřišková - 13. 1. 2021
recenze
Vzpomínky předního překladatele ze švédštiny jsou rozsahem úsporné, ale překypují nevšedními zážitky i (sebe)ironickými postřehy. Je nicméně škoda, že navzdory názvu knihy nedostaly více prostoru cestovatelské výpravy nejen na sever.
Kepler, Lars: Zrcadlový muž
Autor článku: Přemysl Krejčík - 12. 1. 2021
recenze
60%
Osmý román s detektivem Joonou Linnou přináší zhruba to, co od něj čtenář série očekává. Vše, čím autorská dvojice píšící pod jménem Lars Kepler vybočuje z běžné produkce kriminální literatury, ale i všechny žánrové neduhy a logické nedotaženosti. Autoři nicméně opět dokazují, proč na poli zábavného čtení patří k těm úspěšnějším.
Pidmohylnyj, Valerjan: Město
Autor článku: Ivan Jackanin - 11. 1. 2021
recenze
80%
V češtině se jen velmi zřídka můžeme setkat s moderními překlady ukrajinské klasické literatury. Loni se ovšem ledy prolomily a vyšel stěžejní román Město modernistického spisovatele Valerjana Pidmohylného (1901–1937), kterého i na Ukrajině čtenáři znovu objevují a oceňují jeho nadčasovou tvorbu.
Válka, Jan a kol.: Nos neschováš
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 1. 2021
recenze
70%
Mnohovrstevnaté pojednání o nose, ve své komplexnosti první svého druhu u nás. Mimo jiné vyzývá, abychom přijali živočišné dědictví čichu, které nás ovlivňuje více, než si mnozí přiznávají.
Charyn, Jerome; Boucq, Francois: Čertův rypák; Tulipánek
Autor článku: Pavel Mandys - 9. 1. 2021
recenze
70%
Míchání divoké historie stalinistického Sovětského svazu a nebezpečných ulic New Yorku sedmdesátých let má zpočátku své kouzlo, postupně ale míří ke značně nadsazeným akčním scénám.
Nacume, Sóseki: Kokoro
Autor článku: Jakub Fráňa - 8. 1. 2021
recenze
90%
Nové vydání románu, který je součástí klasické japonské literatury, připomíná úděl moderního člověka – jeho osamělost, nejistoty a neklid – a oživuje palčivost konfliktů tradice a pokroku.
Martin, Paul: Zločinu na stopě 2
Autor článku: Alžběta Bartáková - 7. 1. 2021
recenze
70%
Obrazová kniha pro děti představuje třináct různých záhad, s nimiž si čtenář může zahrát na detektiva: jeho úkolem je s pomocí indicií v textu, a především v pestrých ilustracích najít viníka či ztracené předměty.
Katalpa, Jakuba: Zuzanin dech
Autor článku: Olga Słowik - 6. 1. 2021
recenze
80%
Ve svém nejnovějším románu se Jakuba Katalpa, podobně jako v tom předchozím – Němcích, vrací ke druhé světové válce, především holocaustu. Zde se děj však odehrává v průběhu několika desítek let a najdeme zde i další motivy a témata, které se u této autorky objevovaly již v předchozích dílech, kupříkladu rodičovství a silně prožívanou tělesnost. Nejvíce v románu vyniká právě originální pojetí tělesnosti a násilí, které je s ní spojené.
Everson, John: Dům u hřbitova
Autor článku: Boris Hokr - 5. 1. 2021
recenze
40%
Dům u hřbitova je druhý svazek edice Halloweenská knihovna, kterou zahájil v roce 2018 román Děti Halloweenu. Není to však další z řady hutně psychologických komorních próz s postupně budovanou hrůzou, ale přímočará jízda, plná gore atrakcí a popkulturních odkazů.
Snyder, Timothy: Nemocná Amerika
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 1. 2021
recenze
70%
Pandemie více než cokoli jiného obnažila chronické problémy americké společnosti. I když v některých přirovnáních současných Spojených států k hitlerovskému Německu historik Snyder jistě přehání, v lecčems má jeho diagnóza obecnější platnost.
Uhlman, Fred: Shledání
Autor článku: Martin Liška - 4. 1. 2021
recenze
70%
Židovský právník Fred Uhlman se ve své adoptivní ostrovní vlasti prosadil především jako malíř, ale v novele z roku 1971 projevil i spisovatelský talent. Působivý příběh ze školních škamen ukazuje, jak namáhavé může být udržet zdánlivě neotřesitelné přátelství a jak snadné je naopak podlehnout ve světě zbaveném tradičních jistot zjednodušujícím ideologiím.
Lomová, Olga (ed.): Ex oriente lux
Autor článku: Bronislav Ostřanský - 3. 1. 2021
recenze
90%
Jaké byly počátky české univerzitní orientalistiky a jak souvisejí s emancipačními snahami Čechů druhé polovině 19. století? Klíčovou roli zdejšího „otce zakladatele“ hned několika orientalistických oborů sehrál profesor Rudolf Dvořák, jehož jméno je však víceméně zapomenuto. Zdařilá monografie o Rudolfu Dvořákovi přibližuje nejen jeho životní osudy a vědecký odkaz, ale svými přesahy podává výmluvné svědectví o době, která ještě neznala orientalistickou hyperspecializaci dneška.
Baudišová, Monika: Bezdětná
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 2. 1. 2021
recenze
80%
Ilustrátorka vypráví svůj příběh o marné snaze počít dítě pomocí umělého oplodnění s nadhledem a překvapivě vtipně. Vedle vylíčení lékařského procesu a sílícího psychického tlaku tkví síla knihy ve vypointovaných ilustrovaných záznamech absurdních reakcí okolí.
Ings, Simon: Stalin a vědci
Autor článku: Martin Liška - 1. 1. 2021
recenze
60%
Čeho a jak se snažili dosáhnout vědci za Stalinovy hrůzovlády? Proč jsou některé jejich projekty dnes už jen pro smích? Britský popularizátor dějin přírodních věd se nesnaží jen o bulvární přehled nejpodivnějších kuriozit, jeho analýza tehdejší atmosféry může být v lecčems poučná i dnes.
Lüscher, Jonas: Kraft
Autor článku: Marie Voslářová - 31. 12. 2020
recenze
Tragikomický antihrdina Kraft hledá v románové grotesce švýcarského autora sílu přiznat si, jak bídně na tom jsme a jak málo proti tomu děláme.
Lindén, Axel: Ovčí deník
Autor článku: Martin Liška - 30. 12. 2020
recenze
60%
Prvotina švédského autora, který má bohaté zkušenosti s životem stranou civilizace, může nalákat neidealizovaným popisem povinností moderního ovčáka i úvahami o smyslu existence.
Krajewski, Marek: Charónova čísla
Autor článku: Magda Melichová - 29. 12. 2020
recenze
70%
Svérázný cynik, či popudlivý melancholik? Komisař Edward Popielski ukazuje v pokračování volné krimi trilogie novou tvář, která je nemilosrdnější a zároveň otevřenější než ta předchozí. V Polsku sužovaném meziválečnou krizí hledá smysl života, stejně jako záhadný vrah přezdívaný Hebraista. Který z nich nalezne odpověď rychleji?
Dubois, Jean-Paul: Na světě žijeme každý jinak
Autor článku: Alice Vavřinová - 28. 12. 2020
recenze
80%
Ztráta víry, odvaha, svoboda, nespravedlnost či lidskost – tato a podobná témata Jean-Paul Dubois promýšlí v příběhu odehrávajícím se v kulisách věznice, kam autor poslal své alter ego Paula a do cely k němu posadil hrubého a neurvalého motorkáře. Českým čtenářům se rok po vydání ve Francii dostává do rukou melancholický román, oceněný prestižní Goncourtovou cenou.
Wolf, Hubert: Celibát
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 12. 2020
recenze
70%
Existují názory, že se celibát v podobě, jakou prosazuje římskokatolická církev, už de facto sám zrušil, protože jej porušuje až polovina kněží. Znamená to ale, že by neměl budoucnost v žádné formě?
Jančařík, Zdeněk: Ty jsi kněz navěky
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 27. 12. 2020
recenze
70%
Ludmila Javorová byla v sedmdesátých letech biskupem Felixem M. Davídkem tajně vysvěcena na kněze. Čtenáři se s její osobností mohou seznámit díky emotivnímu a autentickému rozhovoru o kněžství jako poslání, o situaci žen v maskulinní katolické církvi i o bouřlivém zákulisí skryté církve.
Balharová, Jana (ed.): Nejkrásnější dárek
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 25. 12. 2020
recenze
50%
O tom, že se o Vánocích dějí, když už ne zázraky, tak alespoň podstatné změny k lepšímu, přesvědčuje sbírka povídek, zaměřená na publikum takzvaných mladých dospělých. Texty jsou poplatné svému žánru, a přestože vůči jejich literárním kvalitám můžeme mít spoustu výhrad, nelze popřít, že autoři některých z nich si na českém knižním trhu vysloužili své místo.
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 12. 2020
recenze
70%
Modlitba k městu, pobožná zvířata, skrytá mystika, postavy podobající se Kristu a přejímající jeho roli, to vše M. C. Putna nachází v tvorbě Karla Čapka. Vykládá ji v kontextu pozdějšího vývoje křesťanské teologie i s ohledem na to, v čem může být Čapkova „plachá zbožnost“ a jeho důraz na obecnější antropologické konstanty aktuální dnes.
předchozí strana
další strana
Strana 5 / 284:
1
2
3
4
5
6
7
8
9