Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr non fiction
Poslední články
70%
Špitálníková, Nina: Svědectví o životě v KLDR
Elizaveta Getta - 27. 1. 2021
iLiGlosa: Ten se neokouká
Jovanka Šotolová - 27. 1. 2021
80%
Kolář, Pavel: Soudruzi a jejich svět
Jiří Šabek - 24. 1. 2021
Nejčtenější články
Charvátová, Anežka: Z francouzské literatury se mi naposledy...
Tereza Horváthová - 10. 1. 2021
90%
Lomová, Olga (ed.): Ex oriente lux
Bronislav Ostřanský - 3. 1. 2021
70%
Vybíral, Zbyněk: Literární psychologie
Jan Lukavec - 17. 1. 2021
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Alvarová, Alexandra: Průmysl lži
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 3. 2018
recenze
70%
Autorka se zabývá marketingem už dvacet let a nyní si předsevzala širokým vrstvám čtenářů rázně vysvětlit, jak jsou jeho propracované přesvědčovací metody využívány k politickým či skrytě vojenským účelům.
Amaral, Marina; Jones, Dan: Barvy času
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 3. 2020
recenze
70%
Kniha dodatečně kolorovaných fotografií názorně ilustruje věk odcházejících monarchů a vítězící modernity. Můžeme s ní rozjímat nad pomíjivostí světské slávy a lidského života, na chvíli okusit každodenní realitu amerického otroctví nebo se vrátit do okamžiků, kdy se Evropané poprvé seznamovali s některými exotickými zvířaty a etniky.
Amis, Kingsley: Manuál každodenního pijáka
Autor článku: Pavel Mandys - 30. 12. 2012
recenze
60%
Texty ze sedmdesátých a osmdesátých let přinášejí vtipné a rafinované rady, za které Amis ručil vlastními bohatými zkušenostmi: jak pít rychle či naopak pomalu, jak oslnit návštěvníky nebo je elegantně vyhnat, jak si poradit s kocovinou. Nezapomíná přitom, že základní funkcí alkoholu je - opíjet.
Analogon 83: Býti (se) zvířetem
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 7. 2018
recenze
80%
Slavíci, netopýři, alchemyši, psohlavci, básníci, vycpaniny, mrtvý daněk… Poutavou pouť po cestách rozličných zvířat v lidské imaginaci i hlubokou sondu ke „zvířeti v nás“ nabízí 83. číslo časopisu Analogon.
Anděl, Jaroslav: Myšlení o fotografii I
Autor článku: Tomáš Matras - 29. 12. 2012
recenze
70%
Kniha Myšlení o fotografii I má jako podtitul průvodce modernitou v antologii textů. Nejen podtitul dává tušit ambiciózní cíle antologie. Rozsah práce je skutečně impozantní. V tomto prvním díle se pohybujeme od prehistorie fotografie až do druhé světové války.
Anděl, Jaroslav; Hron, Petr; Petruželková, Adéla (eds.): Josef...
Autor článku: Hana Strejčková - 12. 2. 2015
recenze
80%
Velký umělec Josef Sudek, který fotografii považoval za hezké řemeslo, nikoliv za umění, se opět vrací díky nalezeným rozhovorům a oživeným vzpomínkám pamětníků. Je až s podivem, kolik let tyto texty čekaly na své vydání. Vznikla tak kniha působivá, milá, chtělo by se napsat „sudkovská“. „Vždy jsem fotografoval jen to, k čemu jsem měl nějakou lásku,“ říkal Josef Sudek.
Andělé mezi námi (in LN)
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 12. 2010
studie
Již slavný B. Pascal napsal, že člověk nemá věřit, že je roven zvířatům nebo andělům, ani mu nemá být jedno či druhé utajeno, ale má si být vědom obojího. Ještě citovanější je pak jeho výrok, že člověk není ani anděl, ani zvíře, a bohužel kdykoli chce dělat anděla, stává se zvířetem.
Anderle, Jiří: Láska za lásku
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 1. 2014
recenze
70%
Svoje dětství na venkově autor líčí s odstupem světoběžníka, který už od té doby poznal leccos jiného, ale komplementárně zase k současnosti přistupuje s nadhledem tvora, kterého hned tak něco neohromí, protože například obdobou dnešních „helovínů“ se prý on a jeho kamarádi bavili už kdysi dávno.
Anderson, Benedict: Představy společenství: úvahy o původu a...
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 4. 2009
recenze
Vztah dějepisectví a krásné beletrie je poměrně úzký: každý historik musí, nebo by měl umět vyprávět, měl by být schopný vcítit se do nitra svých hrdinů, a k tomu všemu mít dostatek fantazie.
Anderson, Benedict: Představy společenství: úvahy o původu a...
Autor článku: Jakub Rákosník - 3. 4. 2009
recenze
Benedict Anderson nepatří v české čtenářské obci s výjimkou úzkých odborných kruhů mezi známá jména, třebaže jeho Představy společenství (Imagined Communities) od roku 1983, kdy kniha s podtitulem Úvahy o původu a šíření nacionalismu spatřila světlo světa, vyšly již ve třech desítkách zemí.
Andrew, Christopher; Mitrochin, Vasilij: Operace KGB a studená...
Autor článku: Ivan Kulhánek - 18. 10. 2009
recenze
Bylo to v roce 1992, když do budovy britské ambasády v blíže nejmenovaném pobaltském státě vstoupil ošuntěle oblečený muž a za sebou vlekl těžký kufr. Předtím navštívil americké velvyslanectví, ale tam byl se svým kufrem jako provokatér odmítnut.
Andrš, Bohuslav: Česká Alexandrovka
Autor článku: Rita Kindlerová - 24. 8. 2009
recenze
Do rukou se nám dostává kniha mapující historii české vesnice na jižní Ukrajině, České Alexandrovky, kterou založili evangeličtí vysídlenci z východních Čech na konci 19. století v oblasti na sever od Oděsy.
Antiratzinger: protipapežský pamflet
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 9. 2009
recenze
Dávno pryč jsou ty doby, kdy u nás hojně vycházely ohnivé proticírkevní a protináboženské polemiky a pamflety: jestliže do roku 1938 vydala Volná myšlenka 363 publikací, v celém období následujícím roce 1989 už to byly jen knihy dvě...
Apollinaire, Guillaume: Deník 1898–1918
Autor článku: Anna Plačková - 6. 4. 2015
recenze
90%
Guillaume Apollinaire, známý autor Pásma a Pražského chodce, se českým čtenářům představuje svými osobními záznamy z posledních dvaceti let svého života: obsahují každodenní události i inspiraci k tvorbě. Navzdory malému rozsahu přináší publikace nepřeberné množství informací. Kdo však bude chtít pochopit básníkovy záznamy komplexně, bude muset jít za hranice této knihy.
Apostolidu, Venetia: Trauma kai mnimi: I pezografia ton politikov...
Autor článku: Pavlína Šípová - 30. 3. 2014
recenze
Zkušenost s exilovou literaturou, ovšem ideologicky z opačné strany, se pokusila jako první v historii zachytit, uspořádat a zhodnotit Venetia Apostolidu ve své monografii Bolest a paměť: prozaická literatura politických uprchlíků, tj. literatura řeckých levicových autorů uprchnuvších za občanské války r. 1948 do socialistických zemí.
Applebaum, Anne: Železná opona: podrobení východní Evropy 1944–1956
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 4. 2015
recenze
70%
Středobody autorčina zájmu jsou vedle SSSR hlavně komunistické Polsko, Maďarsko a NDR. Vzdělaný domácí čtenář v knize najde četné příběhy, které mu připomenou obdobné události z historie naší země, jež tak může zasadit do širšího středo- a východoevropského kontextu. Publikace zřejmě nepřináší zásadně převratné interpretace. Ale Applebaumová v ní přichází s pohledem, který je ucelený a zároveň v něm nescházejí četné konkrétní podrobnosti.
Applebaum, Anne: Železná opona: podrobení východní Evropy 1944–1956
Autor článku: Petruška Šustrová - 24. 4. 2015
ukázka
Středobody autorčina zájmu jsou vedle SSSR hlavně komunistické Polsko, Maďarsko a NDR. Vzdělaný domácí čtenář v knize najde četné příběhy, které mu připomenou obdobné události z historie naší země, jež tak může zasadit do širšího středo- a východoevropského kontextu. Publikace zřejmě nepřináší zásadně převratné interpretace. Ale Applebaumová v ní přichází s pohledem, který je ucelený a zároveň v něm nescházejí četné konkrétní podrobnosti.
Archer, Jodie; Jockers, Matthew L.: Šifra mistra bestselleru
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 1. 2018
recenze
70%
Jaká témata by neměla chybět v pořádném románovém bestselleru? Jaký by měl mít třeba začátek a čeho se mají autoři naopak vyvarovat? Kniha nakladatelské redaktorky a literárního vědce poodhaluje další způsob, jak zkoumat krásnou literaturu. Metoda není univerzální, ale mohla by například přispět do debaty, co je to mainstream.
Archer, Jodie; Jockers, Matthew L.: Šifra mistra bestselleru
Autor článku: Jan Podzimek - 9. 1. 2018
ukázka
Dva američtí průzkumníci čtenářsky mimořádně úspěšné literatury vytvořili na základě počítačové analýzy textů jakýsi „bestsellerometr“. Podíváme-li se na zde uvedený a komentovaný výsek výsledků, „rozdíl mezi románem s průlomově emotivní strukturou a tím, jehož struktura věstí nižší prodejnost, je prostě nasnadě“.
Archibald, John: 1 + 1 = 1: Rovnice života a symbiotická ®evoluce
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 8. 2017
recenze
70%
Většina populárně naučných knih zabývajících se biologickou evolucí se obvykle soustřeďuje na nápadné a dobře známé mnohobuněčné organismy, nejčastěji na několik oblíbených skupin živočichů. Nejenže tak opomíjí značnou část veškeré biologické rozmanitosti, ale i většinu času, po který život na Zemi existuje. A v důsledku trestuhodně upozaďuje klíčovou událost, bez níž by život na Zemi nikdy nebyl takový, jaký jej známe – vznik eukaryotické buňky.
Ariès, Philippe: Dějiny smrti I, II
Autor článku: Ladislav Nagy - 10. 6. 2003
recenze
V autorově komparativní, bohatě dokumentované práci můžeme sledovat, jak se proměňoval vztah člověka ke smrti: od někdejší důvěrné obeznámenosti a blízkosti přes vztah propastný a děsivý (...) až k současnosti.
Arménské kroniky od jezera Van – XVI.–XVIII. století
Autor článku: Evžen Kindler - 27. 3. 2012
recenze
90%
Nejen vtipy typu „rádio Jerevan“ vytvořily v naší veřejnosti dojem, že hlavní město Jerevan dnešní Arménie je a bylo centrem, mozkem a srdcem Arménie. Byla to však oblast jezera Van, která odedávna nejvíce podněcovala arménskou kulturu (literaturu, teologii atd.) a kde sv. Řehoř z Nareku napsal slavnou Knihu nářků, kterou Arméni ctí hned po Písmu svatém.
Armstrong, Karen: Historie Bible
Autor článku: Jan M. Heller - 20. 12. 2010
ukázka
Autorka v tomto klíčovém pojednání sleduje proces utváření Bible a odhaluje, jak složité a vnitřně rozporuplné literární a teologické dílo Bible je a jakému lidskému úsilí trvajícímu tisíce let vděčí za svůj vznik a další život.
Armstrong, Karen: Historie Bible
Autor článku: Nakladatelství Slovart - 20. 12. 2010
anotace
Bible je nejrozšířenější kniha na světě. Byla přeložena do více než dvou tisíc jazyků a odhaduje se, že jen v posledních dvou stoletích se prodalo šest miliard biblí. Autorka v tomto klíčovém pojednání sleduje proces utváření Bible a odhaluje, jak složité a vnitřně rozporuplné literární a teologické dílo...
Armstrong, Karen: The Bible. The Biography
Autor článku: Jan M. Heller - 31. 5. 2009
recenze
Karen Armstrongová, britská popularizátorka různých témat souvisejících s náboženstvím, svůj „životopis Bible“ pojala jako zachycení obou velkých etap života této knihy: neomezila se na více než více než tisíciletou historii vzniku kánonu biblické literatury, který dnes tvoří křesťanské Písmo svaté, ale věnuje přibližně stejně velký prostor i zhruba dvojnásobně dlouhému životu Bible od uzavření kánonu do současnosti, jak se odehrával a odehrává v jeho čtení a čtenářích.
Armstrong, Karen: Velká transformace
Autor článku: Ondřej Novák - 11. 1. 2013
ukázka
Když jsou v nějaké společnosti válka a teror na denním pořádku, ovlivňuje to veškeré lidské konání. Nenávist a hrůza prosakují lidem do jejich snů, vztahů, tužeb a ambicí. Mudrci doby osové viděli, jak se to stává jejich současníkům, a vytvořili duchovní cvičení zakotvené v hlubších, mnohem vědomějších úrovních vlastního Já, aby to vůbec dokázali překonat.
Arp, Robert (ed.): 1001 myšlenek, které změnily naše uvažování.
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 11. 2014
recenze
80%
Kniha obsahuje chronologicky seřazená hesla v hutné zkratce, pojednávající o dosti komplikovaných teoriích a konceptech z řady oborů od fyziky a astronomie přes matematiku, management a ekonomii až k sociologii, filozofii a teologii; od ovládnutí ohně až ke komerčním letům do vesmíru a výzkumu odpadní DNA. Je ale bláhové očekávat, že se po jejím zdolání každý čtenář stane „renesančním“ člověkem.
Arsenijević, Vladimir (ed.): Jugolaboratorija. Antologie postjugoslávské...
Autor článku: Pavla Horáková, Jaroslav Otčenášek - 26. 2. 2010
studie
Předmluva Theofila Pantiće k vydání současné krátké prózy z vybraných zemí bývalé Jugoslávie (Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Chorvatsko a Srbsko), v níž objasňuje důvod sestavení takovéto antologie a zamýšlí se nad tvorbou zařazených autorů.
Arvay, Clemens G.: Lesní terapie ve městě
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 9. 2020
recenze
70%
Proč je dobré učit se v koruně stromu? Jak by měla vypadat „biofilní města“ bez tvrdých ploch a ostrých hran? Kniha o lese jako nejpřirozenějším léku.
Asfa-Wossen Asserate: Dobré mravy (in MfD)
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 4. 2012
recenze
80%
Knih o etiketě a slušném chování u nás vychází velké množství. Svým pojetím se z nich ale vymyká nedávno vydaná publikace Dobré mravy. Její autor Asfa-Wossen Asserate, pocházející z etiopského císařského rodu, se totiž nesnaží o suchý výčet toho, co se ve společnosti smí a co ne. Spíše čtenáře podnětně seznamuje s hlubším kontextem toho, jak jednotlivé dnes panující zvyky vznikaly a jak jsou zakotveny v evropské kulturní tradici.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 83:
1
2
3
4
5
6