Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr přírodní vědy
Poslední články
80%
Attenborough, David: Výpravy do divočiny
Pavel Pecháček - 8. 5. 2022
70%
Pickover, Clifford A.: Kniha o medicíně
Jan Lukavec - 4. 5. 2022
70%
Russell, Stuart: Jako člověk
Pavel Pecháček - 29. 4. 2022
Nejčtenější články
70%
Russell, Stuart: Jako člověk
Pavel Pecháček - 29. 4. 2022
70%
Pickover, Clifford A.: Kniha o medicíně
Jan Lukavec - 4. 5. 2022
80%
Attenborough, David: Výpravy do divočiny
Pavel Pecháček - 8. 5. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Cílek, Václav a kol.: Krajem Joachima Barranda
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 12. 2020
recenze
90%
Barandien – geologicky i paleontologicky jedinečná oblast mezi Kutnou Horou, Prahou a Plzní, pojmenovaná na počest francouzského badatele Joachima Barranda – se v bohatě ilustrované publikaci ukazuje v proměnách času od starohor a prvohor až po současnost. Vedle textů, na nichž se podílela řada českých odborníků, mnoha fotografií a rekonstrukcí dávných tvorů, kteří území obývali, nabízí kniha tipy na výlety do nejkrásnějších zákoutí středočeské krajiny.
Cílek, Václav: Krajiny vnitřní a vnější
Autor článku: Rita Kindlerová - 16. 9. 2005
recenze
90%
Významný geolog Václav Cílek se v posledních letech u nás zařadil mezi nejčtenější autory, přestože nepíše beletrii. Jeho knihy dokážou zaujmout každého.
Cílek, Václav: Posvátná krajina
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 5. 2014
recenze
70%
Spojení Daniela Landy a Václava Cílka nemusí být až tak překvapivé a absurdní: jistou spojnici či analogii můžeme při troše dobré vůle najít v jejich společném vzývání archaických přírodních sil i v jisté multioborovosti. A zcela se snad nedá zavrhnout ani možnost, že pokud se Landa k Cílkovi hlásí jako k „mudrci“, může se pod Cílkovým vlivem jeho svérázné hledání spravedlnosti a vzývání mravnosti kultivovat.
Cílek, Václav: Poutník časem chaosu
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 1. 2018
recenze
60%
Mít přehled o všech tématech, jimiž se zabývá Václav Cílek, není zrovna jednoduché. Všem, kdo si představu o této proteovské bytosti chtějí zpřehlednit, je určen soubor rozhovorů, v němž se populární geolog prezentuje jako konsenzuální a konstruktivní učenec, průkopník nových oblastí poznání. Kniha místy vyznívá jako budování kultu prvního skutečně žijícího českého Cimrmana.
Cílek, Václav: Prohlédni si tu zemi
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 10. 2012
recenze
80%
Některé pasáže Cílkovy nové publikace se trochu nebezpečně blíží jakémusi „intelektuálnímu kýči“ a občas v nich narazíme na apodiktické soudy, u kterých čtenář netuší, jak k nim autor došel. Kniha snad mohla být kratší, některé příspěvky dotaženější (nebo klidně zcela scházet), ale přes to všechno by v ní i tak zůstaly texty inspirativní, potřebné a velmi aktuální.
Cílek, Václav: Prohlédni si tu zemi
Autor článku: Václav Cílek - 16. 10. 2012
ukázka
Praha je jedním z posledních velkých evropských měst, kde – jak říkal Rainer Maria Rilke – o nás věci vědí. Ještě nás znají. Dívat se na město a dotýkat se věcí znamená v tom lepším případě být pozorován a dotýkán. Je to oboustranný vztah, který mizí s hromadnou výrobou a masovou kulturou. Naštěstí jsou vztahy, týkající se těch složitých prostých věcí, jako je dřevo, bláto a krajina, které vytvářeny staletími nejdou jednoduše zničit.
Cílek, Václav: Věk nerovnováhy
Autor článku: Pavel Pecháček - 18. 8. 2019
recenze
70%
Co se děje s klimatem a jak výrazná je a bude klimatická změna v blízké budoucnosti? Opírá se teorie globálního oteplování o tvrdá data, nebo jen o víru, jak tvrdí někteří klimaskeptici? Proč se kvůli probíhajícím změnám stáváme křehčími a náchylnějšími k různým krizím a co se s tím dá dělat? To jsou některá z témat, jimiž se zabývá nová kolektivní monografie o klimatické změně a jejích dopadech, sepsaná řadou převážně českých odborníků.
Clark, Stuart: Hledání druhé Země
Autor článku: Pavel Pecháček - 16. 11. 2017
recenze
70%
Kniha oceňovaného britského autora populárně naučné literatury přináší nejnovější informace o hledání planet mimo naši sluneční soustavu. Pozornost soustřeďuje na historii objevování exoplanet i mise, které se na pátrání podílejí. Čtivým stylem dává rovněž nahlédnout do pozadí vědeckého výzkumu a životních osudů či motivací jednotlivých aktérů.
Clark, Stuart: Neznámý vesmír v 10 kapitolách
Autor článku: Pavel Pecháček - 5. 7. 2017
recenze
70%
Britský autor populárně naučných knih o vesmíru v jedné ze svých nejnovějších publikací předkládá čtenářsky přístupným, přesto neotřelým způsobem pohled na některé kosmologické fenomény, kterým rozumíme méně, než bychom si přáli, a jež vyvolávají otázky ohledně udržitelnosti našich současných teorií.
Cleaves II, H. James; Mesler, Bill: Stručné dějiny stvoření
Autor článku: Pavel Pecháček - 7. 6. 2020
recenze
80%
Otázka „Jak vznikl život?“ je jednou z nejdůležitějších, bohužel však také nejnepřístupnějších, jaké si dnes může věda položit. Nepokládá si ji ale jen současná věda. Za více než dva tisíce let se ji pokoušeli z různých úhlů uchopit mnozí, a byť nikdo s definitivní odpovědí dosud nepřišel, samo její hledání nám pomáhá lépe porozumět povaze života jako takového, jak dokládá nevšední kniha dvou amerických autorů.
Co vědí medvědi aneb jak se žije medvědům v literatuře
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 2. 2016
studie
Chcete vědět, jak se jmenují méně slavní druzi medvídka Pú? A jaká je obecná literární historie medvěda? Pokud ano, čtěte dále.
Crease, Robert P.; Scharff Goldhaber, Alfred: Kvantový moment
Autor článku: Pavel Pecháček - 20. 5. 2018
recenze
80%
Kvantová fyzika byla nepochybně jeden z nejvýznamnějších fyzikálních objevů minulého století. Její působení ovšem nemělo revoluční dopad jen v mateřském oboru: už od svých počátků se přelévala také do dalších méně i více vzdálených oblastí kultury, v nichž zanechala nesmazatelné stopy. A právě po původu těchto stop pátrá na pozadí líčení historického vývoje kvantové teorie tato kniha.
Czerski, Helen: Neviditelná fyzika
Autor článku: Pavel Pecháček - 21. 6. 2019
recenze
70%
Pozoruhodná výprava do světa, který sice dobře známe, ale jen málokdy nahlížíme jeho fyzikální podstatu. Nezáleží, jestli si právě opékáme topinku nebo cestujeme zaoceánskou lodí; každý náš krok je provázen řadou úžasných fyzikálních jevů. Stačí se jen zastavit a pořádně se rozhlédnout.
Červenková, Renata; Kolář, Pavel: Labyrint pohybu
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 5. 2018
recenze
70%
Proč nás po vytržení zubu může začít bolet koleno? V čem při tělesném výkonu pomáhá hekání? K čemu je Novaku Djokovičovi při tenisu dobré, že umí skvěle napodobovat jiné lidi? Známý fyzioterapeut ukazuje člověka jako opravdu složitou psychosomatickou jednotku a nabízí podněty k zamyšlení, jak se „svými“ těly zacházíme a nakolik jsme k nim pozorní.
Dadejík, Ondřej; Jaroš, Filip; Kaplický, Martin (eds.): Krása...
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 7. 2015
recenze
60%
Celkově tento multioborový ediční počin vítáme. I když pochybujeme o splnění jednoho z hlavních cílů, který si autoři předsevzali: totiž pomoci čtenářům nahlédnout „složitější, vnitřní či méně prvoplánovou krásu“ v přírodě. Můžeme se o jeho uskutečnění jistě snažit, ale to, že se většině lidí více líbí – realitě značně vzdálený – animovaný Milerův Krteček než jeho skutečný předobraz, je z velké míry mimo naši racionální kontrolu.
Dauncey, Elizabeth A., Larsson, Sonny: Smrtící rostliny
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 13. 5. 2021
recenze
80%
Nakladatelství Volvox Globator připravilo další skvělý počin přinášející poučení i radost nejen všem laickým milovníkům rostlin, ale i profesionálům, ať už z oboru botaniky, ekologie, či farmakologie. Zapálená botanička a zkušený lékárník společně vytvořili knihu dostatečně odbornou, přiměřeně obsáhlou, překvapivě zábavnou, a místy dokonce dobrodružnou.
Davis, Joan S.: Je voda víc než H2O?
Autor článku: Pavel Pecháček - 21. 4. 2019
recenze
50%
Voda bezpochyby patří k nejúžasnějším chemickým sloučeninám ve vesmíru. Považuje se za jednu ze základních podmínek života, bývá ale též nositelkou smrti a destrukce. Pojí se s ní řada pověr a mýtů, není však vyloučeno, že na některých z nich je nějaké to zrnko pravdy. Zůstává pouze na ochotě a otevřenosti vědců, jestli tyto jevy budeme bez předsudků zkoumat, nebo ignorovat a připravovat se o možnost poznat svět vody v celé jeho šíři.
Dawkins, Richard: Rozplétání duhy
Autor článku: Pavel Pecháček - 9. 8. 2020
recenze
80%
Kniha slavného britského biologa ukazuje, že věda objasňováním podstaty různých dříve záhadných jevů nebere světu jeho kouzlo, ale sama může sloužit jako zdroj básnické inspirace a naplňovat touhu po „zázraku“. A to mnohem lépe i bezpečněji než astrologové a podobní šarlatáni.
de Waal, Frans: Mámino poslední objetí
Autor článku: Pavel Pecháček - 20. 2. 2022
recenze
90%
Putovat po boku jednoho z nejvýznamnějších etologů posledních desetiletí emočním světem primátů a jiných živočichů nepřináší jen fascinující vhled do vnitřního života různých zvířat. Připomíná také to, jak scestné je odmítat emoce jako něco, co je ve srovnání s racionalitou podřadné, a ukazuje, že studiem emocí jiných savců, a nejen jejich, se můžeme leccos dozvědět i sami o sobě.
Dobbs, Liz (ed.): 1001 rostlin...
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 4. 6. 2018
recenze
90%
Obrazová encyklopedie, pod níž je jako hlavní editorka podepsána Liz Dobbsová, je opravdu rozsáhlá, připravte se na to, že se s ní trochu hůře manipuluje. Nevznikla však se záměrem utopit zájemce o zahradničení v hlubinách nekončících informací, naopak, autoři si dali za cíl pomoci při výběru těch správných rostlin pro konkrétní zahradu. A povedlo se jim to.
Draaisma, Douwe: Proč život ubíhá rychleji, když stárneme. O...
Autor článku: Magda de Bruin-Hüblová - 4. 1. 2010
anotace
Po Metaforách paměti (De metaforenmachine, Mladá fronta 2003), knižní verzi jeho disertační práce, se Douwe Draaisma (1953), mimořádný profesor historie psychologie ze Státní univerzity v severonizozemském Groningenu představuje českým čtenářům podruhé.
Draaisma, Douwe: Proč život ubíhá rychleji, když stárneme. O...
Autor článku: Jan Němec - 4. 1. 2010
recenze
Nizozemský psycholog Douwe Draaisma připomíná důležitou věc: ve věku grantů a scientometrie vykazuje každý obor tendenci pokládat si takové otázky, k jejichž zodpovězení existují vhodné nástroje a metody...
Dragan, Andrzej: Kvantechismus
Autor článku: Pavel Pecháček - 5. 9. 2021
recenze
70%
Osobitá, vtipná, poučná i trochu šílená kniha polského fyzika, popularizátora vědy a fotografa přináší vedle netradičního nahlédnutí pod pokličku teorie relativity či kvantové mechaniky rovněž výlet do mnoha jiných oblastí lidského poznání, od myrmekologie po evoluci, a nechybí ani jízlivá kritika náboženství či nejedna divoká historika z autorova života.
du Sautoy, Marcus: Co nemůžeme poznat
Autor článku: Pavel Pecháček - 2. 1. 2020
recenze
70%
V rychlém sledu již druhá česky vydaná kniha britského matematika a autora řady populárně naučných publikací, který však protentokrát opouští dobře známé matematické vody a ptá se na samotnou podstatu lidského vědění. V pozoruhodné výpravě na hranice současného poznání se na základě toho, co už víme, pokouší vymezit, co patrně nikdy odhalit nedokážeme.
Dvořáková, Daniela (ed.): Človek a svet zvierat v stredoveku
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 4. 2017
recenze
80%
Středověká zvířata se pohybovala v bohatém a mnohovrstevnatém poli významů.
Eagleman, David: Inkognito aneb Tajný život mozku
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 6. 2013
recenze
80%
Eagleman přináší celistvý pohled na fungování mozku, spojený navíc se čtenářsky atraktivním výkladem. Dokáže i napříč staletími vést podnětný dialog s umělci a filozofy. Ukazuje, že to, co o člověku tvrdí umělci už dlouho, nyní potvrzují i neurovědci: mozek funguje jako tým soupeřů, takže to, co si o druhém člověku myslíme, je něco jako verze zprůměrovaná v čase.
Eagleman, David: Mozek
Autor článku: Pavel Pecháček - 30. 11. 2017
recenze
80%
Mozek je jedna z nejúžasnějších a nejméně prozkoumaných oblastí našeho těla. S využitím stále lepších výzkumných přístupů se nám však daří různá jeho tajemství odhalit. V knize amerického neurovědce se čtenář poutavou a srozumitelnou, přesto nezkreslující formou dozvídá, jakou roli mozek hraje v našem každodenním rozhodování, vnímání reality či chování. A seznámí se s názory, jak některé z našich vědomostí o mozku půjde v budoucnu využít k léčbě nevidomých či neslyšících pacientů.
Falk, Kateřina: Co je nového ve fyzice
Autor článku: Pavel Pecháček - 30. 9. 2018
recenze
70%
Jakým výzkumům byla v posledních letech udělena Nobelova cena za fyziku? Co dělá z uhlíku tak úžasný prvek? Jsou kvantové počítače hudbou budoucnosti, nebo už za dveřmi číhá počítačová revoluce? Na tyto i další otázky se srozumitelnou a čtivou formou snaží odpovědět významná česká fyzička a popularizátorka vědy.
Fanta, Josef: Jiné klima – jiný les
Autor článku: Pavel Pecháček - 2. 3. 2022
recenze
80%
Co zapříčinilo kůrovcovou kalamitu, jaký dopad má změna klimatu na naše lesy a co bychom měli dělat, abychom se do budoucna vyhnuli dalšímu zhoršení situace? Cesta z krize existuje, třebaže bude trnitá, odpovídají odborníci.
Ferreira, Pedro G.: Nádherná teorie: Sto let obecné teorie relativity
Autor článku: Marek Jančík - 6. 5. 2016
recenze
80%
Fyzika se počátkem dvacátého století probudila ze sebevědomého snu domněle vševědoucího člověka do vibrující reality obtížně představitelných poznatků, jejichž podstata je přirozeným lidským smyslům zcela skrytá. Hlavním tématem knihy je Einsteinova teorie relativity, která hraje v této napínavé hře o poznání světa stěžejní roli.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 9:
1
2
3
4
5
6