Praha hlasem Holana
Holan, Vladimír k výstavě Praha hlasem Holana (2006)

Praha hlasem Holana

V úterý 4. dubna bude ve španělském Institutu Cervantes v Praze slavnostně zahájena výstava „Praha hlasem Holana“. Představí prolínání a vzájemné ovlivnění tvorby dvou autorů, českého básníka Vladimíra Holana a španělské básnířky Clary Janésové.,

V úterý 4. dubna bude ve španělském Institutu Cervantes v Praze slavnostně zahájena výstava „Praha hlasem Holana“. Má za úkol představit prolínání a vzájemné ovlivnění tvorby dvou autorů, českého básníka Vladimíra Holana a španělské básnířky Clary Janésové, která se po přečtení Holanovy sbírky Noc s Hamletem v roce 1975 rozhodla přijet do Prahy a poznat autora osobně.

První setkání s Vladimírem Holanem bylo pro Claru Janésovou velmi rozpačité, protože, jak sama říká : „Skoro se mnou nepromluvil a ani se na mě nepodíval. O to víc jsem byla překvapená, když mě Vladimír Holan pozval na návštěvu znovu.“ Clara Janesová navštívila Prahu celkem čtyřikrát mezi roky 1975 a 1979. Během těchto let si oba autoři vyměnili nespočet dopisů. Osobnost a dílo Vladimíra Holana ji ovlivnilo tak hluboce, že se rozhodla naučit se česky, aby mohla přeložit jeho básně do španělštiny. Věnovala mu svou knihu nazvanou Kampa (poezie, hudba a hlas).

Vladimír Holan zemřel po delší nemoci v roce 1980, ale ještě před smrtí věnoval své španělské přítelkyni poslední dárek, knihu Noc s Ofélií, která Claru Janésovou velmi zaujala : „V této knize Holan popisuje dívku z Barcelony, která se věnuje hudbě a poezii, cestuje po světě, navštíví Prahu a poznává starého básníka… Popsal v té knize mě. Nejzajímavější na tom ale je, že Noc s Ofélií napsal Holan už v roce 1972, tedy v době, kdy jsem byla hluboce ponořená do jeho díla, ale ještě jsme se neznali osobně! Proto byl tak zaskočený, když jsme se poprvé setkali, uvědomil si, že popsal skutečnou osobu, aniž by věděl, že v opravdu žije.“

Hlavní částí výstavy je tedy snaha o představení dialogu a úzkého vztahu mezi autory - pomocí fotografií, novinových článků, knih obou autorů a hlavně ukázkami ze vzájemné korespondence. Návštěvník bude mít mimo jiné možnost shlédnout videozáznam kde Clara Janésová recituje svou poezii.

Hlavní část výstavy doplňuje sbírka fotografií španělského architekta Enriqua Granella, který si, stejně jako Clara Janésová, Prahu zamiloval a zachycuje její různá zákoutí. Název sbírky je symbolický „Praga Apache“(Apači v Praze) a vztahuje se k fotografii grafitu Jindřicha Štyrského. Enrique Granell je obdivovatelem tohoto umělce a Institutu Cervantes se podařilo zapůjčit po dobu výstavy zmiňovanou fotografii z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, která sbírku španělského fotografa uvede.

Slavnostní otevření výstavy se uskuteční v úterý 4.dubna ve výstavním sále Institutu Cervantes v Praze, samotnému zahájení výstavy, které proběhne v 19 hodin, bude předcházet debata u kulatého stolu, které se zúčastní velvyslanec Španělska v České republice pan Antonio Pedauyé y González, básnířka a překladatelka Clara Janésová, fotograf a architekt Enrique Granell, kurátorka výstavy Marta Cureses a ředitel Institutu Cervantes v Praze Iñaki Abad Leguina. Slavnostní zahájení výstavy je pouze pro zvané.

Výstava byla zorganizována ve spolupráci s univerzitou v Oviedu ke stému výročí narození Vladimíra Holana (1905–2005), nejdříve byla představena v Institutu Cervantes ve Španělsku, česká veřejnost ji bude moci shlédnout v pražském kulturním centru Cervantes od 5. dubna do 25. května ve všední dny vždy od 13 do 18 hodin, vstup na výstavu je volný.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse