Štyrský, Jindřich
Poesie

recenze beletrie česká

Dostává se nám do rukou reedice knihy Poezie. Ta poprvé vyšla v prvním svazku knižnice Kvart v nakladatelství B. Stýblo roku 1946 pod shodným názvem. Kniha v té době prakticky uzavírala surrealistické období v českých zemích a zároveň paradoxně otvírala surrealismu novou cestu.

Jindřich Štyrský - Poesie
Jindřich Štyrský: Poesie, Argo, 2003

Dostává se nám do rukou reedice knihy Poezie. Ta poprvé vyšla v prvním svazku knižnice Kvart v nakladatelství B. Stýblo roku 1946 pod shodným názvem. Kniha v té době prakticky uzavírala surrealistické období v českých zemích a zároveň paradoxně otvírala surrealismu novou cestu. Přišla na světlo světa v okamžiku, kdy se česká literární scéna musí rozhodnout, jakým směrem vykročit.
Jindřich Štyrský byl malířem, jehož rozsáhlá tvůrčí aktivita zasáhla významným způsobem do poezie, fotografie, knižní ilustrace i scénického výtvarnictví. Je nutné připomenout i jeho práci redaktorskou (A. Rimbaud, markýz de Sade), jeho studie věnované výtvarnému umění, členství ve výtvarné skupině Devětsil, spolupráci s malířkou Toyen (Spolu také dali vzniknout uměleckému směru artificialismus) a mnohé další. Mimo jiné působil i jako šéf výpravy Osvobozeného divadla, založil erotickou Edici 69 a Erotickou revui. V neposlední řadě je zakládajícím členem Surrealistické skupiny v ČSR.

Štyrského vidění světa, jeho bádání ve snech a jejich následné ztvárnění, zobrazení vlastních pocitů a jejich promítnutí do děl literárních i výtvarných je něčím, co se neshoduje úplně programově s kodexem surrealismu. Především je to jeho průzkum vlastních snů, kterým se tolik věnuje. Surrealismus pojmenovává skutečnost kolem sebe, zatímco Štyrský se snaží pojmenovat svět v sobě. Jeho práce se slovem a obrazem je dalším a také asi nejdůležitějším prvkem v jeho díle. Na čtenáře se snaží zapůsobit zdrcujícími obrazy, které popisují skutečnosti na základě jeho vlastního, velmi subjektivního vnímání.

Štyrského básně jsou velmi zajímavé především z hlediska imaginace, z možnosti řešení básní sérií obrazů, které ve svém celku tvoří pozoruhodný film, jenž není nepodobný filmové tvorbě současnosti. V jeho básních si můžeme zcela jasně ukázat prvek "klipovitosti". Zdá se, že Štyrský výrazně předběhl svou dobu a že by z jeho díla mohla učit naprostá většina moderních filmařů. Schopnost střihu, kterou zde předvádí, je přesně to, čeho se snaží v současnosti dosáhnout dnešní filmoví tvůrci. Animace reality vychází z rychlého střídání sledu obrazů, které se v závěru spojí v jeden, často neočekávaný obraz.

A právě zde je těžiště přínosu Jindřicha Štyrského. Zde musíme hledat i význam pro dnešek. Znovuvydání knihy by mohlo být učebnicí pro mladé umělce snažící se nalézt dokonalost v zajímavém zobrazení reality na filmovém plátně. Je škoda, že film ve čtyřicátých letech neměl možnosti, jako má dnes. Pokud by měl, předběhl by Štyrský kinematografii o dobrých padesát let.

Kniha Poesie prakticky obsahuje průřez Štyrského vývoje jak na poli literárním, tak výtvarném (nakladatelství Argo doplnilo publikaci pro lepší představu o díle o několik reprodukcí autorových prací). Může posloužit jako ilustrační publikace, jako brána k osobě Jindřicha Štýrského. Jako portál, jenž nám poodhalí jeho práce, jeho základní myšlenky a pracovní postupy. Přesto však zůstává právě jen ilustrací, obrazem, jenž nám vytvoří slova, ale do podstaty nás proniknout nenechá.
Pochopíme zde, jakým směrem se básník ubíral, jak nahlížel na okolní svět, ale zbylou část jádra asi doplní až avizované vydání jeho knihy Sny 1925-1940. Ta snad spojí roztříštěnost fragmentů uveřejněných v Poesii jako jeden celistvý obraz zcela autentického a originálního vnímání světa touto význačnou postavou české kulturní scény.
Nezbývá než doufat, že kniha nezapadne v lavině vydávaných publikací a že se dostane do rukou nejen jazykovědcům, kteří uvítají její reedici, ale také mladým lidem a umělcům, již se zajímají o spojení obrazu se slovem.
Richard Klíčník, červen 2003

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 158 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

80%autor článku   57%čtenáři

zhlédnuto 5190x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce