Americká literatura leden - červen 2004 - aktuality
Americká literatura, leden až červen 2004

Americká literatura leden - červen 2004 - aktuality

Zprávy o nejnovějších událostech v americké literatuře v roce 2004.

červen 2004
- Roku 1999 byl Kent Haruf za román Plainsong, záznam jednoho roku života komunity v malém coloradském městě, nominován na Národní knižní cenu. Kritika na Harufově díle oceňovala především určitou tradičnost a poctivost, s níž autor čelil návalu literárního cynismu posledních let; v popisu nehybnosti amerického Středozápadu se blížil Cormakovi McCarthymu. Nyní se objevil další Harufův román, Eventide (Alfred A. Knopf, New York, 24.95 USD), vlastně jakési pokračování Plainsongu. Opět se zde setkáváme se starými známými hrdiny, bratry McPheronovými a učitelkou Maggie Jonesovou, avšak ve fabuli románu Haruf plaguje sebe sama. Život venkovské komunity je těžký i bez existenciálních krizí, jako by říkal. Výsledkem je nekonfliktní příběh, v němž Haruf své postavy spíše obhajuje, nežli by je vystavoval obtížným životním zkouškám.

- Brian DeVido umístil děj svého románu Every Time I Talk to Liston (Bloomsbury, 22.95 USD) do prostředí profesionálního boxu, čemuž se není mnoho co divit: svět ringu a rukavic dobře zná z dob, kdy sám boxoval. Hlavní hrdina Amos Fletcher si musí prožít pád na dno, aby se dokázal vrátit mezi provazy; jeho vzorem je Sonny Liston, rohovník, jenž, ač uznáván spoustou lidí, se nikdy nedokázal dostat na vrchol.

- Vypravěč románu Jima Harrisona True North (Grove Press, New York, 24 USD) David Burkett si na jednom místě povzdychne, že "souložení a rybaření neovlivňují život člověka ani zdaleka tolik, jak by si sám přál". Během dvou desítek let, v nichž se román odehrává, se změní spousta věcí, avšak jedna zůstává konstantní: Davidův komplikovaný vztah k otci. Nad knihou se vznáší otcovo znásilnění dvanáctileté dcery rodinného přítele; David tak osciluje mezi synovskou láskou a touhou tento zločin splatit otcovou krví. Teprve na konci knihy, jejíž žánr se pohybuje na pomezí příběhu o dospívání, studií postupného odcizování a starozákonní tragédie pomsty, se dokáže syn s otcem smířit.

- Zažít nějaký konflikt kvůli Bushově politice na Středním východě jako by snad patřilo k bontonu amerických umělců. Do křížku se s ním dostal i Edgar L. Doctorow, který při setkání se studenty Hofsterské univerzity obvinil prezidenta z toho, že vypráví "špatné a nepravdivé příběhy". Studenti pro něj neměli pochopení a autora slavného Ragtimu vypískali. Doctorow aroganci Bílého domu převedl i na papír: jedna z povídek jeho nové knihy Sweet Land Stories (Random House, 147 stran, 22.95 USD) s názvem „Child, Dead, in the Rose Garden“ popisuje boj dcery texaského magnáta proti nejmenovanému vládci Bílého domu. "Na jménu nezáleží", říká k tomu Doctorow. "Pokud je to dobrá povídka, bude fungovat i ode dneška za patnáct dvacet let bez ohledu na to, kdo bude v té době v Bílém domě." V nové knize ovšem Doctorow nepřináší, co se témat týče, nic nového: v každé z nich nastolí nějaké morálně závažné téma (zabití, únos, přetvářka), jenže postavy působí poněkud křečovitě a schématicky. Možná právě proto má Hollywood Doctorowovy příběhy tak v oblibě a vyrábí podle nich filmy jak na běžícím pásu.

- David Foster Wallace je naproti tomu autor pro filmový průmysl pramálo zajímavý. Autor románu Infinite Jest se protentokrát spokojil se sbírkou povídek, nesoucí název Oblivion (Little, Brown & Comp, 329 stran, 25.95 USD). Recenzent New York Times nazval vypravěče jedné z povídek Davida Wallace (podobnost jmen čistě náhodná) postavou ne nepodobnou panu Spockovi ze seriálu Star Trek. Jeho vědomosti jsou přímo encyklopedické, styl mírně řečeno komplikovaný (jednotlivé věty dosahují několika řádek) a emocí je poskrovnu.

- Zajímavou studii rasismu a nepokojů v šedesátých letech 20. století publikoval Timothy B. Tyson. V knize nazvané podle verše z černošského gospelu Blood Done Sign My Name (Crown, 24 USD) kupříkladu uvádí na pravou míru pověst, kterou má Martin Luther King. Zatímco dnes máme Kinga za - řečeno Tysonovými slovy - "obrýleného černého Santa Clause", kterému byla nejbližší gándhíovská doktrína nenásilí a občanské neposlušnosti. Tyson však připomíná, že King byl za svého života čistým radikálem s militantními sklony.

- Hudební publicista Martin Torgoff napsal knihu o historii užívání drog v americké popkultuře s příznačným názvem Can’t Find My Way Home (Simon & Schuster, New York, 545 stran, 27.95 USD). Torgoff, sám vyléčený narkoman, tu podává obraz drogové scény především v šedesátých letech, nevyhnutelně spojených s ikonami hnutí beatniků Williamem Burroughsem, Allenem Ginsbergem a Jackem Kerouakem či guru hippies Timothym Learym a Kenem Keseym. Vzpomínky očitých svědků, kteří sledovali pomalé sebeničení svých slavnějších kolegů, však Torgoffovo dílo podle kritiky New York Times mění v jakousi tištěnou obdobu televizního hudebního a literárního dokumentu.

- Biografie slavných muzikantů a knihy o muzice vůbec jsou stejně jako paměti bývalých politiků v USA ustaveným literárním žánrem. Autoři těchto publikací nevycházejí jen z řad hudebních kritiků, tak jako je tomu u nás; jsou to vesměs uznávaní odborníci v oblasti literární teorie a literatury obecně. Nejnovějším příkladem toho budiž Christopher Ricks, britský literární kritik, jenž byl nedávno po Paulu Muldoonovi jmenován profesorem poezie na oxfordské univerzitě. Jeho doménou jsou kritické rozbory děl Johna Miltona, Johna Keatse či Williama Blakea, ale ve své nejnovější knize Dylan’s Visions of Sin (Ecco, 517 stran, 26.95 USD) rozebírá písňové texty Boba Dylana. Vybral si tři: „Like a Rolling Stone“, „Lay Lady Lay“ a „The Lonesome Death of Hattie Carroll“ a analyzuje v nich fenomény, které se prolínají celým Dylanovým dílem: například lásku stojící proti chtíči, popřípadě rovnou všech sedm smrtelných hříchů.

- John Segrest a Mark Hoffmann naproti tomu zkoumají život a dílo bluesmana, který byl Dylanovi a vlastně celé rockové a bluesové scéně šedesátých let velkým idolem a učitelem. Howlin‘ Wolf, občanským jménem Chester Burnett, se narodil roku 1910 a ve třicátých letech minulého století se potuloval po mississippské deltě s takovými legendami jako jsou Robert Johnson či Son House. Když roku 1976 zemřel, mohl se směle mezi ikony blues počítat také. Kniha Moanin‘ at Midnight: The Life and Times of Howlin‘ Wolf (Pantheon Books, 397 stran, 26.95 USD) jej představuje jako obrovského černocha s šedomodrýma očima, který prožil těžký život a neváhal použít pěsti nebo zbraň, ale v soukromí byl velmi mírný a přátelský. Po celý život zůstával přesvědčeným hudebním primitivistou (ne primitivem!), který si ke stáru stěžoval, že hudební skupiny hrají příliš hlasitě, a který při pohledu na šibenici, jež stála na pódiu při turné Alice Coopera, utrpěl infarkt. Přesto nebyl žádným nevzdělancem či figurkou z hudebního skanzenu, což potvrzují mnohé rozhovory s novináři, v nichž se Howlin‘ Wolf velmi bystře vyjadřoval o politických tématech Ameriky 60. let.

- V nakladatelství Metropolitan Books vyšel překlad biografie slavného autora science fiction Philipa K. Dicka Já jsem naživu a ty jsi mrtvý (I Am Alive and You Are Dead, Metropolitan Books, 315 stran, 26 USD), jejíž autorem je Francouz Emanuel Carrère. Carrère pojal Dickův životopis poněkud literárně a se značnou velkorysostí, co se ověřených fakt týče. Výsledkem je příběh, který má pramálo společného se skutečností, čemuž ostatně napovídá i chabá bibliografie, která čítá mimo Dickova díla pouhé tři knihy.

 

květen 2004
- Percival Everett je autorem 13 románů, přičemž ten první Zulus vydal už v roce 1990. Nyní mu vyšly hned dva svazky: American Desert je příběhem Theodora Streeta, kterému se úspěšně podaří spáchat sebevraždu v automobilu. Když jej přivezou do pohřebního ústavu a přišijí mu, čistě z estetických důvodů, utrženou hlavu zpět k tělu, Theodore „ožije“.... ale jen napůl. Stále totiž zůstává mrtvý - nedýchá, ani srdce mu nebije. Příběh se vyvíjí a končí stejně nepravděpodobně jako začíná. Druhá Everettova kniha se jmenuje A History of the African-American People (Proposed) by Strom Thurmond a nese se v podobném duchu. Je to sbírka krajně nepravděpodobných dopisů a vyjádření jednoho z asistentů fiktivního senátora, který se snaží prodat vzpomínky svého šéfa (samozřejmě jím vymyšlené) bez jeho vědomí slavnému newyorskému nakladatelství Simon & Schuster. K nastínění Everettova stylu postačí, když prozradíme, že v knize vystupují Everett společně se spoluautorem Jamesem Kincaidem jako nakladatelští lektoři.

- Queen of the Turtle Derby: Southern Exposure (Random House, New York, 22.95 USD) - to je název dílka Julie Reedové, obsahující 22 krátkých úvah na rozličná témata, od jižanské literatury přes nemírnou konzumaci alkoholu až po problémy s mravenci v New Orleansu. Už z tohoto krátkého výčtu lze poznat, že kniha Reedově asi nebude literární událostí číslo jedna. The New York Times Královnu ohodnotily přízviskem „čtení pod sušák na vlasy“. Téměř všechny úvahy se nadto předtím objevily v různých periodicích včetně autorčina domovského časopisu Vogue.

- Vedle knih, které pojednávají o válce v Iráku, popřípadě se snaží nalézt příčiny boomu světového terorismu, se na trhu objevují i díla orientovaná na tradiční americké hodnoty: George Black sepsal historii tří řek, které protékají Connecticutem. Kniha nese název The Trout Pool Paradox: The American Lives of Three Rivers (Houghton Mifflin Copmany, Boston, 24 USD).

- Baby B je další knihou básníka Michaela Ryana. Protentokrát však Ryan odložil metrum stranou: jeho nejnovější dílo je čtivá historie toho, jak se se svou ženou snažil počnout dítě. Titul knihy je odvozen od označení embrya, jež bylo počato umělou cestou. Baby B naštěstí není nijak uslzené líčení nadějí a strachování: když si například Ryan spočítá všechny účty, které musel cestou k vytoužené dceři zaplatit, jen rezignovaně konstatuje, že „na té letní škole tvůrčího psaní bude muset učit ještě aspoň 22 let“. Ryan také vydal své "the best of": The New and Selected Poems (Houghton Mifflin, Boston, 22 USD) obsahuje výběr ze všech tří Rynových sbírek básní (Threats Instead of Trees, 1974; In Winter, 1981; God Hunger, 1989) plus básně dosud nevydané.

- Alice Walkerová, známá i českým čtenářům například díky překladu jejího nejznámějšího románu Barva nachu (The Color Purple, č. Argo 2001), vydala román Now Is the Time to Open Your Heart (Random House, New York, 24.95 USD). Pozornosti se v něm dostává především lásce, ať už fyzické, nebo duchovní. Ve svých posledních románech se Walkerová vždy drží nějakého politicky korektního tématu, proto nepřekvapí, že hlavní hrdinkou její nejnovější knihy je padesátiletá bisexuální Kate Talkingtree, která odchází najít ztracenou duševní rovnováhu do amazonského pralesa.

- Nový román Lily Tuckové The News from Paraguay (HarperCollins, New York, 23.95 USD) popisuje příběh historické postavy Elly Lynchové, která se v 19. století stala milenkou paraguayského diktátora Franciska Solana Lopeze. Jak podotkl recenzent New York Times, spíše než příběh lásky mezi Ellou a Franciskem a zkoumání, proč se vzdělaná Ella zamilovala do člověka, který svým válčením vyhladil devět desetin paraguayské populace mužů, se Zprávy z Paraguaye po pár stránkách změní v popis vztahu Elly k jejímu koni.

- Bývalá manželka legendy jamajského reggae Boba Marleyho Rita Marleyová vydala příběh svého života No Woman No Cry: My Life with Bob Marley (Hyperion, New York, 22.95 USD). Manželství s Bobem nebyla žádná idylka. Bob od své ženy a dětí brzy odešel, a tak se Rita musela snažit sama. I ona byla zpěvačkou, její píseň One Draw se v roce 1981 dokonce stala hitem. Není bez zajímavosti, že při psaní memoárů jí pomáhala Hettie Jonesová, bývalá manželka beatnického básníka LeRoie Jonese, jenž později konvertoval k islámu a přijal jméno Amiri Baraka

 

duben 2004
- Z pera Johna Guye vzešla monografie o královně Marii Stuartovně Queen of Scots: True Life of Mary Stuart (Houghton Mifflin, 28 USD).

- Nealu Stephensonovi vyšel druhý díl jeho Barokního cyklu s názvem The Confusion (William Morrow, 27.95 USD). Kritika jeho nejnovější počin hodnotí kladně, avšak s podotekem, že se přece jenom jedná o předehru k dílu třetímu a závěrečnému. Jako obvykle se Stephenson pořádně rozmáchl: The Confusion obnáší v anglickém vydání 815 stran.

- Marvin Bell vydal sbírku básní The Rampant (Copper Canyon, 25 USD).

- Joyce Carol Oatesová nepolevuje ve svém tempu vydat každých pár měsíců novou knihu. I Am No One You Know (Ecco, 24.95 USD) je sbírka povídek, které se Oatesové rozhodně povedly více než její poslední romány.

- Příspěvky ke kampani proti terorismu a válce v Iráku: Richard A. Clarke, bývalý šéf odboru boje proti terorismu Bílého domu, vydal knihu vzpomínek Against All Enemies: Inside America’s War on Terror (The Free Press, 27 USD). Popisuje v ní první okamžiky poté, co se Bílý dům dozvěděl šokující novinku o zásahu Světového obchodního centra i to, co teroristickému útoku předcházelo. Mezi řádky lze číst domněnku, že útoku Al-Káidy šlo předejít. Bushova administrativa nemá z Clarkova díla nejmenší radost, což ovšem na zájmu čtenářů jen přidalo.
A další známá osoba, která americkému prezidentovi musí ležet v žaludku: ex-šéfinspektor dohlížitelské mise OSN v předválečném Iráku Hans Blix představil v Berlíně svůj názor na americkou přítomnost Iráku pod názvem Disarming Iraq (Pantheon Books, 24 USD). Mimo vysvětlení svého názoru, že inspekce, které měly prokázat, či vyvrátit fakt, že Irák vlastní zbraně hromadného ničení, měly být dovedeny až do konce, vykládá Blix ve své knize poměrně přesvědčivé důkazy, že kdyby USA do Iráku šly pod vlajkou OSN, svět by byl invazi i následné ekonomické rekonstrukci nepoměrně více nakloněn.
A do třetice: Bob Woodward, známý i v Čechách díky promptnímu překladu jeho předchozí knihy Bushova válka (Bush at War, č. BB/Art 2003), vydal další svědectví, které tentokrát není americkému prezidentovi v jeho kampani příliš k užitku. V knize Plan of Attack (Simon & Schuster, 28 USD) popisuje přípravy na válku v Iráku od prvních myšlenek až po jejich realizaci. Důraz je kladen především na fakt, že celý projekt byl od počátku přísně utajen, protože by mohl vzbudit „negativní reakce po celém světě“, řečeno slovy samotného prezidenta, když choulostivým úkolem pověřil ministra obrany Colina Powella. 

 

březen 2004
- Zakes Mda z Jihoafrické republiky vydal v newyorském nakladatelství Farrar, Strauss Giroux svůj třetí román The Madonna of Excelsior. Protagonistou je historická postava belgického malíře Franse Claerhouta, který se usadil v Jižní Africe. Ve svých knihách popisuje Mda střet rurality venkova s kosmopolitismem měst, komunity, které jednotlivé africké kmeny vytvářejí, a o násilí, jež museli všichni černoši od bělochů v Jižní Africe vytrpět.

- Jean Thompsonová, která se se svou sbírkou povídek Who Do You Love dostala v roce 1999 do užšího výběru National Book Award, vydala román City Boy. Kroniku nepovedeného manželství Jacka a Chloe ovšem kritika příliš nepochválila, především kvůli schématičnosti a plochosti obou hlavních postav.

- Bobby Fischer Goes to War autorů Davida Edmondse a Johna Eidinowa popisuje okolnosti jedné z nejslavnějších šachových sérií, které kdy byly sehrány. V červenci 1972 se na Islandu sešli Boris Spasskij a podivín Bobby Fischer, aby spolu svedli boj o titul mistra světa. Boj, který v politické rovině byl válkou mezi Západem a Východem.

- K bohaté historii děl napsaných v kánonu jižanské literatury přispěla Delores Phillipsová románem The Darkest Child. Vášnivá čtenářka, třináctiletá Tangy Mae v něm musí čelit mravnímu ohrožení ze strany své rodiny - její matka stejně jako její starší sestry si totiž na živobytí vydělávají prostitucí. Podle kritiky se Phillipsové debut příliš nevyvedl, především kvůli schématickému vykreslení hlavních postav.

- Knižně vyšla korespondence mezi americkým básníkem Robertem Frostem a britským literárním kritikem Edwardem Thomasem

 

únor 2004
- V prvním románu Any Menéndezové Milovat Cheho (Loving Che) popisuje vypravěčka nejenom život na Kubě, ale především rozvíjí příběh umělkyně, milenky velkého kubánského revolucionáře, již božský Che obdařil dítětem. Zajímavé je, že na Kubě skutečně žije Guevarova dcera a je zhruba ve stejném věku jako hrdinka Menéndezové.

- Jak složitý může být život těch, kteří pracují pro slavné umělce, popisuje debut mladé Debry Weinsteinové Učedník květinové básnířky Z. (The Apprentice of the Flower Poet Z.). Protagonistka Annabelle se na univerzitě realizuje jako pomocnice slavné básnířky Elizabeth Bovardineové. Kdyby však věděla, že práce pro ni nebude zahrnovat jen přepisování jejích veršů, ale hlavně posluhy ve všech jiných možných směrech, asi by pro svůj profesionální vývoj zvolila jinou cestu...

- A další příspěvek k populárním beatnikům. Sam Keshner vydal své vzpomínky na Gregoryho Corsa, Allena Ginsberga či Williama S. Burroughse z dob, kdy studoval Kerouakovu školu poezie zbavené těla (The Jack Kerouac School of Disembodied Poetics) v Boulderu ve státě Colorado. To by nebylo až tak zajímavé, kdyby ovšem Kashner tuhle školu nenavštěvoval roku 1976 a nebyl v ní jediným žákem. Celé studium tedy sestávalo z nekonečné řady mejdanů a neuvěřitelných historek.

- Hlavní hrdinkou románu Skoro perfektní chvíle (An Almost Perfect Moment) od Binnie Kirshenbaumové je puberťačka židovského původu, která má utkvělou představu, že vypadá jako Panna Marie ze zjevení v Lurdách. Když poté nešťastnou náhodou otěhotní, aniž by kdy co měla s mužem, je na černý humor zaděláno. Kirshenbaumová je autorkou velmi oceňovaného románu Hester mezi ruinami (Hester Among the Ruins).

- Ann Gerhartová sepsala biografii manželky současného amerického prezidenta George W. Bushe Laury Bushové, jež nese název Perfektní manželka. Gerhartová se především soustředila na následky, které na Bushové zanechala tragická nehoda, při níž sedmnáctiletá budoucí první dáma zabila při autonehodě svého spolužáka.

- Lucasta Millerová napsala vynikající biografii sourozenců Brontëových Anne, Charlotte, Emily a Branwella s názvem Mýtus Brontëových (The Brontë Myth).

- Slavný literární teoretik a specialista na Williama Shakespeara Frank Kermode vydal další publikaci o době nejznámějšího dramatika Shakespearova doba (The Age of Shakespeare). Věnuje se v ní svým oblíbeným shakespearovským tématům: pojetí moci a vlády v jeho hrách, ale popisuje i kulturní a sociální prostor tehdejšího divadla.

- Zajímavá studie o roli syfilidy v historii kultury vyšla z pera Deborah Haydenové. Příjice: Duch, šílenství a záhady syfilidy (Pox: Genius, Madness and Mysteries of Syphilis) zkoumá fenomén smrtící nemoci u takových historických postav jako byli Beethoven, Goya, Nietzsche, Lincoln či Al Capone.

 

leden 2004
- Elmore Leonard vydal svou již 40. knihu Pan Ráj (Mr. Paradise), jehož hrdinou je Anthony Paradiso, postarší právník, kolem kterého se stane několik vražd. Titul románu odkazuje na Miltonův Ztracený ráj.

- Vyšly sebrané básně a překlady modernistického básníka a teoretika Ezry Pounda. Objemný svazek čítá přes 1300 stran a stojí 45 dolarů.

- Raleigh Trevelyan napsal obsáhlou biografii jednoho z nejslavnějších pirátů a poddaných anglického trůnu sira Waltera Raleigha.

- A další biografie, tenokrát z pera Freda Kaplana o Marku Twainovi.

- John F. Welch Jr., bývalý generální ředitel největší firmy světa General Electric, oznámil úmysl napsat další knihu. Za své paměti Pěkně od srdce (Jack: Straight from the Gut), vydané v roce 2000, dostal zálohu 7.1 milionu USD. Za Vyhrávání (Winning) dostane miliony „pouhé“ čtyři; za ně se však čtenáři dozvědí, co „železný Jack“ dělal, když jej propustili z GE.

- Doposud poslední román Williama Gibsona Rozeznání vzoru (Pattern Recognition) vychází v USA v paperbackovém vydání.

Přehled

Zařazení článku:

beletrie zahraniční

Jazyk:

Země:

Diskuze

Vložit nový příspěvek do diskuse

Jan Vaněk jr.,

Sorry, ale tohle je příliš povedená záměna, než abych ji nechal zmizet do zapomnění soukromým upozorněním: ten Wallaceův tlustý román, označovaný za Gravity's Rainbow pro konec tisíciletí, se nejmenuje *Big Joke, ale Infinite Jest :-) A s tím Spockem to IMHO taky je dost jinak.