Lars Saabye Christensen
Christensen, Lars Saabye

Lars Saabye Christensen

Lars Saabye Christensen je jedním z nejčtenějších a také nejpřekládanějších současných norských autorů.

Lars Saabye Christensen je jedním z nejčtenějších a také nejpřekládanějších současných norských autorů. Na začátku své literární kariéry získal cenu určenou mladým začínajícím autorům (Tarjei Vesaas debutantpris, rok 1976) a o 26 let později, tedy v roce 2002, mu byla za jeho román Halvbroren (Poloviční bratr) udělena prestižní cena Severské rady za literaturu.

Jak se na klasiky sluší a patří, jsou jeho díla neodmyslitelnou součástí národního literárního kánonu. Úsměvný příběh o chlapci Hermanovi (román Herman, r. 1988), kterému začnou zničehonic vypadávat vlasy, je zamilovanou knihou norských dětí.

Lars Saabye Christensen debutoval v roce 1972 jako básník a v průběhu celé své tvorby se k poezii stále vrací. Přízeň čtenářů a ocenění kritiků však získal především svým vypravěčským talentem. Za své literární vzory označuje autor především Knuta Hamsuna a norského básníka Jana Erika Volda, neméně ho však inspirovala rocková hudba a blues, kritici jeho styl zase přirovnávají k Johnu Irvingovi.

Sám autor často v rozhovorech tvrdí, že by všechny jeho romány mohly nést stejný název jako jeho první román Amatøren (Amatér) z roku 1977. Hlavní (anti)hrdinové jsou životní outsideři, které sužuje vnitřní nejistota a kteří se marně snaží vzít vlastní život pevně do rukou. Atmosféra Osla 50. a 60. let, tedy období autorova dětství, dodává příběhům melancholický tón vzpomínek. Osudy postav, které se marně snaží nalézt své pravé místo na tomto světe, však nelze označit jako tragické. Jejich životní strasti jsou líčeny spíše s pochopením a se soucitem, který balancuje na hranici humoru.

Kritika si všimla Christensenova vypravěčského talentu po vydání románu Beatles (1984, česky 2009), který líčí dospívání a kamarádství čtyř kamarádů žijících v západní části Osla. Největší ohlas získal autorův román Poloviční bratr (Halvbroren, 2001), který na téměř 600 stranách vypráví příběh dvou nevlastních bratrů. Tvrdý a násilnický Fred a zranitelný Barnum mají přes svou rozdílnost společný a pro Christensena tak typický životní cíl – být celí. Neobyčejná intenzita vyprávění je ve všech Christensenových prózách postavena především na metaforice. Bohatá metaforická vyjádření však překvapivě nezpomalují děj, ale dodávají mu na intenzitě a spádu. Stejně jako jazyk se i příběh rozrůstá do šíře a jeho jednotlivé části se na sebe navazují jako nitky pavučiny. Příběh dvou bratrů by totiž nemohly existovat bez příběhů jejich rodičů a prarodičů.

Do češtiny byl dále přeložen román Model (Modellen 2005, česky 2006) a také povídka Ideální čas, která je součástí antologie norských povídek Krajina s pobřežím aneb Sto let norské povídky.

Prózy Larse Saabyho Christensena potěší všechny milovníky silných příběhů a kritikům ukazují, že i hodnotná literatura může být čtivá.

Přehled autorovy tvorby od roku 2000:

 

 • 2010 Bernhard Hvals forsnakkelser
 • 2009 Visning
 • 2008 Bisettelsen
 • 2007 Den arktiske drømmen
 • 2007 Ordiord
 • 2006 Saabyes cirkus
 • 2006 Stille lengde
 • 2005 Model (Modellen)
 • 2004 Oscar Wildes heis
 • 2003 Maskeblomstfamilien
 • 2003 Sanger & steiner
 • 2001 Polovičkí bratr (Halvbroren)
 • 2000 Mann for sin katt
 •  

  Odkazy:

  http://no.wikipedia.org/wiki/Lars_Saabye_Christensen

  Portrét

  Zařazení článku:

  beletrie zahraniční

  Jazyk:

  Země:

  Diskuse

  Vložit nový příspěvek do diskuse