Mohamed Choukri
Choukri, Mohamed

Mohamed Choukri

Kniha Mohameda Choukriho Le Pain nu je v jeho vlasti zakázaná a neseženete ji v žádném knihkupectví.

Mohamed Choukri (v jiné trankripci uváděný jako Muhammad Šukrí, jindy Shukrī, ve francouzkém prostředí známý jako Choukri) se narodil v roce 1935 poblíž Nadoru v marockém pohoří Rif. V sedmi letech se s rodiči přestěhoval do Tangeru. Stal se z něj klasický arabský "hajzlík", který se živil na ulici, čím se dalo. V roce 1956 (tedy v jednadvaceti letech) začal chodit do školy a naučil se číst a psát. Velmi brzy začal psát své první básně a povídky. Vychodil L'École normale a stal se učitelem.

Od roku 1966 publikuje v arabských, amerických a anglických časopisech. V roce 1981 se v Paříži objevil překlad první části jeho autobiografie Le Pain nu a hned měl obrovský úspěch a byl přeložen do dvanácti jazyků.

V současné době žije Mohamed Choukri v Tangeru a stále píše.

Je třeba také zmínit, že kniha Mohameda Choukriho Le Pain nu je v jeho vlasti zakázaná a neseženete ji v žádném knihkupectví. Francouzské vydání z roku 1997, z kterého jsme překládali úryvek Nahý chléb, sestavil a z arabštiny přeložil jiný slavný marocký spisovatel, a Choukriho přítel, Tahar Ben Jelloun.

Anna Hergetová a Erik Lukavský

Portrét

Spisovatel:

Zařazení článku:

beletrie zahraniční

Jazyk:

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse