Petr Placák
Placák, Petr

Petr Placák

Dodatečně přinášíme ukázky z knihy Fízl, která byla oceněná výroční cenou Magnesia Litera v oblasti publicistiky.

V knize Fízl, která byla oceněná výroční cenou Magnesia Litera v oblasti publicistiky. Petr Placák (1964) v tomto osobitě pojatém svědectví, anotací označeným za esej, popisuje převážně dobu 80. let, jak ji jako undergroundový básník, zakladatel royalistických Českých dětí a organizátor demonstrací zažil. Zpráva o „fízlech“, „fízlování“ a pozdní éře komunismu, v níž si snažil vydobýt a vydobyl vnitřní svobodu, je pojata nekompromisně a nevybíravě, místy s notnou dávkou děsivého humoru  – smysl pro jízlivost a citlivost vůči obludnosti absurdního zla je ostatně autorovi vlastní i v jiných dílech a článcích.
 
Petr Placák v 80. letech kromě básní napsal proslulou prózu Medorek (vyšla v samizdatové České expedici, po převratu byla uznána porotou Ceny Jiřího Ortena), v 90. letech spolupracoval s různými tiskovinami (např. Respekt, Český deník, Český týdeník, Lidové noviny) a vystudoval obor historie na FF UK. Sepsal také petici S komunisty se nemluví a spoluorganizoval kulturní akce s ní spojené. Knižně dosud publikoval sbírku básní Obrovský zasněžený hřbitov, sbírku povídek Cestou za dobrodružstvím, rozhovory s předními českými básníky Kádrový dotazník a odbornou práci Svatováclavské milénium. Češi, Němci a Slováci v roce 1929. Od roku 1995 působí jako šéfredaktor studentských politicko-kulturních novin Babylon a o něco později založil a dodnes vede stejnojmenné nakladatelství.
 

Kupte si knihu:

podpoříte provoz našich stránek

Portrét

Spisovatel:

Kniha:

Zařazení článku:

beletrie česká

Jazyk:

Diskuze

Vložit nový příspěvek do diskuse

Jiří Horáček,

Pane Placáku, ve Fízlovi píšete, že se pohřeb Pavla Wonky konal v Trutnově (popisujete tam emfaticky místní hřbitov),ale ten pohřeb byl ve Vrchlabí!
Vidíte, i malá chyba zpochybňuje věrohodnost dalších fakt.