Středověk je kolem nás
Fuhrmann, Horst: Středověk je kolem nás

Středověk je kolem nás

Kniha známého medievalisty Horsta Fuhrmanna, bývalého prezidenta Monumenta Germaniae Historica a profesora univerzity v Řezně, patří k těm odborným textům, které čteme jedním dechem

Kniha známého medievalisty Horsta Fuhrmanna, bývalého prezidenta Monumenta Germaniae Historica a profesora univerzity v Řezně, patří k těm odborným textům, které čteme jedním dechem. Autor patří své době, ale – poučen studiem – ví, jak je náš život stále zaklíněn do středověkých tradic, ať již na půdorysu městských jader, v kultivaci krajiny či v působení dávných rituálů a středověkých vzorců chování.
 
Kniha se člení do čtyř oddílů, z nichž prvé dva (I. Zpřítomnění; II. Rozpomínání) se pokoušejí odhalit pozadí událostí a jevů, další dva přinášejí dokreslení z různých úhlů pohledu (III. Odbočení; IV. Využívání a zavrhování středověku). Paleta témat je široká a lze najít mnohé k zamyšlení. Je sympatické, že se autor odvážil i bystré kritiky takových osobností, jako byli medievalisté Ernst Kantorowitz (1895-1959) a Umberto Eco (nar. 1932).
 
Výzvu k přemýšlení doplňuje „Příloha“, která tematicky zaměřenými bibliografickými odkazy umožňuje hlubší studium látky.

Kupte si knihu:

podpoříte provoz našich stránek

Anotace

Spisovatel:

Kniha:

Přel. Tomáš Klimek, Praha, H&H 2006, 410 s.

Zařazení článku:

beletrie zahraniční

Diskuze

Vložit nový příspěvek do diskuse