Srdce bestie
Müller, Herta: Srdce bestie

Srdce bestie

Srdce bestie je třetí knihou německé nobelistky Herty Müllerové, jež vychází v českém překladu. Tento román, který lze číst jako rozsáhlou báseň v próze, byl v Německu vydán již před pětadvaceti lety, krátce předtím, než bylo autorce umožněno vycestovat z rodného Rumunska do Západního Berlína.

Srdce bestie je třetí knihou německé nobelistky Herty Müllerové, jež vychází v českém překladu. Tento román, který lze číst jako rozsáhlou báseň v próze, byl v Německu vydán již před pětadvaceti lety, krátce předtím, než bylo autorce umožněno vycestovat z rodného Rumunska do Západního Berlína. Odráží dusnou atmosféru strachu za Ceauşescova režimu, ve které jsou nuceni žít čtyři mladí lidé, kteří se seznámí za vysokoškolských studií. Protože jsou politicky nepohodlní, sleduje je a týrá státní bezpečnost. Když je propustí i ze zaměstnání, rozhodnou se tři z nich emigrovat. Jeden zůstává. Obě řešení se jeví jako bezvýchodná a je od nich jen krůček k dobrovolné smrti… Fragmentárně líčený příběh má silně autobiografické rysy a uhrane nekompromisním svědectvím i naléhavostí sugestivních obrazů a metafor.

 

Kupte si knihu:

podpoříte provoz našich stránek

Anotace

Spisovatel:

Kniha:

Přel. Radka Denemarková, Mladá fronta, Praha, 2011, 216 s.

Zařazení článku:

beletrie zahraniční

Jazyk:

Témata článku:

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse

tomáš dimter,

Máte pravdu, nedopatřením jsem do copyrightu uvedl mylný údaj. poprvé kniha vyšla v roce 1994. omlouvám se za matení. t.dimter, odpovědný redaktor knihy

Artur.22,

Podle anotace to vypadá, že román poprvé vyšel v roce 1986. Nikde jsem ale nenašel, že by to tak bylo, všude se uvádí rok 1. německého vydání 1994 (Herztier), čemuž by odpovídala i Kleistova cena 1994 za tento román. Anglické vydání 1996 jako The Land of Green Plums 1996 a za román cena IMPAC Dublin 1998. V roce 1986 vyšla naopak novela Cestovní pas. Myslím, že zde došlo k omylu. Také z děje knihy samotné je dost logické, že musela vzniknout až po odchodu Müllerové do Německa (1987). V tiráži a v copyrightu českého vydání se o roce 1986 také nic nepíše, pouze pod copyrightem je uvedeno (stejně jako v českém vydání Cestovního pasu): First published 1986 by... Je to možná detail, ale mate to pak z hlediska vývoje autorčiny tvorby.