Jean-Philippe Toussaint a jeho Koupelna
Toussaint, Jean-Philippe: Koupelna

Jean-Philippe Toussaint a jeho Koupelna

Když jsem začal trávit svá odpoledne v koupelně, ještě jsem nepočítal, že se tam usadím; kdepak, prožíval jsem tam příjemné hodiny, přemýšlel jsem si ve vaně, někdy oblečený, jindy nahý. Edmondsson se u mě líbilo, zdám se prý teď uvolněnější; někdy se mi podařilo zažertovat, smáli jsme se. Vykládal jsem a živě gestikuloval, soudil jsem, že nejpraktičtější jsou právě tyhle vany s rovnými okraji, šikmou zadní stěnou a plochým dnem, kde uživatel nemusí užívat opěrku pro nohy.

V Paříži se hrdina zavírá do koupelny, aby mohl po libosti ve vaně číst, poslouchat v rádiu přímé vstupy z fotbalových zápasů a hlavně meditovat o tom, jak děsivé je pomyšlení, že čas plyne, roztéká se jako čokoláda a protéká nám mezi prsty jako nekonečný déšť. Ani odjezd do Benátek nepomůže: vypravěč tráví čas v hotelovém pokoji, kde srdnatě hraje šipky, nakonec si jde dobrovolně lehnout do nemocnice. Je mu nejlíp, když může být sám, svět se mu jeví jako divné a směšné panoptikum. Jenže jeho oblíbenou zábavu sále něco narušuje. Edmondsson neúnavně obchází muzea a galerie, meloucháři, kteří měli vymalovat byt, se místo toho pustili do vaření chobotnic, dostatek inspirace nepřinese ani honosná recepce, ani obyčejná návštěva.
Sebestředný, namyšlený mladík, který neumí vyjít s lidmi, ale dokáže je trefně popsat a často i nečekaně usadit, leckoho štve, ale mnozí se s ním snadno ztotožní. V osmdesátých letech se zjevil ve francouzské literatuře jako nový typ literární postavy a spisovatel Jean-Philippe Toussaint s ním nastoupil svou rychlou cestu ke slávě.

 

Koupelna
1) Když jsem začal trávit svá odpoledne v koupelně, ještě jsem nepočítal, že se tam usadím; kdepak, prožíval jsem tam příjemné hodiny, přemýšlel jsem si ve vaně, někdy oblečený, jindy nahý. Edmondsson se u mě líbilo, zdám se prý teď uvolněnější; někdy se mi podařilo zažertovat, smáli jsme se. Vykládal jsem a živě gestikuloval, soudil jsem, že nejpraktičtější jsou právě tyhle vany s rovnými okraji, šikmou zadní stěnou a plochým dnem, kde uživatel nemusí užívat opěrku pro nohy. Celý text ukázky

 

Jean-Philippe Toussaint (1957), belgický spisovatel, okrajově též scenárista, režisér, fotograf. Píše francouzsky a romány publikuje ve slavném francouzském nakladatelství Les Editions de Minuit. Jeho romány bývají charakterizovány jako minimalistické – po stránce stylu i obsahu. V roce 2005 mu byla udělena prestižní francouzská literární cena Prix Médicis za román Fuir, v roce 2009 získal Prix Décembre za román La Vérité sur Marie. V loňském roce připravil v prostorách slavné pařížské galerie výstavu Livre/Louvre doplněnou různými doprovodnými akcemi jako konference, přednášky, promítání filmů.

Česky dosud vyšlo:
Fotoaparát (L’appareil-photo, 1989), Dauphin, 1997
Televize (La Télévision, 1997), Dauphin, 2000
Autoportrét (v cizině) (L’autoportrait (a l’étranger), 2000), Dauphin, 2002
Milovat se (Faire l’amour, 2002), Garamond, 2004
Utíkat (Fuir, 2005), Garamond, 2006
Zidanova melancholie (La Mélancolie de Zidane, 2006), Garamond, 2006
Koupelna (La Salle de bain, 1985), Fra, 2013.

Web autora: jptoussaint.com

Kupte si knihu:

podpoříte provoz našich stránek

Ukázka

Spisovatel:

Kniha:

Přel. Jovanka Šotolová, Fra, Praha, 2013, 106 s.

Zařazení článku:

beletrie zahraniční

Jazyk:

Země:

Témata článku:

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse

Michael Alexa,

Vynikající kniha, doporučuji všem, a milovníkům Becketta a Gombrowicze zvlášť.