Brussig, Thomas: Život po chlapy

Brussig, Thomas
Život po chlapy

recenze beletrie zahraniční

Současný německý spisovatel Thomas Brussig, jehož román Hrdinové jako my (Helden wie wir) je známý i u nás, napsal další dílo s poněkud iritujícím názvem Leben bis Männer (Život pro chlapy).

Brussig hraje fotbal
Thomas Brussig: Leben bis Männer, Fischer Taschenbuch Verlag, Frankfurt am Main 2001. Život po chlapy, do češtiny přeložil 2002 Tomáš Kafka.

Současný německý spisovatel Thomas Brussig, jehož román Hrdinové jako my (Helden wie wir) je známý i u nás, napsal další dílo s poněkud iritujícím názvem Leben bis Männer (česky jako Život po chlapy). Monolog bezejmenného fotbalového trenéra v bývalé NDR odhaluje, dost cynicky, morálně zdeformovanou bytost, pro kterou se sport stal poslední instancí pro prosazení práva a pořádku. Že je fotbal, rozuměj disciplína a "hlavně žádné ženy a osobní záležitosti", konstantou mužského světa, mluví určitě mnohému fanouškovi ze srdce. Brussigův samolibě rozumující hrdina však v totalitním režimem zúženém prostoru seberealizace neustále sklouzává do oblasti mimo "normální" společenské vazby: mluví se o "totálním fotbale" a "konečném vítězství"; maloměšťácký smysl pro pořádek (a disciplínu) odhaluje svou násilnou a nebezpečnou povahu (podřízenost je první občanskou ctností fotbalového hráče). Mnohý východoněmecký fotbalový trenér bude tímto posledním Brussigovým románem málo potěšen.

koupit knihu: www.kosmas.cz

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 158 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

49%čtenáři

zhlédnuto 3937x

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce