Scholem, Gershom
Deníky

recenze beletrie zahraniční

Gershom Scholem, jeden z nejvýznamnějších myslitelů 20. století a nejangažovanějších židovských myslitelů, je především znám jako autor Hlavních proudů židovské mystiky. Nyní vychází druhý díl jeho deníků.

Deníky Gershoma Scholema
Gershom Scholem: Tagebücher, Aufsätze und Entwürfe bis 1923, 2. svazek: 1917-1923, Jüdischer Verlag, Frankfurt am Main 2000

Gershom Scholem, jeden z nejvýznamnějších myslitelů 20. století a nejangažovanějších židovských myslitelů, je především znám jako autor Hlavních proudů židovské mystiky. Nyní vychází druhý díl jeho deníků, článků a fragmentů z let 1917 až 1923, tj. z období mezi jeho 19. a 25. rokem. Deníky vydávané z Scholemovy pozůstalosti podávají svědectví o jeho studentských létech v Jeně, Bernu a Mnichově a ukazují, jak se postupně od studia matematiky a filosofie přikláněl k židovské mystice. Pro toto období jeho života hrálo důležitou roli přátelství s Walterem Benjaminem, se kterým se společně, a každý svým způsobem, vyrovnávali se sionismem a židovským mládežnickým hnutím v Německu. Ačkoliv je Scholemův intelektuální vývoj německému publiku znám již z biografie, jsou deníky mnohem zajímavější četbou. Důležitým momentem je například jeho svérázné pojetí filologie: Scholem ji chápe a provozuje jako komentář, pojítko mezi náboženstvím a jazykem, mystikou a tradicí. Svazek je skvělým editorským počinem, vedle deníků se čtenář může seznámit se stejně důležitými texty a překladatelskými pokusy mladého Scholema.
Veronika Jičínská, 2001

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 114 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

63%čtenáři

zhlédnuto 1933x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce
Inzerce