Dousková, Irena: Doktor Kott přemítá

Dousková, Irena
Doktor Kott přemítá

recenze beletrie česká

Dousková debutovala v roce 1992 v básnické sbírce Pražský zázrak. Doktor Kott přemítá je po knihách Goldstein píše dceři (1997), Hrdý Budžes (1998) a Někdo s nožem (2000) jejím zatím posledním literárním opusem.

Přemítání Ireny Douskové
Irena Dousková: Doktor Kott přemítá, nakl. Petrov 2002, vydání první, 174 stran

Obal knihy Ireny Douskové Doktor Kott přemítá vám v hlavě může asociovat nejrůznější literární žánry a jako první vás pravděpodobně napadne tzv. červená knihovna. Po přečtení několika stránek ale zjistíte, jak moc jste se zmýlili...

Její kniha povídek je tomuto brakovému žánru na hony vzdálená hned z několika důvodů. Za prvé - jejími hrdiny sice jsou obyčejní lidé s naprosto obyčejnými, všedními problémy... Autorka však dokáže velice přesně, autenticky a barvitě vylíčit nejrůznější odstíny jejich nálad a charakterů. Při čtení těchto stránek se vám bude chtít brečet i smát, v mnohých modelových situacích poznáte nejen své blízké a známé, ale především sebe sama. Za druhé - Dousková je bystrá vypravěčka, které nechybí nápad, vtip a smysl pro pointu (velice povedená a haklovsky laděná Easy Way, Na Čulíka, homolkovsky realistická Svatba...). Na několika místech vás určitě napadne srovnávat ji s Michalem Vieweghem, na rozdíl od něj však autorka netrpí pozérskou snahou za každou cenu upozornit mezi svými hrdiny i na svůj intelekt a um. Je od nich odpoutána, přestože ji s nimi stále spojuje pupeční šňůra zážitků a příhod, které se mohou stát komukoli a na kterémkoli místě na světě. "Marquezovská" fatalita a její pohrávání si s našimi životními příběhy je přítomna nejen v čísle počtu povídek (jeho Dvanáct povídek o poutnících), ale třeba i v pointě povídky Boban se vrací.

Se stereotypy, které nám jsou už od mala vtloukány do hlavy, jsme srostlí jako siamská dvojčata a boj s nimi může být srovnatelný s neporazitelnými donquiotskými mlýny. Úspěchem je už pouze to, že si je uvědomujeme. Poslední kniha Ireny Douskové potom může posloužit jako velice dobrá učebnice.


Irena Dousková se narodila 18. 8. 1964 v Příbrami. Vystudovala PF UK a v současnosti žije v Praze a je na volné noze. Debutovala v roce 1992 v básnické sbírce Pražský zázrak (básně společně s P. Ulrychem, J. Lomovou a J. Reinischem). Doktor Kott přemítá je po knihách Goldstein píše dceři (1997), Hrdý Budžes (1998) a Někdo s nožem (2000) jejím zatím posledním literárním opusem.

 

 

 

© Barbora Gregorová, říjen 2002

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 207 čtenářů.

Diskuse

Vložil: elf, 02.11.2006 09:30
Dousková, Irena: Doktor Kott přemítá
a co takhle ještě recenze jiných jejích knih? třeba povídek, které se mi zdají snad i lepší než Budžes..? dík PS:počítá se i rezerva?:)
Vložil: zuzu, 17.08.2006 12:04
Dousková, Irena: Doktor Kott přemítá
Je to dobrá spisovatelka!jsem kámoško její dcery.A tak jí trochu znám.Jako člově supr!
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

57%čtenáři

zhlédnuto 6418x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce