Kahuda, Václav: Proudy

Kahuda, Václav
Proudy

recenze beletrie česká

Román však nedisponuje pouze jednou hlavní a ucelenou dějovou linií - jednotlivé příběhy autora a mnoha dalších osob (veřejně známých, ale i naprosto obyčejných) jsou nepravidelně a značně chaoticky, cestou asociativního proudu reflexí a myšlenek vytrhávanými střípky z poháru celého našeho života.

Proudy
Václav Kahuda
: Proudy, 12 nocí, Petrov, 2001

"Všechno to okolo nás (a v nás) proudí..."

"Jsou to všechno příběhy putujícího vědomí... Prostupování, prosakování mysli skrz životy, filmy, knihy a dokonce své vlastní myšlenky: Je to štěpení, prožívání zvířecích existencí a ročních dob. Hledání útočiště. Detektivní osud ducha...," píše na počátku svého nejnovějšího románu Václav Kahuda - Pražák "jak Brno", s Holešovicemi, Stromovkou, lokálem Nad královskou oborou a s kamarádem Janem Benešem (spisovatel Emil Hakl) spojený přinejmenším silnou pupeční šňůrou vzpomínek a zážitků. Jeho poslední kniha Proudy (Petrov 2001) má podtitul 12 nocí, z nichž každá zdánlivě představuje jeden porevoluční rok. Vypravěčem je on sám a pomyslným "hrdinou" jeho ego směřující k "rozhraní" a k vlastní, následné smrti...

koupit knihu: www.kosmas.cz

Román však nedisponuje pouze jednou hlavní a ucelenou dějovou linií - jednotlivé příběhy autora a mnoha dalších osob (veřejně známých, ale i naprosto obyčejných) jsou nepravidelně a značně chaoticky, cestou asociativního proudu reflexí a myšlenek vytrhávanými střípky z poháru celého našeho života. Nejde tedy pouze o jakousi sebezpytující, lidskou zpověď a následný přerod do jiné substance, ale o reflexi celé naší společnosti.

Otázku, zdali musí člověk nejprve nebýt, aby mohl znovu vstoupit do konkrétního plamene první chvíle, řeší Kahuda nejrůznějšími způsoby. Je nejen vtipným a (sebe)ironickým glosátorem, karikaturistou a komentátorem dění okolo sebe. Především však dokáže ve své próze se vší lehkostí a elegancí, přirozeně a nenuceně spojit krásné, metaforické a filosofické hladiny bytí s nízkým, živočišným, přízemním a nám všem naprosto přirozeným lidským pudem...

Bytí a vlastní existence, které v jeho představách vystupuje jako obrovská pračka nebo mixér, zpola rozsypaný kostkový cukr nebo tykev na kompostě v rohu zahrady, si s jeho egem a s pudy pohrávají jako s loutkou, přesto ke konci románu dochází k očekávané "očistě" - k jeho smrti: "Já umřelo. Vzpomínka na něj ale pořád žije. Jezdí tramvají, bolí jej klouby, když usne nad ránem u otevřeného okna.... Tím místem putují pocity. Barvy, zvuky a vůně... Zná to, každou chvíli, každým okamžikem se to všechno opakuje. Všude okolo se svět rodí, žije a drží se sám sebe. Touží a cítí bolest. Dotýká se blízkosti a něhy, chladu a hrůzy. Tím tunelem občas prolétne světlo. Všude jsou oči, mozky, těla. Všude je vědomí, holé a průběžné. Není místo, kde by nepulsovaly volní podněty, formace sil a ozvěn zaniklých životů. Nevím nic."

Barbora Gregorová, Nový prostor č. 80

 

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 167 čtenářů.

Diskuse

Vložil: Umtata, 16.11.2009 15:59
Kahuda, Václav: Proudy
Houštinu i Proudy čtu znovu každý rok. Atmosféra míst a situací - jedním slovem "paráda" (jsem stejný ročník, znám dobře mělnicko, novopacko, Prahu). Nechápu, jak V. Kahudu mohly minout naše literární ceny.
Vložil: lincoln, 15.09.2009 22:44
Kahuda, Václav: Proudy
Houstina je vynikajici....!!
Vložil: emanuel, 10.08.2009 16:42
Kahuda, Václav: Proudy
právě čtu houštinu. je to maximálně vynikající kniha. nádherné obrazy. škoda jen, že náklady díla jsou jsou nízké počtem. poklona autorovi !
Vložil: , 24.07.2009 16:37
Kahuda, Václav: Proudy
a co příběh o baziliškovi?
Vložil: Kocour, 28.06.2006 18:05
Kahuda, Václav: Proudy
Kahudovy Proudy mě velmi překvapily a to v dobrém! Už dlouho se mi nedostala do rukou současná česká prozaická kniha, která by mě skutečně přitáhla a já ji přečetl doslova jedním dechem od začátku do konce... Houštinu jsem ještě nečetl, ale rychle to napravím.
Vložil: Petr, 08.05.2006 12:35
Kahuda, Václav: Proudy
spíš než Proudy bych doporučoval číst Houštinu. nebo Technologii dubnového večera
Vložil: Tomas, 08.05.2006 10:27
Kahuda, Václav: Proudy
Proudy jsou jednou z nejlepších knih co jsem za poslední léta četl. Kahuda má v sobě něco, co nemá ani Hakl, ani Urban a ostatní. proudy jsou něco mezi filozofickým traktátem kříženým s pornografií, ale smíchané v tak perverzním poměru, že se v tom člověk přímo rochní.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

52%čtenáři

zhlédnuto 9031x

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce