Zabužko, Oksana: Sestro, sestro 1

Zabužko, Oksana
Sestro, sestro 1

recenze beletrie zahraniční

Sestro, sestro! Volá Oksana Zabužko ve své poslední knize (vyšla cca před týdnem). Jde o velmi pěkně graficky zpracovanou publikaci snad nejznámější současné ukrajinské spisovatelky.

 

Oksana Zabužko: Sestro, sestro, nakladatelství Fakt, Kyjev 2003, 240 s., ISBN 966-664-078-3

Sestro, sestro! Volá Oksana Zabužko ve své poslední knize (vyšla cca před týdnem). Jde o velmi pěkně graficky zpracovanou publikaci snad nejznámější současné ukrajinské spisovatelky. O výtvarnou stránku se postaral Rostyslav Lužeckyj.
Předmluva byla svěřena literárnímu kritikovi Vadymu Skurativskému. Nazval ji "Nel´otna pohoda", tedy počasí nepříznivé pro letadla. Proč? Vysvětlení na sebe nenechá dlouho čekat. Zabužko patří mezi "neklasické klasiky". Její tvorbu těžko srovnáme s předchozími generacemi. Ničím se jim nepodobá. Skurativskyj nastiňuje, čím to může být. Dobou, která je plná "literárního" teroru. Ale jak dokládá historie, nejen literárního. Ten teprve staví na tom skutečném; na lidské bídě a utrpení. Dalším bodem by zajisté mohlo být autorčino dětství. Nenávidí ho? Zdá se, že ne. Že si je vědoma těch nejstinnějších stránek počátků svého života, ale snaží se s nimi vyrovnat. Neodsuzuje ho. Naopak, dokládá, že dítě má schopnost "si zapamatovat a porozumět všemu", jen mu dát tu šanci. Proto ji její bolestné dětství celý život trápí a ona se snaží vymanit z jeho otroctví. Nikdo z nás ovšem neodpáře ani nitku z našeho růstu a doby, kdy jsme se učili chodit. Všeobjímající strach se kolem nás plížil polotmou, ovíjel nás a nebylo úniku. Tato paměť nám už navždy zůstane.
Proto se nelze divit, že Zabužko se řadí k první, úplně první generaci, která je skutečně svobodná a svoji svobodu si plně uvědomuje. Má možnost srovnání, kterému se nakonec podvolí a dělá dobře, srovnání se svým dětstvím, které osvobozuje.

Postavy jejích próz se obnažují (doslova i metaforicky) seč mohou, jako by se snažily ze sebe tu zkušenost setřást, vysvléci se z ní, smýt ji… Na druhou stranu právě díky ní jsou takovými, jakými mají být, a konečně to všechno pochopí. Drží je při životě silné vědomí vlastní potřebnosti, nutnosti BÝT tak, jak jsou, bez odhazování toho, co je vlastně dělá skutečnými.
Zabužko "uvízla" jaksi výše v literárním procesu a veškerá kritika i čtenářstvo se před ní najednou ocitlo ve dvou frontách; jedna říká ANO, druhá NE, ale není nikoho, kdo by NEVĚDĚL…

V této knize nalezneme premiéry povídky Sestro, sestro a novely Já, Milena, která vyšla poprvé anglicky v roce 1998, ale zde je uvedena její první, autorská verze.
Dále je tu povídka Dívenky, Pohádka o kalinové píšťalce, povídka Trenér tenisu a novela Mimozemšťanka, které již vyšly buď knižně, anebo časopisecky. V závěru nás čeká Autobiografie, taktéž prvně publikovaná povídka, napsaná na žádost autorčiny australské kolegyně.
Rita Kindlerová, březen 2003

© Rita Kindlerová

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 167 čtenářů.

Diskuse

Vložil: orechuela, 17.03.2005 10:46
Zabužko, Oksana: Sestro, sestro 1
davam do pozornosti najma novelu rozpravka o pistalke z kaliny, asi najlepsia vec oksany zabuzko!!
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

53%čtenáři

zhlédnuto 4961x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce
Inzerce