Elytis, Odysseas: Bláznivý granátovník 1

Elytis, Odysseas
Bláznivý granátovník 1

recenze beletrie zahraniční

První český výběr z poezie novořeckého básníka O. Elytise, držitele Nobelovy ceny.

Hodno je chvály světlo…
Odysseas Elytis: Bláznivý granátovník, Mladá fronta, 2003

Letos vydala Mladá fronta v edici Květy poezie výbor z poezie jednoho z nejznámějších řeckých básníků 20. století. Odysseas Elytis (1911-1996) byl za své dílo poctěn Nobelovou cenou (1979), a to již jako druhý Řek (první ji dostal Jorgos Seferis roku 1963).

koupit knihu: www.kosmas.cz

Elytis pocházel z Kréty, ale vyrůstal v Aténách a letní měsíce trávil na řeckých ostrovech. Nedokončil studia práv a věnoval se výhradně literatuře. Velký vliv na něj měli francouzští modernisté, především surrealisté (Eluard, Rimbaud, Breton), jejichž díla překládal. Za druhé světové války se zúčastnil bojů na albánské frontě a pod vlivem osobních zážitků napsal poému Hrdinský žalozpěv za podporučíka padlého na albánské frontě (1945). Již v této skladbě se objevuje množství řeckých folklorních prvků, které pak spojil s ortodoxní literární tradicí ve svém nejznámějším díle, básni Hodno jest.
Za občanské války (1945-49) se Elytis uchyluje do exilu v Paříži, kam odešla většina řeckých intelektuálů a navazuje osobní styky s francouzskou elitou. Po návratu do Řecka pracoval v různých kulturních institucích a zabýval se literární činností.

Skladba Hodno jest vyšla roku 1959 a zanedlouho ji zhudebnil Mikis Theodorakis, jako ostatně velký počet básní mnoha dalších básníků. Řecká tradice tímto navazuje na starověkou praxi zhudebňování psaného slova, které tak zlidoví a dostane se do povědomí i těch vrstev obyvatel, které aktivně poezii nečtou.
Báseň lze charakterizovat jako oslavnou ódu na Řecko, jeho historii, přírodu, lid. Patří mezi skvosty novodobého řeckého básnictví. Výbor, který nedávno vyšel, obsahuje dvě básně ze sbírky Orientace (1940), pět básní z knihy Období léta (1940), dvě skladby z knihy Šest a jedna výčitka svědomí pro nebe (1960), po jedné básni ze sbírek Slunce první (1945), Světelný strom (1971), Nevlastní sourozenci (1974), Dobro na vlčí stezce (1976) a Malý námořník (1985). Dále následuje již zmíněný Hrdinský žalozpěv za podporučíka padlého na albánské frontě a skladba Hodno jest kromě "čtení". V doslovu R. Dostálová velmi přehledně podává stručný výklad Elytisova nejznámějšího díla, jehož některé části se staly téměř národním hymnem Řeků.
Při listování knížkou ovšem trochu zarazí nejednotnost názvů některých Elytisových skladeb a tu a tam chybně uvedené zájmeno či kostrbatý výraz.

ukázka ze skladby Hodno jest:

 

6

Slunce spravedlnosti jen myslí poznatelné * i ty slavnostní myrto
Vás prosím nikdy nikdy * nezapomeňte na mou zem!

Vysoké hory tvář orla mají * na svazích sopek rostou vinice
 a domy září bělobou * v objetí modrého blankytu!

 Na jedné straně dotýká se Asie * na druhé straně Evropy
 a přece osaměle stojí * na moři i ve vzduchu!

 Nemyslí na ni cizinec * vlastní ji v lásce nemají
 všude jen smutek * a světlo jež nezná milosti!

 V svých trpkých rukou držím blesk * a posílám ho zpět za čas
 a s krvavými hrozbami * volám své dávné přátele!

 Krev už jsem všechnu vyplýtval * hrozby už všecky vyčerpal
 teď jeden vichr za druhým * proti mně útočí!

 Slunce spravedlnosti jen myslí poznatelné * i ty slavnostní myrto
 Vás prosím nikdy nikdy * nezapomeňte na mou zem!

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 127 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.