Tomšíček, Jan: V Jihoafrické republice na kole

Tomšíček, Jan
V Jihoafrické republice na kole

recenze beletrie česká

Již třetí kniha neúnavného sportovce a popularizátora cyklistiky (zvláště po Africe) Jana Tomšíčka nám přibližuje oblast neprávem přehlíženou - jižní Afriku. Kniha obsahuje popisy autorových dvou cest, které realizoval v letech 1991-1992 v JAR a okolí...

Jan Tomšíček: V Jihoafrické republice na kole, Oftis, Ústí nad orlicí 2002, 210 s.

Již třetí kniha neúnavného sportovce a popularizátora cyklistiky (zvláště po Africe) Jana Tomšíčka nám  přibližuje oblast neprávem přehlíženou - jižní Afriku. V knize V Jihoafrické republice na kole se blíže seznamujeme s podmínkami silničního (místy i horského) poznávání krás tohoto donedávna spíše tabuizovaného koutu světa. Kniha obsahuje popisy autorových dvou cest, které realizoval v letech 1991-1992 v JAR a okolí. První a delší putování bylo z oblasti kolem Kapského Města na sever k poušti Kalahari a až do Namíbie k proslulé přírodní rezervaci Fish River Canyon. Cesta samozřejmě nevedla přímo, ale klikatila se podle toho, co kde bylo zajímavého k vidění - především z krás přírodních, ale opomenuty nezůstaly ani zvláštnosti naší civilizace. A tak s Janem Tomšíčkem navštěvujeme řadu jihoafrických měst, diamantových dolů, rezervací, kempinků, farem, pohoří, kaňonů, údolí řek, polopouští, savan, domorodých vesnic, horských průsmyků apod. Druhé, kratší putování vedlo z jižního cípu JAR spíše na severovýchod, včetně návštěvy u nás více méně neznámého královstvíčka Lesotho, obklopeného ze všech stran Jihoafrickou republikou. Charakter druhé cesty je velmi podobné první, jen horských prémií podstatně přibylo a kvality silnic (hlavně v Lesothu) zase valem ubylo.

Obě putování, včetně závěrečné účasti na opravdovém cyklistickém závodě, absolvoval Jan Tomšíček na starším kole značky Favorit. Na kole se sice čas od času něco zlomilo, prasklo či jinak poškodilo, ale vcelku bylo autorovým věrným přítelem. Svou základnu měl Tomšíček u českého emigranta na jihu JAR a po cestě se setkával s mnoha povětšinou sympatickými lidmi - bělochy, černochy i míšenci. Někdy pomohl on jim, jindy zas oni jemu - jídlem, pitnou vodou, sprchou, měkkou postelí, malou opravou, pomocí v kuchyni apod. Malá mozaika lidských příběhů, které autor zasadil do popisu svého putování, nás seznamuje se životy běžných lidí v Jihoafrické republice, Namíbii a Lesothu podstatně lépe něž občasné krátké a leckdy velmi povrchní zpravodajské šoty v televizi. I tady řeší lidé své drobné každodenní problémy. O Čechách či Československu obvykle nikdy neslyšeli, ale většinou jsou schopni domluvit se anglicky a jasně chápou, že bez práce koláče nepřiletí. Sám autor se snaží být nestranný a objektivní - tu se kriticky zamyslí nad přístupem bělochů k černým a míšencům v JAR, jindy se zas udiveně pozastavuje nad pasivitou a leností některých domorodců. Je nutné podotknout, že většina Tomšíčkových úvah, které tvoří integrální součást popisu cesty a okolních krás, není předpojatá a autor se leckdy i zamýšlí nad smyslem směřování euroatlantické civilizace, jejíž součástí většina obyvatel JAR více méně je. Dále se seznamujeme s krásou, často jen málo dotčené přírody jižní Afriky, ale i s postupy zúrodňování a obhospodařování vhodných oblastí farmáři.

Autor tohoto úžasného putování rozhodně není evropocentrista a svými zážitky a úvahami nás tak trochu nutí opustit naši pohodlnou středoevropskou ulitu a uvědomit si, že naše Global Village zas není tak malá a jednotvárná. Kniha je také doprovázena řadou pěkných barevných fotografií přímo od autora.

© Jaroslav Otčenášek

 

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 127 čtenářů.

Diskuse

Vložil: Milan Košťál, 25.02.2017 15:58
Tomšíček, Jan: V Jihoafrické republice na kole
úžasná osobnosr.
Vložil: Martin, 09.04.2012 08:41
Tomšíček, Jan: V Jihoafrické republice na kole
Není co dodat Afrika i Vladivostok mě chytly neskutečným způsobem! Zatím a doufám na dlouho nejlepší cestopisy,co jsem četl.Všem mohu jen doporučit! A Honzovi hodně zdraví,štěstí a vytrvalosti a mnoho dalších bláznivých nápadů!
Vložil: Rudolfa Králová, 06.04.2010 12:18
Tomšíček, Jan: V Jihoafrické republice na kole
Pane Tomšíčku, právě jsem dočetla vaši knihu "Do Vladivostoku na zmrzlinu". Je naprosto skvělá a nádherná. Člověk musí číst a číst a je smutný když je u konce. Právě se chystám s manželem na Bajkal, byli jsme ve Vladivostoku i Novosibirsku a tak mi tato místa byla známá. Vaše názory i postřehy korespondují... s mými. Obdivuji vaše vytrvalost a odhodlání a také vaši schopnost napsat takový skvělý cestopis. Chci přečíst všechny knihy, které jste napsal.Přeji vám ještě hodně šťastných kilometrů.
Vložil: čtenářka, 28.04.2009 18:30
Tomšíček, Jan: V Jihoafrické republice na kole
Vážený pane, nejdřív jsem měla vztek, jak hodně máme podobnou povahu, ale při čtvrté knize si už zvykám. Ať se vám daří a pište. B.
Vložil: Luboš Zaplatílek, Turnov, 30.10.2007 14:43
Tomšíček, Jan: V Jihoafrické republice na kole
Ahoj Honzo, s Týnou mě to mrzí, ale asi to jinak nešlo. Knížky jsem přímo zhltnul, jsou úžasné, už čekám na další. Zdravím Luboš.
Vložil: vladimír Stezka, 20.02.2006 10:06
Tomšíček, Jan: V Jihoafrické republice na kole
Pane Tomšíčku, přečetl jsem Vaší knihu a předal vnukovi. Že se líbí, nemusím psát. Rád bych se s Vámi spojil a dozvěděl se jednu podrobnost, kterou v knize zmiňujete.Prosím ozvěte se mi, nebo sdělte telefon. děkuji Stezka
Vložil: čtenářky, 22.08.2005 08:19
Tomšíček, Jan: V Jihoafrické republice na kole
Vážený pane Tomšíčku,již dočítám Vaši druhou knihu a moc se mi líbí.Jako malé dítě jsem si přála hodně cestovat,ale zatím se mi nic moc nepodařilo.Dokonce jsem chtěla procestovat celý život,ale zvítězila rodina a děti.Děkuji za krásné knihy,ktré mi alespoň trochu můj sen o cestování přibližují.Ikdyž... prožít je něco úplně jiného.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

57%čtenáři

zhlédnuto 3597x

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce