Eugenides, Jeffrey

Eugenides, Jeffrey

portrét beletrie zahraniční

Jeffrey Eugenides obdržel Pulitzerovu cenu za rok 2003. V nejsledovanější kategorii "Nejlepší román" byl oceněn jeho román Middlesex.

 

Jeffrey Eugenides pochází z Detroitu, kde se narodil roku 1960, po otci má však řecké a po matce anglo-irské kořeny. Na prestižní Stanfordově univerzitě vystudoval angličtinu a tvůrčí psaní a svou první povídku uveřejnil roku 1988. V roce 1993 vydal první román Sebevraždy panen (Virgin Suicides), který by přeložen do patnácti jazyků a v roce 2000 převeden do filmové podoby. Kniha vypráví příběh pěti -náctiletých sester z katolické rodiny, které všechny v průběhu jednoho měsíce spáchají sebevraždu. Ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná o depresivní téma, v Sebevraždách panen jsou i humorné pasáže. Eugenidesovi trvalo deset let, než uveřejnil další román s těžko přeložitelným názvem Middlesex. Hlavním hrdinou je Cal Stephanides, jenž se narodil roku 1960 v Detroitu rodičům řeckého původu jako Calliope Helena Stephanidesová (všechny tyto údaje, mimo jména, se shodují s Eugenidesovými daty, Middlesex tedy obsahuje autobiografické rysy). Během dospívání v sedmdesátých letech se však Calliope změní na Cala. Titul románu by se tak s trochou nadsázky dal přeložit jako "Mezipohlaví": Calliope / Cal je hermafrodit. Middlesex byl kritiky z The New York Times jmenován jedním ze sedmi nejlepších děl roku 2002 a byl za tento rok nominován na Národní cenu knižních kritiků (National Book Critics Circle Award). Jeffrey Eugenides žije v současné době v Berlíně.

Dne 7. dubna 2003 byli vyhlášeni držitelé nejprestižnější literární ceny udělované v USA, The Pulitzer Prize. Pulitzerova cena nemá nijak vysokou finanční dotaci. Pouhých 7500 dolarů je ve srovnání s nejslavnější literární cenou udělovanou ve Velké Británii, Man Booker Prize, kde dotace vítězi činí 50 000 liber, spíše kapesným, reklama, již oceněným autorům, nakladatelstvím a novinám udělá, se penězi vyčíslit nedá. V poslední době je Pulitzerova cena udělována spíše autorům mladším a začínajícím než zavedeným jménům a nejinak tomu bylo v roce 2003. V nejsledovanější kategorii "Nejlepší román" zvítězil Jeffrey Eugenides, jenž cenu obdržel za svůj teprve druhý román Middlesex. Milovníci literatury mají mimořádnou příležitost spatřit nyní autora v Praze na vlastní oči - pořadatelé Festivalu spisovatelů totiž předvedli mimořádný odhad a Eugenidese pozvali.

© Richard Olehla

Diskuse

Vložil: Zuzana Pokorná, 25.05.2007 17:23
Eugenides, Jeffrey
Zajímalo by mě, jestli některé nakladatelství nechystá český překlad. Poptávala jsem se i na veletrhu, ale nic jsem nevypátrala. Pokud o něčem víte, dejte mi vědět. Díky Z.P.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5477x

Inzerce