McSweeney´s Mammoth Treasury of Thrilling Tales

McSweeney´s Mammoth Treasury of Thrilling Tales

recenze krimi

Editorem antologie McSweeneyho mamutí pokladnice strašidelných příběhů je Michael Chabon...

McSweeneyho mamutí pokladnice strašidelných příběhů
Michael Chabon
(ed.): McSweeney's Mammoth Treasury of Thrilling Tales, Vintage Books, 2003

Na americkém trhu se každý rok objevují desítky antologií sci-fi, mystery, či hororových povídek, strašidelné příběhy nejsou v historii americké literatury žádnou novinkou. V antologii McSweeneyho mamutí pokladnice strašidelných příběhů (McSweeney's Mammoth Treasury of Thrilling Tales) se s klasickými atributy těchto žánrů setkáme často, za zmínku ale stojí hlavně jména osob, které stojí za jejím vznikem.

Editorem celého výběru je Michael Chabon, autor bestsellerů Tajnosti Pittsburghu (The Mysteries of Pittsburgh) a Báječní hoši (Wonder Boys) a nositel Pulitzerovy ceny za rok 2001, již dostal za román Báječná dobrodružství Kavaliera a Claye (The Amazing Adventures of Kavalier and Clay), v Čechách však dosud až na dvě povídky publikované teprve nedávno relativně neznámý. Druhým důležitým člověkem je Dave Eggers, přezdívaný též Pan McSweeney, majitel stejnojmenného vydavatelství a neméně úspěšný spisovatel.

Autorů zastoupených v této antologii je celá řada, od vcelku mladých a nadějných po největší hvězdy tohoto žánru, Stephena Kinga, Michaela Crichtona či Neila Gaimana, otce temného komiksového hrdiny Sandmana. Snad podle pravidla, že do antologií se nedávají nejlepší kousky, tato velká jména ve srovnání s ostatními překvapivě selhávají. Nejsvětlejším místem výběru je podle americké kritiky novela Drogové zápisky (The Albertine Notes). Autor Rick Moody v ní čtenářům nabízí pohled do blízké budoucnosti, v níž atomová bomba svržená teroristy na Manhattan zabije polovinu newyorské populace. Ti, kteří katastrofu přežili, jsou ve valné většině závislí na nové droze Albertine, díky níž může uživatel prožít jako ve skutečnosti události, které uchovává ve vzpomínkách. Odtud pochází titul novely, jenž implikuje záznam minulosti prostřednictvím drogy, evokaci vzpomínek na svět před apokalypsou. Moody využívá techniky proudu vědomí; díky tomu se v novele si čtenář brzy není jist, co je skutečnost a co jen fikce umocněná účinkem drogy. Vědomí hlavního hrdiny se stává palimpsestem paměti, skutečnosti a možných záblesků budoucnosti.

 

© Richard Olehla

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 147 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

50%autor článku   57%čtenáři

zhlédnuto 3870x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce
Inzerce