Sagan, Françoise: Dobrý den, smutku

Sagan, Françoise
Dobrý den, smutku

recenze beletrie zahraniční

Osmačtyřicet let po prvním vydání ve francouzském originále vyšel česky román francouzské spisovatelky Françoise Saganové Dobrý den, smutku.

 

Françoise Saganová: Dva romány o lásce (Dobrý den, smutku v překladu E. Ruxové; Za měsíc, za rok - 2. vyd. překladu J. Pospíšila), Motto, Praha, 2002

Osmačtyřicet let po prvním vydání ve francouzském originále vyšel česky román francouzské spisovatelky Françoise Saganové Dobrý den, smutku. V převodu zkušené překladatelky Evy Ruxové jej vydalo pražské nakladatelství Motto, jež se v poslední době soustavněji věnuje dílu této spisovatelky, která největší slávu zažila v 50. a 60. letech. V jednom svazku vyšla zároveň i reedice jiného autorčina díla z 50. let - románu Za měsíc, za rok.

Vloni takto pospolu Motto vydalo prózy Máte ráda Brahmse… a Jeden úsměv, v roce 1999 uvedlo román Saganové z roku 1996, Zrcadlo. Ten je ovšem pouhým odleskem někdejší umělecké dráždivosti této "analytičky lásky". 

Krásná Berenice, bystrá Josée a tolerantní Fanny - to jsou tři ženy, kolem nichž se v románu Za měsíc, za rok točí celá řada mužů. Co ale je pro jednoho jen nezávazný flirt, je pro druhého vášnivá láska… Hrdinkou druhého románu Dobrý den, smutku je sedmnáctiletá Cécile, která tráví prázdniny se svým otcem a jeho novou přítelkyní Elsou. Cécile nevadí otcův poněkud přelétavý vztah k ženám. Dokonce v tom vidí určitou výhodu - skoro si nedovede představit zábavnějšího společníka. Problém vyvstane v okamžiku, kdy se objeví další žena - a otec začne vnímat vztah k ní vážně. Kdyby se oženil, přišla by Cécile nejen o všímavého otce, ale i o dobrého přítele. Proto začne intrikovat… Román, který Saganová vydala jako osmnáctiletá, způsobil ve své době senzaci.

Jedna žena a dva muži - klasický trojúhelník, který v románu Máte ráda Brahmse… tak úplně klasický není. Téměř čtyřicetiletá bytová architektka Pavla udržuje letitý vztah s mužem, který na ni nemá čas a v žádném případě se nechce ženit. A tak když do jejího života vstoupí o patnáct let mladší Šimon, který jí otevřeně vyzná lásku, rozhodne se začít s ním znovu. Ale má jejich vztah budoucnost? V druhém románu Jeden úsměv je tomu opačně: hrdinkou je mladá dívka, studentka Dominika, kterou její přítel seznámí se svým strýcem Lucem. To, co je pro oba na začátku jen nezávazný flirt, se postupně mění v hluboký cit, který ale ani jeden z nich nechce otevřeně přiznat…

© Jovanka Šotolová

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 180 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

63%čtenáři

zhlédnuto 7890x

štítky k článku

Inzerce