Simenon, Georges: Oeuvres completes

Simenon, Georges
Oeuvres completes

anotace beletrie zahraniční

Sebrané spisy belgického spisovatele Georgese Simenona vycházejí v prestižní kolekci nakladatelství Gallimard...

Maigretův literární otec v Pléiade

Za velkých ovací vstoupil 6. 5. 2003 belgický spisovatel Georges Simenon do prestižní kolekce nakladatelství Gallimard. Poprvé v historii uvedlo nakladatelství Gallimard spisovatele do slavné kolekce Plejáda (La Pléiade) mimo území země Galského kohouta. Stalo se tak v Simenonově rodném městě Liège za přítomnosti francouzské literární smetánky (kritikové, knihovníci, spisovatelé mezi nimiž Erik Orsenna či Pierre Assouline…), se shromáždili ve městě, které letos slaví sté výročí svého nejslavnějšího rodáka ("Wallonie 2003, l'Année Simenon au Pays de Liège").

Pro autora, který za svého života nikdy nedošel v literárních kruzích uznání - byla mu vyčítána jeho literární plodnost a domnělý nedostatek stylu -, je to jistě velké zadostiučinění. "Můj děd, Gaston Gallimard, si Simenona vážil. On si však připadal svými současníky, s výjimkou André Gida (který se za Simenona veřejně a důrazně stavěl), nedoceněný, nechal se slyšet Antoine Gallimard, který se z tohoto okázalého vstupu populárního autora do prestižní kolekce velmi raduje.

Jacques Dubois, profesor na univerzitě v Liège, doplňuje: Simenon měl velký přínos pro moderní francouzský román. Z francouzsky píšících spisovatelů narozených ve dvacátém století a objevených ve třicátých letech budou znát příští generace dvě jména: Céline a Simenon. Reakce Erika Orsenny z Francouzské Akademie byla rovněž jednoznačně souhlasná: "Proč bych měl být šokován vstupem Simenona do Plejády? Už tam měl být dávno! Za to, že hodně píše, by přece neměl být autor penalizován! Simenon za sebou zanechal obsáhlé dílo (přes 200 románů). Tím lépe, mám rád budovy s mnoha okny. Georges Simenon měl nesporně obrovské nadání. Ač je jeho dílo pestré a různorodé, nikdy mu nechybí lidský rozměr, vždy za ním stojí lidská bytost, člověk obnažený. Tedy to, co je člověku vlastní…"

Od 15. 5. 2003 budou k mání dva svazky, vázané v kůži, s chronicky známým "mužem s dýmkou" uprostřed a obsahující jednadvacet románů (pro zajímavost: jeden svazek bude stát 60 euro), album a dokonce i DVD. Odborníci, kteří se na vydání podíleli, doznávají, že výběr nebyl snadný. Cílem bylo zachytit Simenonovo dílo tak, jak se vyvíjelo. V kolekci však nenajdete pouze Simenonovy slavné tituly, zachycující spisovatelův vývoj a klíčová témata, ale i několik děl výjimečných, sporných či provokativních.

 

© Anna Sukupová, podle La Libre Belgique 7/5/03 , Le Soir 7/5/03

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4700x

Inzerce
Inzerce