Pedretti, Erica

Pedretti, Erica

portrét beletrie zahraniční

Erica Pedretti se narodila v roce 1930 v severomoravském Šternberku, odkud po druhé světové válce emigrovala do Švýcarska (díky švýcarské babičce se s transportem Červeného kříže dostala v prosinci 1945 do Curychu).

Erica Pedretti se narodila v roce 1930 v severomoravském Šternberku, odkud po druhé světové válce emigrovala do Švýcarska (díky švýcarské babičce se s transportem Červeného kříže dostala v prosinci 1945 do Curychu). Zde navštěvovala uměleckoprůmyslovou školu. Roku 1950 však musela zemi opustit, protože nezískala povolení k pobytu. Na dva roky odjela do New Yorku, pak se vrátila do Švýcarska, provdala se (za Giana Pedrettiho z umělecké rodiny Pedrettiů z Engadinu v rétorománské části Švýcarska) a od sedmdesátých let se začala prosazovat jako úspěšná výtvarnice.

Zahraniční pobyty přivedly Eriku Pedretti v roce 1971 do Londýna a v roce 1988 do Říma. O rok později zavítala jako writer in residence na Washington University do St. Louis, v roce 1994 působila na City University of New York. Od roku 1988 je členem korespondentem Německé akademie pro jazyk a poezii v Darmstadtu.

Je autorkou ceněných próz Harmloses, bitte (1970, česky Něco neškodného, prosím, 1994, v překladu M. Nekuly), Engste Heimat (1995, česky Nechte být, paní Smrti, 1997, v překladu L. Topoľské) a Kuckuckskind oder Was ich ihr unbedingt noch sagen wollte (1995). V roce 2010 vydala autobiograficky laděnou útlou knihu fremd genug, která vyšla česky v překladu Lucy Topol'ské pod názvem Cizí domov (2012) v nakladatelství Barrister & Principal.

Za svoji literární činnost získala řadu ocenění – Cenu Ingeborg Bachmannové (1984), Velkou literární cenu kantonu Bern (1990), Berlínskou cenu a Medaili Bobrowského (1994) či Cenu Marie Luise Kaschnitzové (1996). Dnes žije Erica Pedretti v La Neuveville ve frankofonní části Švýcarska.

 

© Jitka Nešporová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4300x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce
Inzerce