Lygre, Arne

Lygre, Arne

portrét beletrie zahraniční

Spisovatel Arne Lygre (*6. února 1968 v Bergenu) pochází ze západního pobřeží Norska. Dosud napsal tři hry. Zkrácená verze jeho hry Máma a já a muži (Mamma og meg og menn) zvítězila v roce 1996 na Festivalu dramatiky v Oslu.

Spisovatel Arne Lygre (*6. února 1968 v Bergenu) pochází ze západního pobřeží Norska. Dosud napsal tři hry. Zkrácená verze jeho hry Máma a já a muži (Mamma og meg og menn) zvítězila v roce 1996 na Festivalu dramatiky v Oslu. Prvního uvedení plné verze se autor dočkal roku 1998 v Rogalandském divadle v norském Stavangeru. Následovala hra Náhle věční (Brått evig) z roku 1999, která měla premiéru v Národním divadle v Oslu v lednu 2000. Tato hra byla přeložena do češtiny a uvedena Městským divadlem Zlín v podobě scénického čtení.

Pro všechny Lygreho hry je příznačné experimentování s konstrukcí textu. Především jde o práci s časovými rovinami s časem. První dvě hry jsou organizovány jako série časových skoků, jejichž funkci autor pečlivě osvětluje v úvodních poznámkách. Hra Máma a já a muži se odehrává v průběhu šedesáti let - od konce 2. světové války do posledních let 20. století. Časové skoky jsou různě velké - někdy uběhne mezi scénami několik minut, jindy několik let. Sledujeme při nich tři generace žen (Gudrun, její dceru Liv a vnučku Gudrun), které se svou rodinou obývají osamocené stavení u jednoho z norských fjordů.

Ve hře Náhle věční zachází autor ještě dále. V luxusním bytě nacházejícím se v osmdesátém patře osamělého mrakodrapu uběhne rovných tisíc let. Klíčovými body jsou silvestrovské noci odehrávající se podle stále stejného scénáře za okny mrakodrapu. Tentokrát se zde sejdou hned čtyři generace jedné rodiny. Někteří členové v průběhu let přestanou stárnout – jsou “znesmrtelněni”. Ti, kteří to štěstí nemají (nebo se “znesmrtelnění” brání), naopak stárnou přirozeně. Vzniká tak konflikt času zastaveného (času nesmrtelných) a času plynoucího (času smrtelných). Ve hře Můj nahý umožnil autor rozvíjení hlavního příběhu dopředu i dozadu v čase. Výchozím bodem je okamžik, kdy se poprvé setkáváme s hlavním hrdinou Tomem, který právě slaví čtrnácté narozeniny.

V roce 2005 vydal Arne Lygre dramata Stín jednoho chlapce (Skygge av en gutt) a Muž bez cíle (Mann uten hensikt). V roce 2004 vyšla sbírka povídek Nadešel čas (Tid inne), za niž autor dostal prestižní cenu Brageprisen. V roce 2006 debutoval knihou Poslední tvář (Et siste ansikt) jako románový autor. Po té vydal knižně ještě dvě dramata Dny (Dager under, 2008) a Takové ticho (Så stillhet, 2009) a román Můj mrtvý muž (Min døde mann, 2009) o homosexuální lásce. Arne Lygre uvádí psaní dramat jako své hlavní povolání a v současné době žije v Mossu. Jeho hry byly přeloženy do několika jazyků a uvedeny na scénách v Norsku, Německu, Francii, Švýcarsku, Velké Británii, Estonsku, Dánsku a Srbsku.

Dosavadní tvorba Arne Lygreho
2009 Min døde mann
2007 Så stillhet
2006 Et siste ansikt
2006 Dager under
2005 Mann uten hensikt
2004 Tid inne
2003 Skygge av en gutt
1999 Náhle věční (Brått evig)
1998 Mamma og meg og menn

Odkazy
http://www.arnelygre.com/www.arnelygre.com/Min_dde_mann.html (norsky, anglicky)
http://no.wikipedia.org/wiki/Arne_Lygre (norsky)
http://www.aschehoug.no/forfattere/alfabetisk/vis?contentItemId=649944 (norsky)
 

© Karolína Stehlíková
článek aktualizovala Jitka Jindřišková dne 26.8.2010

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2090x

Inzerce
Inzerce