Ben Jelloun, Tahar
Amours sorcières

recenze beletrie zahraniční

Dvacet různých příběhů jednoho z nejznámějších maghrebských autorů vypovídá o zklamané a zapovězené lásce, o zrazené důvěře i o věrném přátelství.

Tahar Ben Jelloun: Čarodějné lásky (Amours sorcières, Seuil, 2003, 304 s.)

Tahar Ben Jelloun, autor slavné knihy Svatá noc (La nuit sacrée, 1987, román získal Goncourtovu cenu) je jeden z nejznámějších mezi těmi, kdo publikují francouzsky, ale pocházejí odjinud (narodil se v Maroku, žije v Tangeru a v Paříži), dnes však často kritizovaný proto, že píše úmyslně tak, aby se zalíbil Evropě, místo aby si hledal čtenáře ve vlasti. Letos vydal sbírku povídek Čarodějné lásky (Amours sorcières, Seuil, 2003, 304 s.). Texty čerpají z přítomnosti, například povídka Zrazené dítě je o událostech z 11. září, inspirují se banálními běžnými příhodami, ale vracejí se i k literární historii, když evokují Kateba Yacina či Jeana Geneta. Dvacet různých příběhů má různé ladění, vypovídá o zklamané a zapovězené lásce, o zrazené důvěře i o věrném přátelství. I v tomto svazku se Ben Jelloun vrací k tématu utrpení muslimských žen a k problému osamocení jedince. Kniha, kterou protkala tajemná kouzla a čáry, již si podmanily věštby, tak čtenáře potěší i zabolí, je zkrátka obrazem života.

Ben Jelloun se českým čtenářům představil novelou Tichý den v Tangeru (Jour de silence à Tanger, 1990), která stojí za přečtení. V překladu Anny a Erika Lukavských ji před rokem vydalo nakladatelství Dauphin.
jš, srpen 2003, psáno pro literární revue Host

 

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 201 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

54%čtenáři

zhlédnuto 4391x

štítky k článku

Inzerce