Penčev, Gospodinov, Dojnov, Evtimov: Bălgarska christomatija

Penčev, Gospodinov, Dojnov, Evtimov
Bălgarska christomatija

recenze beletrie zahraniční

Bălgarska christomatija je jednou z literárních mystifikací, které se v Bulharsku objevily během devadesátých let.

 

Bojko Penčev, Georgi Gospodinov, Plamen Dojnov a Jordan Evtimov: Bălgarska christomatija: (izbrani obrazci ot vsičkite rodove săčinenija). Sofija: Svobodno poetičesko obštestvo, 1995

Bălgarska christomatija je jednou z nejvíce intrikujících mystifikací, které se objevily během devadesátých let, kdy podobné literární postupy byly co do principu aktuální. Čtyři spoluautoři, kteří se představují jako její sestavitelé, „přepsali“ stejnojmennou knihu Ivana Vazova a Konstantina Veličkova. Bălgarska christomatija, vydaná v roce 1884, je určena pro potřeby bulharských škol konce devatenáctého století a obsahuje úryvky z děl domácí a zahraniční literatury.

Autory všech děl v čítance z roku 1995 jsou Penčev, Gospodinov, Dojnov a Evtimov, přičemž většina textů byla publikována v jejich samostatných knihách před nebo po vydání této mystifikace.

Bălgarska christomatija však není jen parodií. Tvůrčím způsobem přistupuje k bulharské literární tradici a k jejím závazným literárněhistorickým koncepcím, a to z pohledu mladé generace, debutující začátkem devadesátých let. Spoluautoři jsou přitom jedni z jejích nejvýznamnějších představitelů, a to jak v oblasti poezie a prózy, tak i literární vědy. Tento projekt pokračuje v jejich následující mystifikaci Bălgarska antologia, vydané roku 1998.

© Ani Burova, Ivana Srbková

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 137 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

58%čtenáři

zhlédnuto 4557x

štítky k článku

Inzerce