Slavejkov, Penčo: Epika, Săčinenija

Slavejkov, Penčo
Epika, Săčinenija

anotace beletrie zahraniční

Prvním dílem sebraných spisů Penča Slavejkova (1866-1912) bylo zahájeno nové vydávání tvorby jednoho z nejvýznamnějších představitelů bulharské literatury.

 

Penčo Slavejkov: Epika, Săčinenija, d. 1. Sofija: Figura, 2001

Prvním dílem sebraných spisů Penča Slavejkova (1866-1912) započalo nakladatelství Figura svůj ambiciózní projekt znovu vydat tvorbu jednoho z nejvýznamnějších představitelů bulharské literatury. Slavejkovovo dílo bylo publikováno mnohokrát, poslední sebrané spisy však pocházejí ještě z padesátých let minulého století, takže moderní akademické vydaní je víc než aktuální.

Základ prvního dílu tvoří Slavejkovovy Epičeski pesni z roku 1907, jsou však zahrnuta i předešlá vydání této knihy z roku 1896 a 1902, jakož i básnická sbírka Bljanove z roku 1898, což umožňuje sledovat genezi závěrečné varianty. Tento vydavatelský přístup je zvláště ceněn u autora jako je Slavejkov, kdy neustálé přepracovávání tvoří základ jeho tvůrčí koncepce. Díl mimo to zahrnuje i epickou tvorbu, jež byla publikována ještě za života autora mimo konkrétní sbírky, jakož i tu, která vyšla krátce po jeho smrti. Vydání doprovází výjimečně precizní a podrobný komentář a informační aparát: biografické poznámky, bibliografický soupis, přehled vydání Slavejkovova díla a abecední rejstřík. Jsou studována vydání a opravy každé jednotlivé publikace. Velmi užitečný, a to především pro zahraniční bulharisty, je slovník cizích a vzácně používaných slov.

© Ani Burova, Ivana Srbková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 3258x

Inzerce
Inzerce
Inzerce