Freud, Sigmund
Naše srdce ukazuje na jih

recenze beletrie zahraniční

výbor z dopisů a pohlednic z cest Sigmunda Freuda

„Naše srdce ukazuje na jih“, psal Sigmund Freud z jedné ze svých cest po Itálii. Pod tímto názvem právě vychází výbor z jeho dopisů a pohlednic (Unser Herz zeigt nach dem Süden. Reisebriefe 1895-1923, vydal Christfried Tögel ve spolupráci s Michaelem Molnarem, Aufbau-Verlag, Berlin 2002). Málokterý život je tak dobře zdokumentován jako Freudův, a přece jsou tyto italské dopisy objevem vědce na cestách. Cestování pro objevitele psychoanalýzy znamenalo ponoření se do libida, ztraceného světa dětství, věčný návrat, ale i strach z neznámého, setkání se smrtí. V každém případě je cestování dobrodružství, kterému se Freud oddal až ve střední fázi své kariéry, v období mezi zformulováním analýzy a pudu smrti, a které ukončilo až onemocnění rakovinou.

Freudovy pozdravy a dopisy, které adresoval především své ženě – společného cestování se po několika nezdařených pokusech vzdali – jsou stručné: „Nádherné, zatraceně, zítra více“, psal z Florencie. Freud na cestách je výsostný hedonista, velký milovník umění, ale i člověk vyhledávající za všech okolností samotu k soustředění – „pro studium je samota ovšem příznivější“ -, ve které vznikly tak překvapivé interpretace jako je studie o Leonardovi nebo Michelangelově Mojžíši.

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 196 čtenářů.

Diskuse

Vložil: Ivo Fencl, 31.10.2008 22:52
Freud, Sigmund: Naše srdce ukazuje na jih
Citáty z Freuda: Člověk se naučí milovat s jednou ženou, s více se naučí láskou opovrhovat... Zachováš-li věrnost tomu, co se ukázalo špatným, je věrnost neřestí... POdmíněná láska hrozí každý den rozchodem... Ženy touží po manželství, muži po milování...
Vložil: Dáša Dočkalová, 31.10.2008 16:39
Freud, Sigmund: Naše srdce ukazuje na jih
Neznáte někdo citát Sigmunda Freuda?
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

53%čtenáři

zhlédnuto 5383x

štítky k článku

Inzerce