Narodili jsme se jako draci, antologie bulharské moderní povídky

Narodili jsme se jako draci, antologie bulharské moderní povídky

anotace beletrie zahraniční

Výbor Narodili jsme se jako draci obsahuje texty 32 autorů různých tvůrčích generací, uměleckých postupů a stylů. Bulharští tvůrci v ní podávají čtenářům svědectví o vývoji tohoto žánru bulharské literatury ve století, které nedávno skončilo.

 

Narodili jsme se jako draci, antologie bulharské moderní povídky, vydala Společnost přátel jižních Slovanů v ČR

Výbor Narodili jsme se jako draci obsahuje texty 32 autorů různých tvůrčích generací, uměleckých postupů a stylů. Bulharští tvůrci v ní podávají čtenářům svědectví o vývoji tohoto žánru bulharské literatury ve století, které nedávno skončilo.

Výbor z díla bulharských prozaiků Narodili jsme se jako draci je poslední antologií současné povídky jihoslovanských autorů, která tu dosud chyběla. V loňském roce vydala SPJS samostatné antologie slovinských (Vně hranic), chorvatských (V objetí řeky), srbských (Malá krabička) a makedonských (Tajemná komnata) tvůrců.

V povídkách výboru Narodili jsme se jako draci zpracovávají bulharští autoři nejrůznější témata: bulharská příroda a vztah člověka k ní (často lovecké příběhy), mezilidské vztahy (generační střety, vztah muže a ženy z nejrůznějších perspektiv, aj.), pocity Bulharů v emigraci, reflexe bulharské společnosti po roce 1989, apod. 

Prozaici, kteří byli do antologie Narodili jsme se jako draci zařazeni: B. Biolčev, R. Bosev, D. Cončev, P. Čuchov, Lj. Dilov, Lj. Dilov ml., K. Dimitrovová, Z. Evtimovová, D. Fučedžiev, L. Galina, N. Chajtov, D. Jarămov, I. Kulekov, E. Kuzmanov, N. Liškovská, G. Markov, G. Mišev, S. Nacev, V. Paskov, I. Petrov, V. Popov, J. Radičkov, R. Ralin, E. Stanev, J. Stanoev, O. Stojanovová, S. Stratiev, E. Tonev, P. Tuškov, J. Vălčev, D. Vălev a G. Veličkov. Česká podoba povídek z antologie Narodili jsme se jako draci je dílem těchto překladatelů: G. Bečev, M. Kouba, P. Krejčí, E. Krejčová, A. Melicharová, M. Mikeska, P. Mundev, I. Raev, P. Stehlík, V. Šaléová, S. Vajskebrová, R. Vrbková a J. Zajíc.

Výbor Narodili jsme se jako draci sestavili: Pavel Krejčí, Elena Krejčová (Ústav slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně) a Nadežda Staljanovová (Katedra bulharského jazyka Fakulty slovanských filologií Sofijské univerzity sv. Klimenta Ochridského). Úvodní studii Bulharská literatura u nás a slovník zastoupených autorů napsal: Ivan Dorovský, profesor Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Studii Bulharská povídka napsal: Dimităr Tanev, šéfredaktor bulharského literárního časopisu Plamăk (překlad a úprava: Ivan Dorovský).

Výborem Narodili jsme se jako draci by SPJS ráda pozdravila 125. výročí osvobození Bulharska z osmanského područí a založení novodobého bulharského státu.

Antologii bulharské moderní povídky Narodili jsme se jako draci si můžete objednat na adrese:
Pavel Krejčí, Ústav slavistiky FF MU, Arne Nováka 1, 660 88 Brno; e-mail: pkrejci@phil.muni.cz
nebo přímo u vydavatele (u něhož lze objednat i ostatní výše zmíněné antologie): Nakladatelství František Šalé – ALBERT, A. Navrátila 15, Boskovice; e-mail: albert_knihy@quick.cz; tel./fax: 516 452 017.
Cena 1 ks: 180,- Kč (s možností množstevní slevy)

© Ivana Srbková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 4174x

Inzerce