Reinerová, Lenka

Reinerová, Lenka

portrét beletrie zahraniční

Portrét pražské, německy píšící autorky Lenky Reinerové.

Lenka Reinerová (1916-2008)

Novinářka, poslední pražská německy píšící spisovatelka a zakladatelka Pražského literárního domu autorů německého jazyka. Od mládí se hlásila ke komunistické straně. Před druhou světovou válkou pracovala jako novinářka u Franze Carla Weiskopfa v německém emigrantském časopise Arbeiter- Illustrierte-Zeitung a věnovala se uprchlíkům z hitlerovského Německa. V roce 1939 musela pro svůj židovský původ a politické aktivity uprchnout do Paříže, kde se spolu s umělci a spisovateli (např. Adolfem Hoffmeisterem) podílela na provozu českého kulturního centra. Jako mnoho dalších emigrantů byla internována, po půlroce se jí podařilo dostat se přes Francii a Maroko do Mexika, kde pracovala na nově zřízeném vyslanectví československé exilové vlády. Zde se stýkala mimo jiné s Egonem Erwinem Kischem a Annou Seghersovou. Po skončení války se spolu s manželem, jugoslávským lékařem a spisovatelem Theodorem Balkem vrátila do Evropy. Nejprve žili v Bělehradu, v roce 1948 se odstěhovali do Prahy.

V roce 1952 byla Reinerová v souvislosti s politickými čistkami a Slánského procesem zatčena a strávila 15 měsíců ve vězení. Po propuštění musela s mužem a dcerou Annou odejít z Prahy. V roce 1964 byla rehabilitována, ale po Pražském jaru byla z komunistické strany opět vyloučena a stihl ji publikační zákaz. V následujících letech překládala a tlumočila pod cizím jménem. Od osmdesátých let vycházely její knihy v berlínském nakladatelství Aufbau. Kromě českých překladů, které od roku 2001 soustavně vydávalo nakladatelství Labyrint (celkem 8 svazků), byly některé tituly přeloženy také do francouzštiny a švédštiny.

Lenka Reinerová je mimo jiné první nositelkou ocenění Schillerův prsten (1999), v roce 2002 se stala čestnou občankou města Prahy a v roce 2003 byla vyznamenána zlatou Goetheho medailí.

Česky vydané knihy:
Hranice uzavřeny (MF 1956)
Barva slunce a noci (Svoboda 1969, náklad zastaven)
Sklo a porcelán (Orbis 1991)
Kavárna nad Prahou (Labyrint 2001, audiokniha 2006, obojí nově 2010, přeložila Jana Zoubková)
Bez adresy: neskutečně skutečné příběhy (Paseka, 2001, přeložila Olga Walló)
Všechny barvy slunce a noci (Labyrint, 2002, přeložila Jana Zoubková)
Vůně mandlí (Labyrint 2004, přeložila Olga Walló a Lenka Reinerová)
Praha bláznivá (Labyrint 2005, přeložila Olga Walló)
Čekárny mého života (Labyrint 2007, přeložila Olga Walló)
Lodní lístek (Labyrint 2009, přeložila Olga Walló)
Adiós, Španělsko (Labyrint 2012)

© Lucie Koutková, Jitka Nešporová

Diskuse

Vložil: karel Čech, 29.07.2007 21:47
Reinerová, Lenka
mám Vás moc rád
Vložil: D.M., 02.09.2006 23:54
Reinerová, Lenka
Lenka Reinerová je krásný člověk, nikdy bych si nedokazala představit kolik ran může člověk od Života dostat, ať už co se týče životních zkušeností, ale i od všemi potřebného zdraví. Přes to přezevšechno dokazala nebýt nikdy sebelítostivá a šla cestou života dál. Má můj veliký odbiv, přála bych si,... aby takových lidí bylo mezi námi co nejvíce, ale ze zkušenosti vím, že jich moc není. A snad - doufám tedy, že jí někdo, někdy tyto ohlasy přečte, tak bych jí chtěla poděkovat. Po přečtení Vaší knihy Bez adresy, vím jak se bude ubýrat můj život nadále a čeho bych v Něm chtěla docílit. A za to Vám moc děkuji paní Reinerová. Přeji pevné zdraví a doufám, že budu mít štěstí se s Vámi setkat - moc bych si to přála.
Vložil: Tomáš Hradil, 01.12.2005 23:51
Reinerová, Lenka
Skutečně zajímavý životopis, život určitě ne jednoduchý. Příjemné, dozvědět se, že ještě dnes najdeme v praze autorku, píšící Německy, jednoho z posledních svědků někdejší multikulturnosti naší země. Přeji hodně zdraví do budoucích let!
Vložil: Hanyz, 03.05.2005 19:49
Reinerová, Lenka
Dějiny sudetských židů www.bruntal.net.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5189x

Inzerce
Inzerce