Laberge, Marie

Laberge, Marie

portrét beletrie zahraniční

Úspěšná kanadská spisovatelka Marie Labergeová (nar. 1950) je autorkou více než dvaceti divadelních her, píše i filmové scénáře. Románová tvorba jí vynesla mnohá ocenění.

 

Marie Labergeová se narodila v Quebeku roku 1950. Je autorkou více než dvaceti divadelních her, píše i filmové scénáře. První román vydala roku 1989, od té doby získala několik literárních cen: Prix des lectrices de Elle-Québec za román Quelques adieux (1992), Prix des libraires du Québec (1996) a Prix Ludger-Duvernay (1997) za Annabelle a Prix Roman québécois za La cérémonie des anges (1999).

Letos vydala Labergeová rodinnou ságu Chuť štěstí (Le Goût du bonheur), jíž se v Quebeku prodalo už přes 500 000 výtisků (přičemž frankofonní populace dosahuje asi šesti milionů obyvatel). Spisovatelka v této trilogii nastavuje zrcadlo celému století. 

První román M. Labergeové, Červen (Juillet, 1989), vypráví o Simonovi, jenž se zamiluje do ženy svého syna. Láska zůstává tajná, nepřiznaná. Catherine se malé pozornosti tohoto zajímavého, atraktivního muže líbí. Jednoho horkého červencového však při oslavě narozenin Simonovy ženy Charlotty dostanou události nečekaný spád. Uvolněné vášně způsobí strašné drama. Labergeová, jako i v dalších svých románech, nechává své postavy splatit krutou daň.

Úspěšný titul Obřad andělů (La Cérémonie des Anges, 1999) se zabývá otázkou, jak žít, když přijdeme o vlastní dítě? Protagonisty tohoto velkého, smutného příběhu jsou Laurent a Nathalie. Výchozí situací v románu Tíha stínů (Le Poids des ombres) je chvíle, kdy Diane listuje novinami a zjistí, že její matka, kterou už sedm let neviděla, spáchala sebevraždu. Diane najednou poznává, že matka nad ní vždy měla silnou moc, z níž se ona nedokázala vymanit. Jejich vztah obsahující lásku i nenávist ji svazuje natolik, že může zcela zničit její život.

© Jovanka Šotolová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1623x

Inzerce
Inzerce