Ambre a Tran: Une trop bruyante solitude

Ambre a Tran
Une trop bruyante solitude

recenze komiks

Hrabalova Příliš hlučná samota (Une trop bruyante solitude, Too loud a solitude) vyšla ve Francii jako kreslený seriál.

 

Příliš hlučná samota v novém kabátě
Ambre, Valérie Berge, Lionel Tran, Bohumil Hrabal: Une trop bruyante solitude, 2003, 80 stran, 20 euro

Hrabalova Příliš hlučná samota (Une trop bruyante solitude, Too loud a solitude) vyšla ve Francii jako kreslený seriál.
Lionel Tran, Ambre a Valérie Bergeová (Tran a Ambre, oba narození r. 1971, mají za sebou již několik úspěšných komiksových titulů) přistoupili k adaptaci známého textu Bohumila Hrabala. V anotaci ke knížce na webových stránkách http://www.pastis.org/jade se uvádí, že pojednává o úpadku knižní kultury a o vymizení dělnické třídy.

Práce na publikaci trvala dlouho. Nejdříve Valérie Bergeová podle scénáře chystaného alba vytvořila několik sérií fotografií zejména prostředí, v jakém se dílo odehrává. Této práci předcházela pečlivá analýza Hrabalových textů, jeho životopisu. Popisovaná místa a objekty pak Bergeová hledala v dělnických čtvrtích francouzského Lyonu. Podle tvrzení autorů by pro ně bylo méně zajímavé hledat zmíněné lokality a věci v Praze, kterou tak důvěrně neznají. Ambre pak hledal způsob výtvarného vyjádření, který by nejlépe odpovídal jeho vizi světa Hrabalových textů. Fotografie nazvětšoval a potom překresloval. Výsledkem je velmi realistická kresba s výrazně experimentálními prvky, doplněná v publikaci i samotnými fotkami.

Autorem „skritpu“, tedy textu, je Tran, jenž shodou okolností v době, kdy komiks začali vytvářet, pracoval v malé staré tiskárně. Text v této adaptaci známého „Hrabala“ plyne jako monolog, vyznačuje se opakováním, prolíná jej zobrazení představ.

Autoři se inspirovali spíš celkovým vyzněním Příliš hlučné samoty, pracovali se čtenářským prožitkem. Do své publikace proto například nepřevzali Hanťovy historky. Kniha přesto nabízí jedinečný, silný zážitek, údajně srovnatelný s výchozím textem.

Vydání předcházely dvě výstavy, kvůli nimž musely paradoxně být poničeny desítky knih potřebných pro instalaci, jež zahrnula jak stránky z knihy, fotografie, reprodukce grafických listů, tak i zvukové sekvence a videoprojekce. Výstavy proběhly v prosinci 2002 v Lyonu a v lednu 2003 na Veletrhu komiksu v Angoulême. Ta druhá byla součástí akce Bohemia Magica, tj. české sezony ve Francii.

jš, psáno pro Host

 

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 205 čtenářů.

Diskuse

Vložil: pouler, 08.03.2005 20:41
Ambre a Tran: Une trop bruyante solitude
Tak to je výborný článek. Btw. bude komix k dostání i v ČR (např. v Krakatitu). Jsem na livres.cz poprvé a rozhodně né naposledy ;)
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

57%čtenáři

zhlédnuto 3705x

štítky k článku

Inzerce