Warner-Vieyra, Myriam

Warner-Vieyra, Myriam

portrét beletrie zahraniční

Prozaička Warner-Vieyra (nar. 1939) žije v Senegalu.

Myriam Warner-Vieyra (1939)je antilského původu, narodila se v Pointe-à-Pitre (Guadeloupe). Jejím prvním zaměstnáním byla práce na poštovním úřadě v Paříži. Roku 1961 přijíždí do Senegalu, jejím manželem se stává Paulin Vieyra, jenž byl prvním subsaharským Afričanem, který studoval film – na pařížské škole IDHEC. Myriam Warner-Vieyra studovala knihovnictví na Univerzitě Cheikh Anta Diop v Dakaru.

Velkým tématem dvou románů a sbírky povídek, které Warner-Vieyra vydala, je zklamání a samota. Její hrdinky, Suzette (Le Quimboiseur l'avait dit, 1980) a Juletane (Juletane, 1982) opouštějí Guadeloupe v touze najít šťastnější budoucnost. Avšak Suzette ve Francii zradí vlastní matka, Juletane zas v Africe její manžel. V knize Femmes échouées (1988) zas Sidonie trpí nejistotou o citech svého muže.

Románový svět spisovatelky Warner-Vieyra ukazuje jednak nespravedlnost, jíž ženy trpí, jednak způsoby jejich útěku, ať už se realizuje jen v představách, nebo v násilném činu. V příbězích s ponurým laděním však vždy zaznívá i naděje.

(podle http://www.lehman.cuny.edu/ile.en.ile/paroles/warner-vieyra.html)

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1848x

Inzerce
Inzerce