Jela, Doina

Jela, Doina

portrét beletrie zahraniční

Značný ohlas, a to nejen v Rumunsku, vyvolala kniha rumunské autorky D. Jely Această dragoste care ne leagă (Láska, jež nás spojuje), detailní rekonstrukce zvláště odsouzeníhodného případu politického teroru...

Doina Jela je absolventkou Filologické fakulty Bukurešťské univerzity. Jako publicistka debutovala koncem osmdesátých let. Od roku 1989 pravidelně uveřejňuje literární recenze, eseje a rozhovory v časopisech România literară, Contemporanul, Tomis, Familia aj. V poslední době se zaměřila především na literaturu faktu týkající se nejnovějších rumunských dějin.

V roce 1995 publikovala v bukurešťském nakladatelství Humanitas prózu inspirovanou skutečnými událostmi, nazvanou Cazul Nichita Dumitru (Případ Nichity Dumitra), za niž obdržela cenu Mezinárodního sdružení rumunských umělců a spisovatelů s centrem ve Washingtonu. Dále následoval titul Telejurnalul de noapte (Noční televizní zprávy), vydaný roku 1997 nakladatelstvím Polirom v Jasech.

 Značný ohlas, a to nejen v Rumunsku, vyvolala v následujícím roce kniha s názvem Această dragoste care ne leagă (Láska, jež nás spojuje), detailní rekonstrukce zvláště odsouzeníhodného případu politického teroru. V jednom z procesů inscenovaných v Rumunsku po maďarském protisovětském povstání byla k osmnácti letům káznice odsouzena sedmdesátiletá profesorka francouzštiny v důchodu, paní Ecaterina Bălăcioiu-Lovinescu; po dvou letech zemřela ve vězení bez jakékoli lékařské pomoci, neboť odmítla "obchod" s režimem Gheorghiu-Deje: výměnou za své propuštění měla přivolat zpátky do Rumunska dceru Monicu Lovinescovou, jež po válce emigrovala do Francie a stala se proslulou komentátorkou Svobodné Evropy.

Další publikace – Lexiconul negru – unelte ale represiunii comuniste (Černý slovník – nástroje komunistické represe), kterou Doina Jela vydala v roce 2001, obsahuje 1700 abecedně uspořádaných hesel, shrnujících pracně získané údaje o agentech, vyšetřovatelech a věznitelech rumunské tajné politické policie Securitate; tento slovník splňuje i přísné vědecké nároky na přesnost a objektivitu informací a je doplněn rejstříkem a podrobnou bibliografií. Loni vyšlo druhé vydání knížky nazvané Drumul Damascului (Cesta do Damašku) v narážce na příběh Saulova prozření a obrácení, vylíčený ve Skutcích apoštolů. Její obsah naznačuje podtitul Spovedania unui fost torţionar (Zpověd bývalého mučitele). Franţ Ţandără, někdejší vyšetřovatel Securitate na stavbě Kanálu Dunaj – Černé moře a v několika psychiatrických léčebnách a věznicích, je jedním z mála příslušníků tajné státní policie, ne-li jediný, který se rozhodl promluvit a podat svědectví o svých nelidských činech. Z dlouhých a obtížných rozhovorů, jichž se spolu s autorkou účastnil také profesor Fronea Bădulescu, bývalý politický vězeň, se zrodila kniha o 260 stránkách, doplněná rejstříkem a archivními materiály. Z vlastní zkušenosti mohu dosvědčit, že knížka se čte nesnadno, protože ve vás vyvolává hrůzu. Publicista Virgil Ierunca, významný představitel rumunského exilu ve Francii, o ní řekl: "Doina Jela prokázala velkou odvahu tím, že zapsala a napsala knihu, v jejíchž základech je uložena krutost v krystalickém stavu, ale současně i touha po spravedlnosti. Tuto knihu bychom měli číst všichni, což by do jisté míry nahradilo soudní proces, bez něhož bude společnost i nadále chorá a nevyléčená."

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2264x

Inzerce