Nizozemský Týden knihy

aktualita beletrie zahraniční

Týden knihy má v Nizozemí již dlouholetou tradici a je očekávanou a mediálně bohatě prezentovanou akcí. Letos bude zasvěcen Francii.

Týden knihy 2004

Od 10. do 20. března 2004 proběhne další ročník festivalu Týden knihy. Cílem této akce, kterou organizuje svaz nizozemských knihkupců a knihoven, je představit literární produkci co nejširšímu publiku a rozšířit tak řady potenciálních čtenářů. Týden knihy má v Nizozemí již dlouholetou tradici a je očekávanou a mediálně bohatě prezentovanou akcí, během níž se čtenáři mohou osobně setkat se svými oblíbenými spisovateli. Každý ročník Týdne knihy je zasvěcen jednomu tématu; tento ročník je ve znamení motta Gare du Nord – setkání s Francií. Právě pařížské nádraží Gare du Nord je vstupní branou pro mnoho Nizozemců do sladké Francie. Však i spisovatel Remco Campert si při této myšlence povzdechne: „Jakmile vyjdu z Gare du Nord, mám chuť do psaní.“

Po jedenáct dní Týdne knihy bude v knihkupectvích a knihovnách představována nejen francouzská literatura a literatura nizozemských autorů, kteří ve svých knihách Francii chápou jako zdroj své inspirace, ale i knihy, které se k Francii vážou nejrůznějším způsobem – od knih o francouzském umění a francouzské filozofii až po knihy o francouzské kuchyni a francouzském víně.

Již neodmyslitelně patří k Týdnu knihy i tzv. Dárek k Týdnu knihy. Každoročně svaz nizozemských knihkupců a knihoven požádá jednoho známého nizozemského autora, aby napsal knihu speciálně pro Týden knihy, kterou čtenáři dostanou jako bonus při nákupu knížek minimálně v hodnotě 11,50 Euro. Tento rok padla volba na známého autora převážně historických románů Thomase Rosenbooma. Rosenboomova próza Spitzen (Špičky) čtenáře zavádí do prostředí tanečních salonů, světa lásky a sexu, světa nevěry a zrady, kde lidské vztahy jsou pokřiveny vzájemnou nedůvěrou a všudypřítomnými intrikami.

Vedle tzv. Dárku k Týdnu knihy vychází esej na téma daného ročníku. Tento rok je autorem eseje oblíbený spisovatel Adriaan van Dis. Jeho esej Onder het Zink. Un abécédaire de Paris (Pod zinkem. Abeceda Paříže) je vyznáním z lásky k Paříži. V této eseji autor formou abecedně seřazených pojmů vtipně líčí své zážitky z Paříže, kde se opakovaně pokoušel bydlet. Van Dis nechápe Paříž jen jako idylické a umělecké prostředí, ale i jako moderní kulturní melting pot se svými stinnými stránkami. Esej k Týdnu knihy bude nabízena v síti knihkupectví za velmi nízkou cenu (letos 2,50 Euro).

K Týdnu knihy patří i mnoho kulturních akcí a autorských čtení. Tento rok patří k nejzajímavějším akcím speciální víkendová jízda vlakem Thalys do Paříže. Během cesty po nizozemském území budou ve vlaku probíhat autogramiády různých autorů. V neděli mohou pak nizozemští čtenáři položit květiny v Pantheonu a na hrob Marcela Prousta na Pére Lachaise.

Týdne knihy se také pod záštitou francouzského kulturního centra Maison Descartes zúčastní 13 francouzských spisovatelů, kteří vystoupí na různých autorských čteních a kulturních akcích spojených s touto událostí.

Poprvé v historii Týdne knihy bude v Městském divadle v Amsterdamu probíhat tematicky spřízněný festival. Od středy 10. března do neděle 20. března zde bude probíhat kolotoč přednášek, autorských čtení, debat a různých hudebních vystoupení. Pro každý den bylo stanoveno jedno téma, které se nějakým způsobem dotýká francouzské kultury. Zastoupena jsou rozličná témata – témata kulinářská, ale i témata specificky literární, historická nebo filozofická.

Během Týdne knihy je také zvláštní pozornost věnována literárním časopisům. Tento rok byla požádána redakce literárního časopisu Bunker Hill o zvláštní číslo věnované francouzské literatuře. Součástí tohoto speciálního čísla bude esej o francouzské literatuře, která určitě stojí za přečtení, stať o překladech díla Marcela Prousta a Colette, rozhovor s Michelem Houellebecqem nebo tvorba některých francouzských básníků (mj. Jacques Roubaud, Christophe Tarkos).

Události Týdne knihy a nabídka titulů s francouzskou tematikou je k nalezení ve speciálním magazínu, vydaném k této příležitosti, kde čtenáři vedle organizačních informací naleznou i rozhovory se známými nizozemskými spisovateli, kteří zde hovoří o svých oblíbených francouzských románech.

Týden knihy patří v národním měřítku k velmi sledovaným a bohatě navštěvovaným kulturním akcím. Tento ročník by svým atraktivním tématem a rozmanitostí kulturních akcí mohl přilákat do knihkupectví a knihoven širokou veřejnost a mohl by patřit k těm úspěšnějším ročníkům. Na ohlas publika si ovšem budeme muset ještě několik týdnů počkat, ale již teď můžeme tomuto ročníku Týdne knihy popřát mnoho úspěchů a čtenářům pestré kulturních a čtenářské zážitky.

 

© Lucie Fruhwirtová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2630x

Inzerce