Laurent, Yves-Saint: Ošklivá Lulu

Laurent, Yves-Saint
Ošklivá Lulu

recenze komiks

Komiks slavného majitele oděvní firmy a módního návrháře.

 

Yves-Saint Laurent: Ošklivá Lulu (La Vilaine Lulu, Sand & Tchou, 2003, 124 s.)

„Neznámé, pohledné a zábavné dílo“, tak charakterizují noviny reedici kresleného seriálu od Yvese Saint-Laurenta, poprvé vydaného roku 1957.

Knihu Pohádky pro sadistické nebo předčasně vyspělé děti (Contes pour enfants sadiques ou avancés) psal Yves Saint-Laurent se svým kolegou deset let po večerech, po práci, v době, kdy byl zaměstnán u Diora. YSL napsal i jediný komiks: vytvořil postavičku Ošklivé Lulu, impertinentní, perverzní, úplně zkažené holky, co se přejídá, hvízdá, kouří, k druhým se chová náladově, a to zejména nehezky, ráda kroutí zadkem a žije s velikou bílou krysou, jež jí spává u nohou a hovoří pouze anglicky. A navíc chodí Lulu nemožně oblečená: červená minisukně, černé ponožky, a ještě jí pořád koukají spodní kalhotky. Zkrátka absolutně nevhodná postava, jež zapadá do atmosféry šedesátých let, dokonalá karikatura ženy jistého věku a v jisté době.

Příběhy, které Lulu prožívá, jsou zcela obyčejné, každodenní záležitosti, avšak vždy s dávkou výjimečnosti, s narážkami na tehdejší dění v kruzích známých osobností, slovními hříčkami na úkor slavných persón a značek. Tedy komiks, který se událostí stal teprve při reedici, tentokrát ale již rozhodně nezapadne. Ještě před tímto vydáním nechal YSL v roce 2002 zhotovit 500 exkluzivních číslovaných výtisků, jež se prodávaly po 500 euro.

 

© Jovanka Šotolová

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 163 čtenářů.

Diskuse

Vložil: , 25.05.2004 20:13
Laurent, Yves-Saint: Ošklivá Lulu
Co takhle nějakou ukázku. Jinak to vypadá slibně. Dík :)
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

54%čtenáři

zhlédnuto 3301x

štítky k článku

Inzerce