Vlantis, Nikos: Greek psycho

Vlantis, Nikos
Greek psycho

recenze beletrie zahraniční

Nová kniha mladého autora o současné řecké společnosti, nechutných praktikách a amorálnosti lidí.

Totální řecká psychóza
Nikos
Vlantis: Greek psycho. Nakladatelství OXY, 2004, 174 stran

Kniha s podtitulem Totální řecká psychóza je humoristický a šokující román, který satirizuje novořeckou realitu, modernizující se Řecko, řecké členství v OSN a řecké olympijské hry. Hlavním hrdinou je morálně zkažený stavitel, který realizuje levné domky, podmazává úřady, levně nakupuje nemovitosti a předražené je prodává přistěhovalcům. Neváhá podvádět, když se naskytne jakákoli příležitost. Přestože se ocitne ve středu zájmu veřejnosti po vražedném zemětřesení, během kterého bylo záhadně zničeno dvanáct jeho domů, podaří se mu vyhnout se spravedlnosti a novinářům a stát se známým a nepodplatitelným inženýrem v zemi. Tehdy je mu slavnostně přidělen úkol postavit olympijské městečko a otevřou se mu dveře do nejvyšší společnosti, k publicitě, do Megara musikis (Paláce hudby) a měšťáckých dýchánků.

Autor knihy, vzděláním stavitel, používá útočný a sarkastický styl, navíc připomínající filmové plátno, s detektivní zápletkou. Před čtenářem defilují protagonisté propletené novořecké neřestné společnosti, amorální ministři, uplácení novináři, divy řecké pop music, mafiáni, cizinci coby malé ryby až po sériového vraha, který se bezstarostně pohybuje po athénském podsvětí. Nikos Vlantis (*1973) je mladý autor, který se již stihl představit literární veřejnosti několika svými knihami. V roce 2000 mu vyšel první román s názvem Alkiviadis Desmotis. V něm se ocitáme v Athénách na počátku 21. století. Jedna politická organizace s názvem Akademia seskupuje tisíce členů pod jednou revoluční ideologií – směsicí starořecké filozofie a současného ekologického hnutí. Nabývá ekonomické a politické moci a mění hlavní město. Reformuje chudé čtvrti, oživuje šedé betonové bloky, mění městský způsob života. Hodlá zhmotnit vidinu ideální městské společnosti, města – vzoru, které by zahájilo novou éru v západní civilizaci. Vůdce nové epochy, Alkiviadis, se stane obětí temného spiknutí s cílem sesadit ho z vedení Akademie. Vůdce se ocitne na cestě bez návratu, která ho vede vstříc temnotě jeho duše. Vedoucí spiknutí, Lia, ho však začne litovat, zamiluje se do něj a bere osud do svých rukou. Pokusí se o nápravu. Ráda by bez poskvrny opustila konglomerát krve a násilí. Nastane tedy nová zlatá doba nebo temný středověk?

Další knihou byla detektivka-thriller s názvem www.tospitimas.gr (to spiti mas = náš dům). Šest spolubydlících žije sto dnů bezstarostně v jednom domě. Do té doby, než uspořádají nejpodivnější večírek, jaký kdy Soluň zažila. Dvanáct kamer vše živě přenáší na www.tospitimas.gr. Z tohoto domu se bez souhlasu veřejnosti, která vše dopodrobna sleduje, nedostane nikdo ven... živý či mrtvý!

A loni, roku 2003, autor zaujal románem Chci být na chvíli sama a přemýšlet. To je oznámení, které často vy, muži, slýcháte, ne? Ale ona vás klame, chudáci, trápení muži! A proč? Protože od začátku nesmí být sama. Už si za vás našla náhradu. Nemá, o čem přemýšlet, o čemkoli přemýšlet chtěla, o tom už přemýšlela. Projela vás náročným mikroskopem a shledala vás nevhodným pro své potřeby. Největší lež, kterou obsahuje tahle věta, je „na chvíli“. Nepotřebuje být od vás daleko „na chvíli“, ale po celou věčnost... Projděme se tedy po mých slzavých rozchodech. Dobře se pobavíte! Jde o příběhy bolesti a systematických tragických konců. Dobrou zábavu! Doporučuje ironicky autor, o kterém jistě ještě uslyšíme.

 

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 93 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

64%čtenáři

zhlédnuto 2031x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce