Matena, Dick: Krátce po americku Jana Wolkerse jako komiks (2004)

Matena, Dick
Krátce po americku Jana Wolkerse jako komiks (2004)

aktualita komiks

Výtvarník Dick Matena se chce vrhnout na další nizozemskou klasiku, román Jana Wolkerse z roku 1979 Krátce po americku (Kort Amerikaans).

 

Wolkers jako komiks

Po úspěšné kreslené verzi románu Večery moderního nizozemského klasika Gerarda Reve, která od podzimu 2002 vychází v amsterodamském deníku Het Parool a souběžně v knižní podobě v nakladatelství De Bezige Bij (poslední – čtvrtý – díl tohoto seriálu vyjde v červnu) se výtvarník Dick Matena chce vrhnout na další nizozemskou klasiku, román Jana Wolkerse z roku 1979 Krátce po americku (Kort Amerikaans).

Opět chce postupovat tak, že zpracuje úplný text, bez jakýchkoliv zásahů či vynechávek. Jestliže Večery jsou provedeny v šedých odstínech a přibližují Amsterodam v roce 1946, chce Matena Wolkersův román, odehrávající se za války v Leidenu, pojmout v barvách. „Nasbíral jsem už fantastické barevné fotografie všedního života za války. Román nakreslím v zemitých, zelenavých a hnědavých odstínech.“

Píšící výtvarník Wolkers reaguje nadšeně: „Moc se mi líbí, jak nakreslil Večery, tak realisticky. Ale Reve, to je šeď, kdežto moje tvorba je samá šerpa a barevný háv.“ Aby byl komiks co nejvěrnější, provede Wolkers Matenu po místech, která hrají v románu důležitou roli. 

Práce Dicka Mateny nabízejí například stránky: http://www.lambiek.net/aanvang/matena.htm

© Magda de Bruin-Hüblová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3452x

Inzerce