Malinconi, Nicole

Malinconi, Nicole

portrét beletrie zahraniční

Belgická autorka Nicole Malinconi se proslavila před dvaceti lety, když vydala román Nemocnice Ticho o potratech a neosobním prostředí nemocnic.

 

Belgická autorka Nicole Malinconi (nar. 1946) se proslavila před dvaceti lety, když ve francouzském nakladatelství Minuit vydala román Nemocnice Ticho (Hopital Silence, 1985, 136 s.) o potratech a neosobním zacházení s pacientkami na gynekologických odděleních nemocnic. Další díla Malinconi publikovala v belgických nakladatelstvích a ve Francii jako by se na ni zapomnělo. Nedávno ale vydala novou knížku nazvanou V cizině (A l´étranger, Le Grand Miroir, 2003, 120 s.), o níž se francouzská kritika vyjadřuje pochvalně.

Název knihy Nemocnice Ticho pracuje s mnoha nemocničními asociacemi: zákaz troubení v okolí, nemluvit, zachovat klid; zní v něm rozkaz – ale i zamlčování a tutlání spojené s každým pobytem v nemocnici, natož pak s nečekaným těhotenstvím. Gynekologické oddělení s takzvanými ženskými problémy v mnohých budí nechuť a strach. V době vydání (kdy potraty nebyly oficiálně povoleny) měla kniha provokativní a apelativní ráz, mimořádnou působivost a význam však neztratila dodnes.

Útlá sbírka textů z konce roku 2003, V cizině (A l´étranger, Le Grand Miroir, 120 s.), se váže k druhému autorčinu tvůrčímu okruhu, zpracovávání prvků z vlastního života. Po knihách My dvě (Nous deux) o vztahu matky a dcery a Da solo přináščející vzpomínky na otce se autorka věnuje útržkovitým vhledům do jedné etapy svého dětství. Tehdy se její otec, původem Ital, rozhodl přestěhovat svou belgickou ženu a dcerku do rodné země a tam podnikat. Bohužel však tento rodinný exodus dopadne bídně. V cizině je knížka nádherná, přinášející dětské postřehy o světě cizích lidí, cizího jazyka, zvláštních zvyků a způsobů, kde pálí slunce a kde si matka nemůže a nehodlá zvyknout, kam to ale otce strašně táhne. Citlivá duše dítěte tu ale nachází tisíce námětů k zamyšlení, sdělení.

Kromě zmíněných knih vydala i sbírky drobných úvah na tisícero témat každodennosti, zápisky člověka, jenž cítí potřebu zaznamenávat si a vyjadřovat se k tomu, co vidí, co mu projde hlavou (Le jardin public, Breves, Portraits).

Žádná z knih Nicole Malinconi dosud nevyšla v překladu, ačkoli patří k tomu nejlepšímu, co současná literatura nabízí.

Bibliografie:
Hopital Silence, Editions de Minuit, 1985
L´Attente, Editions Jacques Antoine, 1989
Traces, Editions de l´Ambedui, 1990
Nous deux, Editions Les Eperonniers, 1993 (Prix Rossel)
Da solo, Editions Les Eperonniers, 1997
Rien ou presque, Editions Les Eperonniers, 1997
Jardin Public, Le Grand Miroir, 2001
Portraits, Le Grand Miroir, 2002
A l´étranger, Le Grand Miroir, 2003

 

© Jovanka Šotolová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2731x

Inzerce
Inzerce