Wilson, Joseph: The Politics of Truth originálu

Wilson, Joseph
The Politics of Truth originálu

anotace beletrie zahraniční

Wilson je bývalým velvyslancem na Blízkém východě, působil i na americké ambasádě v době okupace Kuvajtu iráckými vojsky v roce 1990.

Bushova kuří oka
Joseph Wilson: The Politics of Truth, Carroll Graf Pub., New York, 26 USD

Memoáry politických činitelů měly na americkém knižním trhu vždy své místo, ale vzpomínky Josepha Wilsona jsou poněkud odlišné. Wilson je bývalým velvyslancem na Blízkém východě, působil i na americké ambasádě v době okupace Kuvajtu iráckými vojsky v roce 1990. Vyjednával se Saddámem Husajnem a ve službách vládní adminstrativy přežil republikána Bushe i demokrata Clintona. Jeho paměti nesou název The Politics of Truth, ale mnohem zajímavější je jejich podtitul: Uprostřed lží, již vedly k válce a prozradily pravou identitu mé manželky.

Znalec místních poměrů Wilson souhlasil s tím, že je třeba zakročit proti Iráku, avšak chtěl tak učinit ve spolupráci s mezinárodními silami, stejně jako v roce 1991. Přesto byl loajální k současnému prezidentovi a zjišťoval pro něj, jak to bylo s údajnými uranovými obchody mezi Nigerem a Irákem. Jeho cestu do Afriky však Bushova propaganda zkreslila, takže se Wilson rozhodl uvést věci na pravou míru článkem v New York Times. Dva dny poté zjistil, že tajná identita jeho ženy, která léta pracovala pro CIA, je prozrazena, nadto ještě novinář Robert Novak uveřejnil tuto informaci "omylem" v novinách. Wilson reagoval právě touto knihou vzpomínek, v níž mnohdy šlape na kuří oka současnému prezidentovi. Vzhledem k tomu, jak dlouho působil Wilson v diplomatických službách, bude pro Bushovu administrativu nesmírně složité jej zdiskreditovat.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2369x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce