Keenan, Brian
An Evil Cradling

recenze beletrie zahraniční

An Evil Cradling je kdysi skoro neuvěřitelné a hluboce znepokojující vyprávění Briana Keenana o jeho věznění na Blízkém východě.

Příběh knihy, která zevšedněla během několika dnů
Brian Keenan: An Evil Cradling, Vintage, 296 stran, 7.99 liber

An Evil Cradling, kdysi skoro neuvěřitelné a hluboce znepokojující vyprávění Briana Keenana o jeho věznění na Blízkém východě, během několika dní zcela zevšednělo. Poté, co jsme byli svědky poprav rukojmích prakticky v přímém přenosu, se několikaleté Keenanovo věznění jeví skoro jako banalita – anebo, lépe řečeno, čteme o něm s úšklebkem, že autor měl štěstí. Ti, co je neměli, nic nenapsali.

Je těžké Keenanův text literárně hodnotit. Nikdo z nás si neprošel tím, čím on. Snad jen hrabě Monte Christo – a za něho to napsal Dumas. Podobně jako miliony ostrovanů před ním, Brian Keenan se vydal v roce 1985 na Blízký východ, konkrétně do libanonského Bejrútu, kde přednášel na americké univerzitě. Záhy po příjezdu byl však unesen šíítskými fundamentalisty a držen v zajetí čtyři a půl roku. Po většinu té doby byl v naprosté izolaci, ve tmě, bez jakéhokoli kontaktu s děním ve světě. Keenan učinil zkušenost, již mu jistě žádný soudný člověk nezávidí. A kterou taky nejde hodnotit.

Nikdo z nás neví, co by ho napadalo, kdyby byl zavřen na čtyři roky do tmavé místnosti, dokonce připoután k topení. Asi pěkné blbosti. Ty napadaly občas i Keenana, když si snažil situaci nějak ulehčit – alespoň iluzí. Kromě nich kniha zachycuje průběh jeho věznění, jeho kontakty s vězniteli, rozhovory i strategie, které používal, aby dosáhl lepších podmínek. Asi nejzajímavější jsou ty pasáže, kdy Keenan nabízí ze své zvláštní perspektivy rukojmího velice originální pohled na fungování extremistické organizace. An Evil Cradling je velice zvláštní vyprávění o skoro neuvěřitelné situaci – což však rozhodně neznamená, že musí čtenáře zaujmout nebo že musí mít velké literární kvality. Dobrá literatura, jak všichni dobře víme, se z bezprostřední zkušenosti rodí jen málokdy.

 

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 81 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

58%čtenáři

zhlédnuto 1853x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce