Arcanjo, Francisco Moacir: Svět porozumí

Arcanjo, Francisco Moacir
Svět porozumí

recenze beletrie zahraniční

Arcanjova kniha obsahuje cenné informace o životě člověka, jehož úspěchy se snažila komunistická propaganda co nejvíce bagatelizovat.

Osud a životní boj obuvnického krále Tomáše Antonína Bati
Francisco Moacir Arcanjo: Svět porozumí - Příběh krále bot Jana Antonína Bati. Překlad a doslov Marek Belza. Vydalo nakladatelství Marek Belza, Krásná Lípa 2004. 198 stran

Druhá světová válka postavila vlastníky průmyslových závodů před nelehké rozhodnutí. Museli se rozhodnout, zda vydají své závody okupantům, nebo si je udrží, ovšem za cenu kolaborace.
Před takové dilema byl postaven i Jan Antonín Baťa, nevlastní bratr Tomáše, zakladatele slavných obuvnických závodů, jehož životní osudy popisuje Francisco Moacir Arcanjo v knize Svět porozumí - Příběh krále bot Jana Antonína Bati. Tu vydalo nové nakladatelství Marek Belza.

Mezi dvěma světovými válkami se z malé rodinné továrny stal zásluhou Tomáše Bati obrovský podnik řízený nejmodernějšími metodami. V roce 1931 podíl v rodinném podniku odkupuje Tomášův nevlastní bratr Jan Antonín. Pod jeho vedením se navzdory hospodářské krizi podnik rozrůstá. V roce 1939 se však situace radikálně změnila. Jan Baťa musel vycestovat ze země, aby se vyhnul kolaboraci s nacisty, usadil se nejdříve v Británii, poté v Brazílii. Jeho majetek v protektorátu nejdříve zabavili nacisté, po válce pak znárodnili komunisté. K tomu se Jan Antonín Baťa dostal za války na černou listinu Spojenců, protože prý nechtěl dát své továrny ve světě k dispozici válečné výrobě. Po válce se mu, už jako brazilskému občanovi, sice podařilo revokovat usnesení vítězných mocností, o majetek však přišel ve prospěch svého synovce Tomáše Bati. V Československu byl odsouzen za kolaboraci s fašisty k propadnutí majetku. Ani série soudů vedená po celém světě pro něj nedopadla úspěšně, a tak se Jan Antonín roku 1962 vzdal písemně všech svých nároků na majetek firmy Baťa po celém světě. Zemřel tři roky poté.

Arcanjo vypráví příběh Baťova života velmi živě a výhradně z pozice Jana Antonína Bati. Líčí příkoří, které mu nacisté i svobodný svět způsobili, i boj Tomáše mladšího za znovunabytí majetku po otci. Zajímavá je především perspektiva: o situaci v meziválečném Československu se čtenáři dozvídají z pohledu brazilského novináře, který se s Baťou a jeho osudem seznámil až v jeho nové domovině. Nespravedlnost dokládá autor mnoha přepisy či reprinty oficiálních dokumentů, zajímavé jsou též fotografie brazilských osídlení založených J. A. Baťou.

Naopak nedostatek knihy tkví v tom, že byla napsána před více než padesáti lety (1952). Rétorika autora a celkový styl knihy jsou poplatné době svého vzniku, poznámkový aparát je sice hojný, avšak nicneříkající, chybí doložení pramenů.
Mnohé naštěstí zachraňuje fundovaný Belzův doslov, z něhož se dozvíme, jak Baťův boj se synovcem Tomášem dopadl, i o krocích, které podnikli Baťovi dědicové po pádu komunistického režimu v roce 1989. Nejvyšší soud v roce 1994 konstatoval, že rozhodnutí poválečného soudu je nezvratné, a tudíž žádost o revokaci rozsudku o kolaboraci s nacistickým režimem a očištění Baťova jména zamítl. Podle slov Marka Belzy je smyslem této knihy připomenout takřka neuvěřitelný osud jedné z nejznámějších a nejúspěšnějších osob meziválečného Československa. Arcanjova kniha nepřináší exaktní historické a právní argumenty v případu Jana Antonína Bati, přesto obsahuje cenné informace o životě člověka, jehož úspěchy se snažila komunistická propaganda co nejvíce bagatelizovat.

MFDnes, 24. 7. 2004

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 127 čtenářů.

Diskuse

Vložil: iliteratura, 02.02.2005 13:04
Arcanjo, Francisco Moacir: Svět porozumí
Musíte si napsat do nakladatelství. iliteratura.cz distribuci nezajišťuje.
Vložil: , 01.02.2005 13:04
Arcanjo, Francisco Moacir: Svět porozumí
Mám zájem tuto knihu u Vás objednat. S úctou : R. Lošťák , Za humny 1836, 688 01 Uherský Brod
Vložil: , 23.09.2004 11:52
Arcanjo, Francisco Moacir: Svět porozumí
Prosím o objednání knihy.Adresa- Mestska nemocnice Uh. Brod, Klonová, Partyzánu 2174, 68801 Uh. Brod
Vložil: Marek Belza, 25.08.2004 14:45
Arcanjo, Francisco Moacir: Svět porozumí
Nejen pro pana Flekače: pokud není kniha ve Vašem okolí k dostání (což by ale neměl být častý případ), můžete si ji objednat na adrese Naklakladatelství Marek Belza, Pražská 726/73, Krásná Lípa 407 46 nebo také prostřednictvím e-mailu. Kniha stojí 199 korun a rádi Vám ji zašleme. S pozdravem pro všechny... čtenáře Iliteratury Marek Belza
Vložil: Lumír Flekač, 24.08.2004 13:35
Arcanjo, Francisco Moacir: Svět porozumí
Kde si mohu knihu o Janu Antonínu Baťovi koupit? U nás ve Valašském Meziříčí ji knihkupci nemají. Děkuji. Lumír Flekač
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

63%čtenáři

zhlédnuto 3192x

katalogy

štítky k článku

Inzerce
Inzerce