Cercas, Javier

Cercas, Javier

portrét beletrie zahraniční

Pozornost čtenářů a kritiků však upoutal španělský spisovatel Cercas až románem Soldados de Salamina (2001), který letos vyšel i česky (Vojáci od Salaminy).

Španělský spisovatel Javier Cercas (*1962) se narodil v obci Ibahernando, v extremadurské provincii Cáceres. Od roku 1989 je profesorem španělské literatury na univerzitě v Geroně. Pravidelně píše sloupky a komentáře do španělského deníku El País. V roce 1987 vydal první prózu El Móvil (Pohnutka). V roce 1989 následovala kniha El inquilino (Nájemník) a v roce 1997 vydává El vientre de la ballena (Břicho velryby). Své zkušenosti novináře uplatnil v krátkých „příbězích ze života“, jak je sám nazývá, a vydal pod názvem Relatos reales (2000, Skutečné příběhy). Pozornost čtenářů a kritiků však upoutal až svým dosud posledním dílem, románem Soldados de Salamina, který vydalo barcelonské nakladatelství Tusquets v roce 2001 (česky Vojáci od Salaminy, Mladá fronta 2004). Vojáci od Salaminy jsou doposud jediným překladem z Cercasovy tvorby do češtiny.

Autor za román dostal řadu cen jak čtenářských (Premio qué leer, Premio Crisol), tak knihkupeckých (Premi Llibreta, Librería Cálamo). Knihu ocenili i literární kritici (Premio de la crítica de Chile, Ciutat de Barcelona, Ciudad de Cartagena, Premio Extremadura). Snad nejvýznamnějším oceněním je literární cena Premio Salambó, udělená v roce 2002. Cena se uděluje každoročně za nejlepší prózu publikovanou ve Španělsku v předešlém roce a o jejím přidělení rozhoduje porota složená z patnácti uznávaných autorů španělského jazyka různých žánrů a generací, i různých literárních stylů.

Kromě próz se autor věnuje i esejistice. V roce 1998 vydává soubor esejů Una buena temporada (Dobrá sezóna) a v roce 1994 La obra literaria de Gonzalo Suárez, esej pojednávající o literárním díle španělského prozaika a scénáristy Gonzala Suáreze (*1934).

 

Diskuse

Vložil: pavel pokorný, 27.06.2007 20:38
Cercas, Javier
Kniha Vojáci od Salaminy mě velice zasáhla a oslovila, velmi všem doporučuji k přečtení. Pokorný
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3383x

Inzerce
Inzerce