Zeh, Juli: Spieltrieb

Zeh, Juli
Spieltrieb

anotace beletrie zahraniční

U nás již dobře známá autorka Juli Zeh (1974), jejíž prvotinu Orli a andělé letos uvedlo na český trh nakladatelství Odeon, napsala román Spieltrieb (Hráčská vášeň) ze školního prostředí s podtitulem „Pokud je vše jen hra, jsme ztraceni. Pokud ne – tím hůř“.

 

Juli Zeh vydala v Německu nový román Hráčská vášeň

Juli Zeh: Spieltrieb, Schöffling und Co. Verlag, Frankfurt am Main 2004, 600 stran.

U nás již dobře známá autorka Juli Zeh, jejíž prvotinu Orli a andělé letos uvedlo na český trh nakladatelství Odeon, napsala román Spieltrieb (Hráčská vášeň) ze školního prostředí s podtitulem „Pokud je vše jen hra, jsme ztraceni. Pokud ne – tím hůř“.

Hlavními hrdiny téměř šesti set stránkového románu jsou Ada a Alev, studenti gymnázia, kteří oba trpí nutkavou touhou dělat nepředvídatelné věci, které překračují hranice morálky a jsou prosté jakéhokoliv soucitu. Jejich obětí se stane učitel tělocviku s českým příjmením, ale polského původu Smutek (sic!), jehož oba svedou a pak vydírají fotografiemi zachycenými in flagranti. Podivná hra začíná už příchodem čtrnáctileté sebevědomé Ady na gymnázium Ernsta Blocha, kde jsou učitelé při intelektuálních soubojích pouhými slabými protivníky svých žáků. V mikrokosmu bonnského gymnázia se zrcadlí současný stav světové politiky, jež je rozdělena na „dobré“ a „zlé“ pod vlivem terorismu a rozpadajícího se světového řádu. Román Juli Zeh si pokládá otázku, zda a jak je vůbec ještě možné poznat, co je dobro a co zlo.

Román sklidil kladné recenze např. v týdeníku Die Zeit, jehož recenzent by knihu doporučil jako povinou četbu všem studentům i učitelům. Recenzentka z Die Tageszeitung románu naopak vytýká přílišnou vykonstruovanost zápletky, což je poznámka, jež by jistě mohla doprovodit i česky vydanou prvotinu Juli Zeh.

© Lenka Housková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2541x

katalogy

Inzerce