Pizarnik, Alejandra

Pizarnik, Alejandra

portrét beletrie zahraniční

Alejandra Pizarnik je jednou z nejvýznamnějších a zároveň nejkontroverznějších argentinských básnířek druhé poloviny 20. století.

Alejandra Pizarnik je jednou z nejvýznamnějších a zároveň nejkontroverznějších argentinských básnířek druhé poloviny 20. století. Narodila se v roce 1936 v Buenos Aires. Vystudovala literaturu a filozofii na buenosaireské univerzitě a později malbu u Juana Batlle Planase. V letech 1960-1964 žila v Paříži, kde se věnovala novinářské a překladatelské práci. Na Sorboně studovala dějiny náboženství a francouzskou literaturu.

Po návratu do Buenos Aires publikovala své tři hlavní knihy: Los trabajos y las noches (Práce a noci, 1965), Extracción de la piedra de locura (Výtažek z kamene šílenství, 1968) a El inferno musical (Hudební peklo, 1971).

V roce 1972 básnířka spáchala sebevraždu.

Diskuse

Vložil: Mia, 14.11.2012 10:59
Pizarnik, Alejandra
To je hrozně zajímavé!! Díky za postřehy a s touhou se připojuji k V. K.
Vložil: Vít Kazmar, 13.11.2012 13:42
Pizarnik, Alejandra
Jen malá poznámka k názvům děl: "Extracción de la piedra de la locura" velmi pravděpodobně není "Výtažek z kamene šílenství", jedná se o španělský název díla Hieronyma Bosche, v češtině "Léčba bláznovství" nebo také "Těžba kamene šílenství"; Pizarniková si (krom jiného) libuje v odkazech: "Práce a noci"... jsou variací na název Hésiodova díla "Práce a dni". Velmi zajímavá autorka, snad se někdy dočkáme překladu.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 4149x

Inzerce
Inzerce