Fulghum, Robert: Třetí přání

Fulghum, Robert
Třetí přání

recenze romance

V novém románu Roberta Fulghuma sledujeme osudy tří hlavních hrdinů: Maxe-Pola Millaye, jemuž zemřela žena a on se vydal hledat útěchu do Evropy, Alexe Evanse, Kréťana s anglickým jménem, pasem i domovem, a tajemné Alice O‘Reileyové, Američanky s bílými vlasy.

 

Fulghumův nový román je jako klikatý a zdlouhavý labyrint
Robert Fulghum: Třetí přání. Překlad Lenka Fárová a Jiří Hrubý, Argo, Praha, 2004, 488 s.

Při vyslovení jména amerického spisovatele Roberta Fulghuma se českému čtenáři nejspíš vybaví tenké knížky plné postřehů o životě. Fulghum sloužil 22 let jako pastor unitariánské církve a svou zkušenost s lidskými osudy dokázal ve svých dílech přetavit do vtipných a přitom trefných rad. Nyní se na pultech objevuje kniha podstatně objemnější: Třetí přání je dílo, který Fulghum psal dlouhá léta a který, řečeno jeho vlastními slovy, psal tak, aby by si jej sám rád přečetl.

V románu sledujeme osudy tří hlavních hrdinů: Maxe-Pola Millaye, jemuž zemřela žena a on se vydal hledat útěchu do Evropy, Alexe Evanse, Kréťana s anglickým jménem, pasem i domovem, a tajemné Alice O‘Reileyové, Američanky s bílými vlasy. Na počátku románu souhlasí Alice s tím, že bude sledovat Max-Polovy činy a myšlenky že se stane svědkyní jeho života. Na oplátku učiní Max-Pol totéž pro Alici. A tak jí píše deník z Kréty, kde se ve svém evropském vyhnanství usadil, jednotlivé kapitoly adresuje pokaždé jiné osobě (za exotickými jmény se ovšem vždy skrývá Alice). Alice mu zase posílá krabice plné nejrůznějších předmětů a dopisů. Do jejich životů vstupuje Alex, takřka osmdesátiletý milovník nonsensové poezie Edwarda Leara, který občas nosí červený šaškovský nos a snaží se, aby jej smrt jen tak nedostihla. Osudy všech tří protagonistů se neustále proplétají a doplňují, sobě navzájem jsou si všichni tři svědky. Kniha nemá jen jednoho vypravěče – události vnímáme očima Maxe-Pola a jeho Krétské kroniky či skrze Aliciny předměty a nákresy. Děj se neustále přelévá z jedné země do druhé: společně s hlavními hrdiny jsme jednou uprostřed rozvalin starověké krétské kultury, poté se přesuneme do zahrady v Giverny, v níž žil a maloval Claude Monet; jezdíme vlaky z Madridu do Barcelony a z Paříže do Londýna, létáme letadly z Evropy do Ameriky, plavíme se lodí po oxfordském vodním kanálu. Všude jsme svědky toho, jak se životy a myšlenky Alexe, Maxe-Pola a Alice sice komplikovaně, přesto však neodvratně přibližují. Román má strukturu podobnou labyrintu: k tomu, aby člověk došel k cíli, musí absolvovat dlouhou a klikatou cestu.

A právě v tom tkví háček. Vášeň pro labyrinty zdědil Fulghum po argentinském spisovateli Jorgem Luisi Borgesovi a po Paulu Coelhovi. S brazilským mágem jej také pojí snaha nabídnout v životních osudech hlavních hrdinů nějakou záhadu. Ve Fulghumově románu jde o to, mít Svědka: to jej totiž podle autora ono třetí přání, které by většina lidí vyslovila, kdyby jim zlatá rybka dala možnost výběru. Avšak mystický rozměr, pokud se dostatečně neopírá o mýtus, sám o sobě neobstojí, jakkoli svůdný by mohl být. K tomu má Fulghum jako mnoho dalších amerických spisovatelů sklon k nadměrnému vysvětlování evropských historických a geografických souvislostí. To je možná potřeba pro zámořské čtenáře, kteří nejsou s realitou našeho kontinentu příliš obeznámeni, pro Evropany však takové exkursy působí leckdy rušivě. Občas je Fulghum v datech dosti velkorysý: například oxfordské Ashmoleovo muzeum nebylo založeno počátkem 17. století, jak tvrdí autor, ale přesně roku 1683.

Čeští čtenáři však na známé jméno rádi slyší: Třetí přání se stalo hitem předvánoční sezóny a z pultů knihkupectví už zmizely tisíce výtisků. Možná díky popularitě, které v českých zemích Robert Fulghum požívá, se autor odhodlal k netradičnímu kroku. Možnost přečíst si jeho román totiž mají pouze Češi, anglický originál ve Spojených státech doposud nevyšel. I přesto se už chystá pokračování, v nichž osudy Maxe-Pola, Alice i Alexe dojdou ke konci.

 

© Richard Olehla

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 203 čtenářů.

Diskuse

Vložil: pomko, 11.07.2012 15:03
Fulghum, Robert: Třetí přání
Máro, vůbec nic,ale vůbec nic jste nepochopil. Je třeba do této knihy ´"dostárnout".
Vložil: mára, 23.08.2010 22:54
Fulghum, Robert: Třetí přání
Třetí přání je pro mě knihou, která si hraje na něco čím ve skutečnosti není. Je to kniha plná klišé a prázdných vět, které na nepozorného čtenáře, který se nechá unést, můžou působit překvapivě skvěle. Posledních 400 stran ( z 500 celkových) jsem dočítal už jen ze setrvačnosti a konec mě jen utvrdil... v celkovém špatném hodnocení.
Vložil: Lenikad, 22.02.2006 17:04
Fulghum, Robert: Třetí přání
Je to výborná kniha. Byla jsem z ní nadšená. Uvědomila jsem si při čtení, že život není jen práce a stres. Je to kniha o vztazích. O zvláštní a krásné formě přátelství. Je to kniha o dotyku.
Vložil: Kuba, 11.01.2006 21:11
Fulghum, Robert: Třetí přání
je to jedna z nejlepších knih co jsem četl!
Vložil: Veronika, 16.06.2005 09:43
Fulghum, Robert: Třetí přání
Tu knihu jsem právě dočetla. Je to geniální vyprávění o neskutečně zajímavých věcech. Dala bych jí 10 bodů z deseti.
Vložil: Richard Olehla, 08.03.2005 00:24
Fulghum, Robert: Třetí přání
Já kdybych o tom nemusel psát, tak to taky nečtu. Podle mého je Fulghum zhruba na úrovni Coelha - nabízí snadná řešení a snadné čtení.
Vložil: Branwen, 07.03.2005 22:20
Fulghum, Robert: Třetí přání
Knihu jsem přečetla česky i anglicky a bohužel, zdála se mi stejně mizerná v obou verzích. Absence jakékoli dějové linky, jednotícího prvku, přílišná idyličnost, násilná snaha "být postmoderní" (vkládání obrázků, notových záznamů apod. bez organického účelu, jen aby to tam bylo), nadměrné a školometské... vysvětlování evropských reálií... ne, kdybych nemusela knihu číst "povinně", bývala bych ji odložila po prvních zhruba stu stranách.
Vložil: honza, 25.01.2005 16:34
Fulghum, Robert: Třetí přání
Je to dobrá kniha
Vložil: janca, 06.01.2005 14:23
Fulghum, Robert: Třetí přání
Ćetl jste to už někdo?Já tuto knížku úprávě čtu a zajímalo by mě, co si o ní mslíte.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

30%autor článku   53%čtenáři

zhlédnuto 10497x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce