Whitbread Prize (2004)

Whitbread Prize (2004)

aktualita beletrie zahraniční

Whitbreadova cena tvoří v britském literárním životě protipól slavnější Bookerovy ceny.

 

Whitbreadovu cenu za nejlepší román získala Andrea Levyová

Andrea Levyová získala prestižní Whitbreadovu cenu pro „Nejlepší román roku“ za svou společenskou komedii Small Island (Malý ostrov), kdy v hlasování porotců porazila čerstvého držitele Booker Prize Alana Hollinghursta. Levyová za svůj román již dříve získala cenu Orange udělovanou ženským autorkám a podle komentářů britského tisku je velkou favoritkou na získání celkové ceny Whitbread, která bude udělena ke konci února.

Whitbreadova cena tvoří v britském literárním životě protipól slavnější Bookerovy ceny. Například loňský vítěz Mark Haddon, jehož kniha se posléze stala světovým bestsellerem, v hlasování porotců Booker Prize neuspěl, a ani Andrea Levyová nepronikla mezi šest nominovaných titulů. Zatímco Booker Prize se vyhlašuje v říjnu, Whitbreadova cena v lednu a hned v několika kategoriích, přičemž poté je vyhlášen celkový vítěz. Vítězství tohoto titulu bylo pro mnohé překvapením, ovšem k těm došlo i v jiných kategoriích: například nejlepším románovým debutem se nestal, jak se čekalo, román Susanny Clarkeové Jonathan Strange a pan Norrell, nýbrž kniha Susan Fletcherové Eve Green.

Andrea Levyová se narodila v Británii jamajským rodičům a je první autorkou, které se podařilo v jednom roce získat Whitbreadovu cenu za román i cenu Orange. Kniha Malý ostrov je situována do Londýna padesátých let a vypráví životní příběh přistěhovaleckého páru. 

 

 

© Ladislav Nagy

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 4114x

Inzerce
Inzerce